Úvod Rodina a škola Ako správne pripravovať predškoláka do školy?

Ako správne pripravovať predškoláka do školy?

2660
0
ZDIEĽAŤ

Hrajte sa s ním!

Keď Vám psychológ oznámi, že je dieťa zrelé navštevovať školu, je vhodné ho do školy zapísať. Veľa rodičov má problém s tým, že sa im zdá dieťa nedostatočne pripravené. Pokiaľ nechcete nechať výchovu vašich detí iba na pedagógoch v materských školách, je dobré urobiť si plán a dieťa pripravovať aj doma.

Nie je to nič zložité. Stačí trocha kreativity, trpezlivosti a chuť hrať sa. Ponúkame Vám pár užitočných rád a návrhov hier, ktoré vám v príprave môžu pomôcť.

Reč a slovná zásoba

Dieťa by pri nástupe do školy malo okrem správnej výslovnosti hlások, mať aj dostatočne rozvinutú slovnú zásobu.

Rozprávky

Pokiaľ chcete dieťaťu pomôcť s vyjadrovaním, čítajte mu rozprávky. Nielenže podporíte detskú predstavivosť a strávite spolu príjemné chvíle pohody, ale zároveň si dieťa osvojí množstvo nových slov.

Pýtajte sa! Pri čítaní je vhodné sa dieťaťa pýtať, či rozumie daným slovám, prípadne mu ich vysvetliť. Po prečítaní rozprávky sa zahrajte hru o tom, ako to vlastne bolo. Dieťa by malo samo vedieť prerozprávať jednoduchý obsah rozprávky.

Ak si dieťa nemôže spomenúť, používajte jednoduché otázky. Napríklad: Z čoho bol vyrobený prvý domček prasiatka? Alebo kto chcel prasiatka zjesť?

Telefón

Jednou zo schopností predškoláka by malo byť pomenovanie písmena na začiatku a na konci slova. Pokiaľ chcete túto vlastnosť rozvíjať, zahrajte si s dieťaťom hru telefón. Začnite slovom vybraným z priestoru, v ktorom sa nachádzate. Dieťa alebo iný hráč musí začať nové slovo vždy tým písmenom, ktorým predchádzajúce slovo končilo. Ak začnete napríklad slovom vláčik, dieťa musí začať ďalšie slovo písmenom „k“ a tak ďalej…

Trénovanie pamäti

Ak chcete u dieťaťa rozvíjať pamäťové schopnosti, hrajte s ním hry na túto činnosť zamerané. Okrem pexesa alebo rôznych kartových hier, môžete použiť aj hru hľadanie rozdielov.

Hľadať rozdiely sa dá na papieri, ale aj v miestnosti. Pokojne si zostavte zoznam 10 predmetov, ktoré budú poukladané na stole. Dieťa si predmety obzrie a potom ho pošlite na chvíľu preč z miestnosti. Keď sa vráti, bude tam o 1 predmet menej. Musí Sa rozpamätať, ktorý objekt tam chýba.

Skvelým spôsobom ako u dieťaťa trénovať pamäť sú básničky a pesničky. Spojte ich s tančekom a zabaví sa dieťa i vy.

Počty a farby

Ak má dieťa problém rozoznávať farby, vyberte si trebárs stavebnicu a stavajte predmety z jednej farby.

Vidím, vidím niečo, čo je farby…

Zahrajte si hru Vidím, vidím niečo, čo je ….(zelené, červené…). Ak máte možnosť zahrať sa s viacerými deťmi naraz, táto hra je ideálna. Hru môžete hrať doma, vonku alebo v aute. Zahlásite, vidím, vidím niečo čo je farby zelenej, a deti hľadajú v miestnosti niečo, čo je požadovanej farby. V aute môžete hrať aj s jedným dieťaťom, vyberajte predmety, ktoré vidíte popri ceste alebo na nej.

Ak chcete s dieťaťom riešiť úlohy na počty, môžete použiť pracovné listy, kde budete vystrihovať a nalepovať určitý počet predmetov. Popri počtoch si tak dieťa bude cvičiť aj jemnú motoriku.

Počty sa však dajú riešiť hocikde. Môžete rátať poschodia pri ceste výťahom, schody, autá, ktoré prejdú okolo, jednoducho čokoľvek.

Raz môžete rátať vy a raz dieťa. Občas sa zámerne pomýľte, aby vás deti mohli opraviť a cítiť sa múdro.

Deti reagujú na školu rôzne. Jedny sa tešia, iné zasa menej. Ak im chcete tento prechod z detstva do školy čo najviac uľahčiť, mali by sme im pomôcť byť už na začiatku čo najviac pripravené.