Úvod Zdravie a rodina Starostlivosť o inkontinentných seniorov

Starostlivosť o inkontinentných seniorov

2218
0
ZDIEĽAŤ

Ťažkosti pri použití toalety, menšie či väčšie „nehody“, ako aj samotná inkontinencia zvyknú byť častým problémom starších ľudí. Nielenže sa sami dostávajú vďaka tomu do sociálnej izolácie, znepokojujú aj ľudí okolo seba. Mnohí sa mylne domnievajú, že inkontinencia súvisí s demenciou. To však nemusí byť pravda a treba si uvedomiť, že liečba je možná. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na to, čo spôsobuje podobné neduhy. Zaujímať nás bude aj samotná starostlivosť o starých ľudí, ktorí inkontinenciou trpia.

Pár slov o inkontinencii

Za týmto odborným názvom sa ukrýva nedobrovoľný únik moču (ale tiež stolice), ktorý sa môže prihodiť len príležitostne, no vo vážnych prípadoch ide o úplnú stratu kontroly nad činnosťou močového mechúra. U starších ľudí býva najčastejším dôvodom hyperaktívny močový mechúr. V praxi to znamená, že potreba močiť prichádza náhle a je tak intenzívna, že návšteva toalety je neodkladná. Ženy sú obzvlášť ohrozené stresovou inkontinenciou, kedy kašeľ, kýchanie alebo smiech spôsobujú malý únik moču.

Prečo sú ohrození najmä seniori?

Starší ľudia sú vo všeobecnosti vystavení zvýšenému riziku inkontinencie. V niektorých prípadoch je za tým zdravotný stav (infekcia močových ciest, problémy s prostatou, zápcha a podobne). Stáva sa, že pacient nevyhľadá lekára kvôli akýmsi osobným rozpakom. Je ale viac ako dôležité, aby bol inkontinentný človek vyšetrený špecialistom, ktorý určí príčiny ochorenia a stanoví liečebný postup.

Inkontinenčné problémy ľudí s demenciou

Áno, u seniorov, ktorí sú postihnutí demenciou, je vyššia pravdepodobnosť, že budú mať problémy s toaletou alebo inkontinenciou. Príčiny nehôd a problémov sú rôzne. Každopádne je dobré mať v zálohe absorpčné pomôcky. Podaktorí nedokážu nájsť, rozoznať alebo použiť toaletu, cítia sa zmätení a dezorientovaní. Nedokážu sa dostať na toaletu dostatočne rýchlo kvôli pohybovým problémom. Niekedy dokonca nechápu výzvu a naliehavé nutkanie na močenie, pričom nedovolia ďalším osobám, aby im pomohli. Možno im v tom bránia rozpaky, prípadne nepochopia ponuku na pomoc. Starí ľudia sa často ocitajú v depresii, cítia sa nepochopení a jednoducho sa im na toaletu nechce.

Tipy pre opatrovateľa (ale i samotných seniorov)

Inkontinentná osoba by mala vypiť šesť až osem pohárov tekutiny každý deň. Obmedzenie tekutín alebo dehydratácia môžu viesť totiž k ochoreniu močových ciest a zápche. Dôležitá je aj vyvážená strava pozostávajúca najmenej z piatich porcií ovocia a zeleniny, no chýbať by nemali ani vlákniny. Seniori by mali zostať mobilní pokiaľ to len ide. Ak sú schopní chôdze, mali by si každý deň dopriať aspoň krátku prechádzku. U starších ľudí je tiež dôležité organizovať ich čas strávený na toalete. Čím pravidelnejšie ju budú navštevovať, tým účinnejšie sa vyhnú „nehodám“. Na starého človeka nikdy netlačte a doprajte mu na toalete toľko času, koľko potrebuje. Oplatí sa tiež vynechať nápoje, ktoré dráždia močový mechúr (káva, kola, alkohol), a nahradiť ich napríklad bylinkovými čajmi a ovocnými šťavami.

Dobrá rada pre seniorky so stresovou inkontinenciou

Ženy, ktoré trpia stresovou inkontinenciou, zvyknú cvičiť cviky na panvové dno. Ak si s tým nevedia poradiť samé, lekár im pridelí zdravotnú sestru alebo fyzioterapeuta. Vďaka jednoduchým cvikom sa môže podariť inkontinenciu celkom vyliečiť, pretože dôvodom jej vzniku môže byť slabosť svalov panvového dna (pôrod, staroba). Akonáhle ich posilnia, zlepší sa aj samovoľné unikanie moču.

Ako uľahčiť seniorom život

Ak žijete v spoločnej domácnosti so seniorom, prípadne mu chcete život v jeho domácnosti uľahčiť, mali by ste myslieť na pár základných pravidiel. Pokiaľ má starec problém s orientáciou, možno pomôže viditeľná tabuľa v zornom poli. Skontrolujte tiež umiestnenie zrkadla v kúpeľni, pretože osoba s demenciou sa môže zľaknúť sama seba, ba dokonca si môže myslieť, že toaleta je obsadená. Aby sa dotyčná osoba dostala ľahšie na toaletu, umiestnite väčšie kusy nábytku tak, aby jej nezavadzal v prechode. Toaleta by mala byť dobre osvetlená, možno sa oplatí nainštalovať pohybový senzor. Seniorom s pohybovým problémom pomôžu aj pomôcky ako zábradlie pri toalete, vyvýšené záchodové sedadlo a podobne. Tiež oblečenie starcov by malo byť praktické, aby mohli vykonať potrebu ihneď po návšteve toalety (nohavice s elastickým pásom a pod.). Osoby s demenciou majú tendenciu sa na toalete zamknúť, no odomknúť sa už nedokážu. Uistite sa, že budete môcť otvoriť dvere rýchlo aj z druhej strany, alebo schovajte kľúč.

Osobná hygiena

Inkontinencia môže viesť k podráždeniu kože a k všeobecnému pocitu nepohody. Je dôležité, aby bola osoba ihneď po „nehode“ očistená. Umyte ju jemným mydlom a teplou vodou. Rovnako citlivo ju osušte a oblečte jej čisté oblečenie (prezlečte posteľnú bielizeň). Použité podložky by mali byť zlikvidované okamžite. Vlhčené utierky môžu vyť vhodné pre drobné úrazy, ale treba otestovať, či nie je na ne osoba alergická.

Určite si uvedomujete, že každý z nás raz zostarne, preto sa správajte k seniorom tak, ako chcete, aby sa k Vám raz správali Vaše deti. Držíme palce!
Autorské právo: diego_cervo / 123RF Reklamní fotografie