Úvod Problémy v rodine Vaše dieťa- objekt prehnaného záujmu …

Vaše dieťa- objekt prehnaného záujmu …

603
0
ZDIEĽAŤ
Vaše dieťa- objekt prehnaného záujmu ...

Nedávno ste sa stali rodičmi svojho prvého dieťaťa, ale namiesto užívania si príchodu na svet nového člena rodiny, a zžívania sa s bábätkom, hľadanie rytmu medzi kŕmením, spánkom a celkovo hľadanie seba v spojení s dieťaťom, ktorého narodením ste sa z manželského páru stali zároveň aj rodičovským párom a teda trojčlennou rodinou. Všetko je pre vás nové vzácne , neopakovateľné, pocit šťastia aj obáv zároveň. Nadobudli ste pocit , že už nikdy nebude nič také ako predtým, keď ste boli bezdetným zamilovaným párom, ktorí si užíval život plnými dúškami. A tu zrazu nový človiečik prišiel medzi vás, obdivujete tú dokonalosť celého telíčka , vôňu malých nožičiek a tiež ten neopísateľný pocit slova rodina , vám začína dochádzať postupným opojením z lásky voči dieťaťu aj medzi sebou navzájom.

S týmto všetkým krásnym začnú aj nekonečné otázky a výroky vašich príbuzných a susedov , tiež úplne cudzích neznámych ľudí na ulici , v obchode , u lekára jednoducho všade…

Kedy ste boli tehotná, ani sme si nevšimli?

Jednou z najčastejších otázok , kde ste schovala tehotenské bruško, keď to na vás nebolo vidieť a stretávali sme sa skoro stále. Na to neexistuje skoro žiadna odpoveď , bola som tehotná 40tt ,a že som mala malé bruško za to nemôžem alebo opačný extrém , keď žena počas tehotenstva veľmi priberie a keď porodí dieťa normálnej veľkosti okolo 3 kg tak sa jej opýtajú kde má tie dvojčatá alebo trojčatá pri takom obrovskom bruchu…

Aký bol pôrod , rodila ste prirodzene, cisárskym rezom, nastrihli vás, boli ste roztrhnutá, šili vás , dali ste si epidural alebo ste rodili v celkovej narkóze počas cisárskeho rezu, bol manžel/priateľ/snúbenec /kamarát pri pôrode, kričala ste alebo stonala?

Tieto a podobné otázky patria do kategórie veľmi intímne v živote každej budúcej matky. Neexistuje na to jednoznačná odpoveď , ako a čo povedať ohľadom pôrodu, dá sa to v skratke ako napr.- prirodzený pôrod bez epiduralu, rýchly s prítomnosť manžela , dieťa zdravé chlapec/dievča, alebo sa dá odpovedať cisársky rez s epiduralom /celkovej , spala som… prípadne to prejsť mlčaním… alebo pôrod s manželom/priateľom / sama. Na tento typ otázok sa väčšinou pýtajú dva typy ľudí – kamarátky , ktoré sú tiež tehotné a majú za chvíľu termín, alebo sa snažia otehotnieť a zatiaľ sa im nedarí , aby vedeli na čo sa majú pripraviť, alebo za to môže zvedavosť, že napríklad niečo o tej osobe viete , a chcete vedieť ako zvládla jednu z najsilnejších bolestí. Tiež sa môžu pýtať na pocity po zhliadnutí vášho dieťaťa prvýkrát

Tvoje dieťa sa na teba veľmi podobá / nepodobá sa vôbec na nikoho v rodine

Komentovanie podobnosti alebo nepodobnosti s rodičmi , alebo ostatnými príbuznými je maximálne netaktné, lebo črty dieťaťa sú neni konečne ako bude rásť bude sa kryštalizovať podobnosť fyzimonická , alebo vlastnosťami na toho , ktorého rodiča, prípadne staršieho predka. Posudzovať na koho sa podobá alebo nepodobá váš novorodenec je maximálne nevhodné, najmä ak sa podľa prvého zdania nepodobá na nikoho z rodiny , ale má nejakú črtu , ktorá je napríklad na susedovi. Nezasievajte rozbroje a pochybnosti do novej rodiny , len tým , že si neodpustíte hlúpu poznámku o podobnosti so susedom- môže to vážne naštrbiť vzťahy novopečených rodičov , alebo vyvolať nevôľu prípadne aj podozrenia na neveru a iné… Ak si aj myslíte , že otcom dieťaťa nie je manžel alebo partner dotyčnej ženy, nechajte si to pre seba, ono sa časom ukáže nejaká podobnosť , alebo znaky danej rodiny na dieťati.

Dojčíte alebo kŕmite s fľašky umelým mliekom, ako často kŕmite, priberá na váhe , prečo nedojčíte/prečo nie umelé mlieko

Tu pri kŕmení  vášho dieťaťa nastáva prvý rozkol , ak nemáte mlieko alebo sa vám ešte dostatočne nerozbehlo , prípadne je slabé – tu môžu vyvstať nevhodné otázky typu – prečo nedojčíte/ prečo ste nevyhľadala poradkyňu a začínajú prvé výčitky najčastejšie od babičiek a bezdetných kamarátok. Prípadne nemôžete dojčiť pre nejaké ochorenie prsníkov , zápal alebo prepadnutú bradavku , prípadne lieky na ochorenie , ktoré s tehotenstvom a pôrodom nemajú súvis , ale sú veľmi silné /agresívne prípadne prenikajú do mlieka a mohli by ublížiť bábätku. Ak ste od začiatku na umelom mlieku , tak tiež môžu nastať výčitky prečo ste sa aspoň nepokúsili , prečo hneď od začiatku sa matka oddeľuje od dieťaťa nedojčením a pod. Nedajú si vysvetliť objektívne príčiny dojčenia /nedojčenia , jeho frekvenciu a tiež dĺžku.. Mnohé by dieťa najradšej odstavili po dvoch mesiacoch , iné dojčia pol roka , či do roka. A aj tú môžu nastať nevhodné poznámky prečo tak dlho , budeš mať vyťahané prsia a nedáš ich už do poriadku a iné

Vymoženosti novej doby , poukazovanie na jednorazové plienky / vyváranie a žehlenie oblečenia pre dieťa

Mnoho našich starých mám a tiet, ktoré sú už vo vysokom veku babičkami alebo aj prababičkami , nechcú sa stotožniť z výdobytkami modernej techniky alebo pomôckami , ktoré za ich éry neexistovali medzi také patrí monitorovacia podložka , monitorovanie dychu bábätka , ak je na umelom mlieku , tak sterilizátor fliaš a riadu pre bábätko , cumlíky na meranie teploty, jednorazové plienky , ak máte priveľa mlieka tak aj elektrická odsávačka na mlieko a mnohé iné. Vyčítajú novopečeným mamám pohodlnosť a tiež neschopnosť sa postarať o dieťa starým často prekonaným spôsobom starostlivosti a odporúčajú zastaralé knihy z minulého storočia ,lebo oni tak odchovali deti a všetky sú zdravé, tiež nevedia prísť na chuť pozeraniu rozprávok a pesničiek z tabletu alebo PC, prípadne hojdacie kresielko a iné…

Potrebuješ pomoc, môžem ti pomôcť , ale vybavím niečo za teba?

Novopečeným rodičom sa často stáva od príbuzných a priateľov, že im ponúknu pomoc. Môže byť myslená dobre , ale nemusí vždy spĺňať predstavu o pomoci , alebo toho čo by naozaj mamina s čerstvým bábätkom potrebovala, niekedy je to len povysávanie alebo utretie mopom podlahy , opratie a ožehlenie vecí pre dieťa alebo aj celú rodinu, niekedy to môže byť zahranie sa alebo pobyt na ihrisku so starším súrodencom ak to nie je prvé dieťa. Alebo takouto pomocou môže byť nákup v obchode , prípadne vybavenie pošty a iné. No pomoc môže byť aj nevyžiadaná ak sa niekto chce silou mocou starať o vaše dieťa ale nemá žiadne skúsenosti , vtedy je takáto pomoc skôr na ťarchu…

Chcem si popestovať tvoje dieťa, nechaj ma ho bozkávať a chytať, aké je rozkošné…

Pri tejto požiadavke si ľudia vôbec neuvedomujú jednu priam zásadnú vec, takto malinké dieťa , nemá ešte vybudovanú imunitu a tým pádom je oveľa náchylnejšie na rôzne choroby , dýchacích ciest a špinavé ruky na citlivej pokožke bábätka môžu spôsobiť ekzém alebo aj vyrážku. Tak isto v prvých dvoch troch mesiacoch veku sa vôbec nedoporučujú žiadne návštevy zvonku, iba tí ľudia , ktorí žijú s novorodencom v spoločnej domácnosti, pred ich choroboplodnými zárodkami chránia , častá hygiena a materské mlieko matky , ktoré buduje postupne imunitu bábätka , podľa toho čomu je v domácom prostredí vystavené… rešpektovať rodičov ak si neželajú , aby ste sa dotýkali ich bábätka alebo ho bozkávali , či iným spôsobom vystavovali vašim prejavom nežnosti…

Vyzeráš unavená , podráždená , hladná – prečo sa o seba nestaráš prečo si v rozťahaných teplákoch a nenamaľovaná

Pýtať sa novopečenej mamy prečo je unavená , alebo nesústredená či roztržitá , špinavá , neučesaná alebo v teplákoch je úplne nevhodné. Ešte si len zvyká na to, čo je to byť mamou a snaží sa nájsť s dieťatkom pomyselnú spoločnú reč , zžíva sa s ním , reaguje na jeho potreby , učí sa rozoznávať typ plaču , radosť sa mieša s obavou o zdravie a správny vývoj, tiež ohľadom detských kolík , grckania po mliečku a pod. Netreba sa čudovať , že keď má dieťatko reflux , alebo grcká pod odgrgnutí , že nebude mať mama na sebe najnovšiu módnu kolekciu, ale dá si vyťahané tepláky a staré tričko , ktoré jej nebude ľúto , že po xy praní neskončí v koši na odpadky

Ako ste sa zžili, máte režim

Na to ,aby si maminka zvykla, že je maminkou , ustálili sa  v dojčení , spravili aspoň malý režim v pár bodoch môže trvať individuálne dlho od niekoľkých dní , týždňov ale aj po pol roku, musia sa s bábätkom naučiť úrovni komunikovať , aby obaja vedeli čo ten druhý potrebuje…

Koľko chceš byť na materskej, plánuješ v blízkej dobe aj súrodenca pre svoje dieťa, kedy prídeš do práce

Patrí to do kategórie rovnako nevhodných otázok pri čerstvých rodičoch , ešte sa neboli schopní spamätať s toho , že majú nejaké dieťa , nie to sa s ním ešte zžiť a vytvoriť nejaké puto alebo aspoň trošku režim spania a bdenia a jedenia(dojčenie)a vy už sa pýtate na to , čo bude robiť za polroka za rok , či za tri. Práca počká alebo sa nájde iná , keď bude na to vhodný čas . Matka sa musí naučiť a zžiť s novorodencom a jeho potrebami a zároveň  nájsť čas a silu budovať nanovo vzťah so svojim partnerom , nielen ako manželia , partneri ale už aj ako rodičia a bude to chcieť veľké úsilie , cit trpezlivosť , ustáliť výkyvy nálad a zdravotné problémy svoje alebo bábätka, spracovať jednotlivé dni ako idú za sebou , kontroly u pediatra , prvé očkovania , prehliadky a pod.

Rola rodiča, nie je vrodená a prirodzená , s ňou sa musíme najprv zžiť, aby sme dokázali vytvoriť harmonickú rodinu, pre každého člena rodiny , je to v inom náročné….

Bc. Ľubica Bombalová