Úvod Zaujímavosti Možnosti spracovania ovocia

Možnosti spracovania ovocia

1148
0
ZDIEĽAŤ

Lis na ovocie sa skladá z kovového podstavca s nohami a odtokovým otvorom, závitovej tyče, matice s rohatkou (aby sa dosiahnutý tlak samovoľne nepovoľoval), drevenej ohrádky, vrchnej dosky a tyče. Pomôcť môžu aj malé hranolčeky, ktoré podložíme medzi maticu a vrchnú dosku lisu, aby sme mohli pokračovať v lisovaní aj keď by nám už v ďalšom pohybe matice nadol prekážala ohrádka lisu.

Nadrvené ovocie môžeme ďalej spracovávať v lise. Lis na ovocie je historický stroj, ktorý sa vyrába, predáva  a  používa dodnes. Ak chcete zažiť doma atmosféru vinobrania, prípadne jablko či hruškobrania, nič Vám nestojí v ceste.

Ovocie (už v stave drte) naložíme do sieťok a tie vkladáme do lisu. Môžeme používať aj separačné platne, ktoré rozdelia masu v horizontálnom smere na niekoľko menších dielov.

Nakoniec na ovocie položíme vrchnú dosku, hranolčeky a maticu. Tú utiahneme rukou, koľko sa dá. Následne pokračujeme v uťahovaní pomocou tyče. Mušt, vytekajúci z masy zachytávame do vhodnej nádoby. Zakalenie muštu nie je škodlivé a nie je nutné mušt ďalej filtrovať. Narobili by sme si zbytočnú robotu a odstránili látky, ktoré sú zdravotne prospešné.

Je niekoľko spôsobov, ako túto šťavu ďalej uchovávať. Najjednoduchšie je vložiť ju v plastových fľašiach do mrazničky. Väčšie množstvo muštu je výhodnejšie pasterizovať. Takto zakonzervovaný mušt vydrží aj dva roky.

Teoretická rýchlosť lisovania je pri tomto lise tri výlisky za hodinu. Keď všetka šťava odtečie, môžeme lis uvoľniť. Výlisky je možné kompostovať, ale radi ich majú aj domáce zvieratá.

Kinekus napríklad ponúka svojim zákazníkom lis na ovocie vo viacerých objemoch. Najmenší šesť litrový, dvanásť, osemnásť a tridsaťlitrový lis na ovocie. Ich konštrukcia je zhodná –  skladajú sa z dreveného koša a kovového podstavca s príslušenstvom. Súčasťou balenia je aj sieť na rýchlejšie nakladanie a vyberanie lisovaného ovocia.

Drvenie a lisovanie ovocia je činnosť, pri ktorej sa zvyknú zapojiť aj najmenší členovia rodiny. Treba však vždy počítať s prirodzenou detskou nešikovnosťou (a aj snahou urobiť z každej práce zábavu) a nerobiť vedu z niekoľkých lyžíc strateného muštu.