Úvod Zdravie a rodina Ako vyberať topánky pre deti

Ako vyberať topánky pre deti

799
0
ZDIEĽAŤ

Kým pri výbere odevu pre naše deti si môžeme dovoliť nejaký ten výstrelok, pretože ide vo veľkej miere o estetiku, topánky sú o niečom celkom inom. Tu sa nemôžeme na našich malých manekýnov pozerať len cez módne značky a momentálne vychytávky. Obuv môže totiž ovplyvniť celkové zdravie dieťaťa. Výprava za správnou obuvou môže byť preto celkom zdĺhavým dobrodružstvom. Našich pár rád by vám ale mohlo pomôcť.

     Skôr než urobí váš drobček prvý krôčik, stihnete ho vy a vaši známi obdariť množstvom roztomilých topánok či papučiek. V ponuke sú mnohé mäkučké alternatívy, napríklad aj zdobené zvieratkami, superhrdinami a rozprávkovými postavičkami, pestrofarebné a žiarivé. Neskôr možno siahnete po sandálikoch a gumených topánkach. Môžete ale s istotou povedať, že sú vhodné pre nohy vášho drobčeka? Iste, pri príležitostnej obuvi sa nejaký ten omyl prepáči, ale každé dieťa potrebuje pár dobrých topánok, ktoré budú vhodné na každodenné nosenie. Ako ale v tom množstve nájsť naozaj dobrú detskú obuv? Určite by mala byť pevne pripevnená k nohe a musí ju tiež správne kopírovať. Dbať by ste mali aj na gumené podrážky, pretože vďaka ním sa zabráni množstvu nechcených a nepekných pádov. V predaji je viacero druhov topánok, ktoré sú navrhnuté na špeciálne účely (piesok, voda). Detské kostičky sú u batoliat ešte veľmi krehké, čo môže viesť pri výbere nesprávnej obuvi k rôznym deformitám (ploché nohy a pod.). Odborníci v tomto prípade tiež radia príliš sa nezameriavať na cenu. Áno, kvalitná obuv môže byť drahá, a keďže dieťa z nej vyrastie veľmi rýchlo, môže sa to zdať ako vyhodené peniaze. Lenže pri drahšej obuvi sa dá očakávať, že je vyrobená z lepších materiálov a navrhnutá výrobcom, ktorý má „vedu o detských nohách“ v malíčku.

Funkčnosť

Správny pár topánok pre vaše dieťatko by mal mať plnú špičku, ktorá je široká (okrúhla alebo štvorcová), aby celkom prirodzene lemovala tvar detskej nôžky, a to s dostatočným priestorom pre prsty. Tie totiž nesmú byť za žiadnu cenu stlačené a nepohodlne napasované. Materiál by mal byť priedušný (koža alebo typ sieťoviny, ktorý sa používa pri bežeckých topánkach). Topánočka by sa mala dať ohýbať na päte, ale na zadnej strane musí byť pevná, aby držala vo vzpriamenej polohe. Vyberajte vždy topánky na zašnurovanie alebo na suchý zips, aby ste zaistili priľnavosť. „Našuchovačky“ sú síce pohodlné a rýchlo sa s nimi manipuluje, ale nezaisťujú zdravotné benefity.

Meranie

Pokiaľ vám záleží na tom, aby ste vybrali vhodnú obuv pre vaše dieťa, budete ju musieť zmerať. Neviete, ako na to? Musíte to robiť, keď dieťa stojí a prsty sú celkom vystreté. V prípade, že vyberáte jarnú alebo jesennú obuv, obujte drobčekovi tenšiu ponožku. Ak ale plánujete zmerať nôžku pre zimné topánky, merajte s hrubšou ponožkou. Naboso môžete merať, pokiaľ plánujete kúpiť napríklad letné sandáliky. K dĺžke chodidla prirátajte približne 1,2 cm a vyjde vám vnútorná dĺžka. K šírke chodidla zase pripočítajte asi 0,2 cm a máte vnútornú šírku. Aby sa vám meralo ľahšie, nechajte dieťa stúpiť chodidlom na papier či kartón (pätou opretou o stenu alebo schodík). Tam, kde končí najdlhší prst, urobte značku. Podobne je to aj so šírkou. Značku urobte v najširšej prstovej časti. Nôžka musí byť obrátená bokom ku stene. Potom už ľahko odmeriate pravítkom správne rozmery. Riešením je aj obkreslenie celej nožičky, kde je dôležité správne zachytiť najdlhšiu a najširšiu časť. V tomto bode je nutné ešte zdôrazniť, aby ste vždy zmerali obe nôžky, pretože sa môže stať, že jedna bude dlhšia ako druhá. Nezabudnite tiež prirátať vyššie spomínané údaje, aby mala nôžka potrebné pohodlie. Správne odmeranie je základom k výberu vhodných topánok. Keď už si v obchode nejaký párik vyberiete, nedajte sa zlákať prvým dojmom. Vyskúšajte viac alternatív. Keďže dieťa spotrebuje každý rok tak dva až tri páry topánok, mohlo by vás to lákať k tomu, aby ste kúpili o niečo väčšiu obuv. Odborníci tu ale dvíhajú varovný prst. Naozaj sa bude vášmu malému členovi rodiny dobre chodiť v topánkach, ktoré sú mu veľké? Ešte v obchode odpozorujte, ako dieťa vo vybranej obuvi kráča, ako sa v nej cíti, ako sa tvári.

Dedenie

Snáď v každej rodine s viacerými deťmi je normálne, ak súrodenci po sebe kadečo podedia. Tričká, nohavice alebo svetre sú v poriadku, pri obuvi treba byť ale opatrný. Len obuv určenú na špeciálne príležitosti, a teda takú, ktorá nemá veľké opotrebenie, smiete ponechať mladšiemu súrodencovi. Topánočky, ktoré nosí dieťa každý deň sa detailne prispôsobia na jeho nôžku, a to aj so zlozvykmi a malými nehodami, čo sa z času na čas pritrafia. Z toho sa dá logicky vyvodiť, že takéto topánky nebudú vhodné pre niekoho iného okrem neho. A čo hubové ochorenia či bradavice? Radšej si nechcite predstaviť tie problémy.

Zverte sa do rúk odborníkov

Ak už sa rozhodnete pre nákup detskej obuvi a máte obavy, aby ste postupovali správne, vyberte si predajňu zameranú práve na tento sortiment. Dá sa očakávať, že servisný personál vám bude vedieť kvalitne poradiť a správne premeria nôžky vášho dieťatka. Skúsený a dobre informovaný predajca je na nezaplatenie. Pokiaľ vyberáte topánky so starším dieťaťom, ktoré má už svoj názor, zainteresujte ho do výberu. Ak totiž vyberiete pár, ktorý sa mu nebude páčiť, bude to trefa vedľa, pretože ono tie topánky jednoducho nosiť odmietne. V prípade, že vaše dieťa si ešte nevie zaväzovať šnúrky, vyberte model so suchým zipsom. Priestor nad prstami by nemal byť pritesný, ale ani voľne lietať. Prednú časť vždy vyskúšajte prstami, aby ste overili, či má dieťa primeraný priestor pre pohyb. Zadná časť by mala byť pevná, najlepšie plastová. Mäkké materiály dlho nevydržia a môžu tiež znepríjemňovať chôdzu. Topánky, ktoré trú príliš o členok či pätu, môžu spôsobiť pľuzgiere a mozole. Nepríjemné trenie môže mať na svedomí príliš veľká obuv.

Veríme, že vyberiete správne a pri výbere budete myslieť nielen na prezentáciu, ale najmä na pohodlie a zdravie vášho drobčeka.