Úvod Zaujímavosti Cena PZP online

Cena PZP online

128
0
ZDIEĽAŤ

Len prednedávnom sme oslavovali vstup do roku 2019 a o chvíľu už budeme baliť kufre na letnú dovolenku do zahraničia. Jedným z najbežnejších dopravných prostriedkov, ktorým cestujeme na dovolenku je automobil. A práve čo sa týka povinného zmluvného poistenia motorových vozidiel, tak s novým rokom 2019 prišlo niekoľko noviniek.

Cena PZP v roku 2019 pôjde hore

Tým najcitlivejším ukazovateľom, na ktorý motoristi reagujú je s najväčšou pravdepodobnosťou cena. Každý hľadá cez uzavripzp.sk to najlacnejšie PZP online alebo to skúsi osobne na pobočke. Tu však prichádzame so zlými správami, výška poistenia v roku 2019 bude rásť. Je za tým potrebné vidieť hneď niekoľko dôvodov.

NBS varuje

Prvým z nich je vývoj samotného trhu s povinným zmluvným poistením na Slovensku, kedy veľmi ostrý konkurenčný boj medzi poisťovňami drží ceny PZP veľmi nízko, čo je z dlhodobého hľadiska neudržateľné. Na to upozornila už aj samotná Národná banka Slovenska, s ohľadom na to, že výška poistného, ktoré poisťovne za rok získajú sa takmer rovná výške toho, čo musia v rámci roka vyplatiť na kompenzáciu škodových udalostí. Ak to doženieme až do extrému, môžeme povedať, že pre poisťovne je zákonne poistenie takmer až stratovým produktom.

Ten im má skôr zabezpečiť len nových zákazníkov do databázy, s ktorými už následne riešia ponuku ďalších druhov poistenia. Práve preto NBS vydala pre poisťovne odporúčanie, aby zdvihli ceny PZP a tak prispeli k stabilite finančného trhu. To hrá do karát práve online poisťovniam, ktoré vám potom dokážu ponúknuť najlacnejšie PZP.

Nová daň z poistenia sa PZP netýka

Štandardne sa medziročne zdvihne výška povinného zmluvného poistenia približne o 5 až 6 percent. Z viacerých strán sa k vám už mohla dostať informácia, že od 1. januára 2019 sa pod nárast ceny PZP podpísala aj nová daň z neživotného poistenia, čo je druhým dôvodom rast ceny poistenia.

Z médií sa vyjadrovali prevažne nespokojní zástupcovia poisťovní, ktorí upozorňovali na to, že túto daň zaplatí v konečnom dôsledku spotrebiteľ. Táto nová daň nahrádza starší poistný odvod, ktorý bol vo výške osem percent zo sumy poistenia. Avšak jediným produktom, ktorý by po správnosti táto daň zasiahnuť nemala je práve PZP, pretože práve to bolo postihované poistným odvodom.

No poisťovne v rámci zvyšovania ziskovosti a stabilizácie trhu sa budú snažiť upraviť cenu. Tieto zmeny sa určite dotknú takmer celého spektra vodičov. Tých rizikovejších no aj tých, ktorí ešte našťastie nehodu nespôsobili. Mladí a rizikoví vodiči si priplatia viac, keďže práve oni sú pre poisťovne najčastejšími účastníkmi škodových udalostí. Tie vznikajú čoraz častejšie vzhľadom na nárast počtu vozidiel a s tým súvisiacim zhusťovaním premávky hlavne vo veľkých mestách.

Pri začínajúcom šoférovi môže byť rozdiel v PZP aj niekoľko stoviek eur, podľa toho z akého mesta pochádza a na aký typ auta chce uzavrieť poistenie. Každopádne v Slovenskej republike má spotrebiteľ na výber z 11 poskytovateľov PZP, čiže kým sa definitívne rozhodne uzavrieť zmluvu, mal by si dôkladne preveriť aj ponuky konkurenčných poisťovní. V dobe internetu mu jeho situáciu dokážu veľmi uľahčiť nástroje, ako je napr. online kalkulačka PZP, ktoré po zadaní príslušných informácii vyhodnotia najvýhodnejšie ponuky poistenia auta a zákazník si môže vyberať, či už podľa ceny alebo podľa poskytovaných služieb.

Limity poistného plnenia narástli

Avšak, aby ste nemali pocit, že rok 2019 prinesie do sféry povinného zmluvného poistenia iba negatíva v podobe vyšších platieb, môžeme vás do istej miery potešiť. Na základe oznámenia Európskej komisie (č. 2018/C 233/01) o povinnej úprave minimálnych súm poistného plnenia došlo k navýšeniu týchto položiek rádovo až v desiatkach tisíc eur. Minimálny limit poistného plnenia z jednej škodovej udalosti sa dátumom 1. 1. 2019 zmenil z 5 miliónov eur na sumu 5 240 000 eur.

K zmene prišlo aj pri minimálnom limite pri škodovej udalosti bez ohľadu na počet poškodených, kde sa čiastka milión eur navýšila na 1 050 000 eur. Je síce zrejme, že sa jedná o vysoké čiastky, ktoré sú poisťovne málokedy ochotné vyplatiť. Preto skôr ako na celkovú sumu poistného plnenia je dobré zamerať sa aj na doplnkové služby, ktoré vám dokáže poisťovňa ponúknuť.

Asistenčné služby rozhodujú o najvýhodnejšom PZP

Často je tým pomyselným jazýčkom na váhach, podľa ktorého sa zákazník rozhoduje práve portfólio asistenčných služieb nachádzajúce sa už v základnom balíku PZP. V porovnaní s minulosťou sú v najvýhodnejšom PZP zahrnuté služby, ktoré boli predtým len súčasťou drahšieho havarijného poistenia.

Nehovoríme tu už len o priamej asistencii pri nehode, ale čoraz viac poisťovní pridáva k PZP aj pomoc pri poruche auta, defekte alebo pri nedostatku paliva. Všetky tieto doplnkové služby oceníte práve v tých najnevhodnejších chvíľach, keď napríklad ostanete s deravým kolesom stáť na diaľnici alebo ak preceníte svoje schopnosti a k najbližšej pumpe by ste museli ísť už iba po vlastných.