Prechladli ste, máte plný nos a nedokážete dýchať, ale hlien vám neodteká? Nie je to žiadna výhra. Jednoduchšie je, keď hlien pri nádche vysmrkáte. Nádcha, pri ktorej z nosa netečie, takzvaná zadná nádcha, môže byť omnoho nepríjemnejšia! Hlien zateká do hrdla a spôsobuje podráždenie, bolesti hrdla a neustály dráždivý kašeľ. Pomôže, ak hlien uvoľníte. Ako na to?
- Naparovanie. Účinná metóda, ktorá pomôže uvoľniť hlien nahromadený v dutinách. Do hrnca s horúcou vodou pridajte pár kvapiek éterického oleja, prípadne sušený tymián, rozmarín alebo harmanček. Hlavu si zakryte uterákom a výpary vdychujte striedavo nosom a ústami.
- Nahrievanie. Na dutiny prikladajte suché teplé obklady. Alternatívou je tiež nahrievanie lampou, takzvaným horským slnkom.
- Preplachovanie. Upchaté dutiny uvoľníte preplachovaním nosa s použitím minerálky Vincentka, prípadne roztokmi s obsahom morskej soli.
- Masírovanie. Oblasť čela a okolie nosa masírujte nahriatymi rukami. Použiť môžete aj kvapku vhodného éterického oleja, napríklad eukalyptového.
- Kloktanie. Na kloktanie hrdla použite zmes čajovej lyžičky kurkumy, ½ lyžičky soli a 2 dcl vody. Kurkuma má antibakteriálne vlastnosti a táto zmes pôsobí blahodarne aj na podráždené hrdlo.
- Polohovanie. Nahromadený hlien je nepríjemný najmä v noci. Ak počas spánku nemôžete dýchať, podložte si hlavu vyšším vankúšom. U malých detí pomôže, ak polohujete postieľku.
- Čistenie nosa. Ak sa hlien rozpustí, okamžite ho vyfúkajte, prípadne vypľujte. Hlien určite neprehĺtajte!
Na podporu rozpúšťania a vylučovania hlienov vynikajúco poslúžia tiež rôzne kvapky do nosa a sirupy. Z voľne dostupných prírodných sirupov na báze bylín je účinný napríklad Sinupret, ktorý nielenže rozpustí hlien, ale tiež zmierni opuchy sliznice a uľahčí vykašliavanie.