Úvod domácnosť a bývanie Ako vybrať detský matrac?

Ako vybrať detský matrac?

515
0
ZDIEĽAŤ
Ako vybrať detský matrac?

Pre svoje deti robíme každý deň maximum. Stojí nás to veľa energie, ale niet na pohľad spokojných a zdravých drobcov. Máte pocit, že ste napr. pri ich spánkovom režime trochu poľavili? Nevedia sa do postele uložiť, zaspávanie trvá hodiny a počas noci k nim pre plač vstávate? Bližšie sa teda pozrime na ich lôžko a celkovú jeho výbavu – nechýba mu kvalitnejší matrac?

Pozor, pri výbere detského matraca nikdy nepostupujeme podľa kritérií pre dospelých. Zohľadňujeme ich vek, rozdielny spánkový biorytmus (najintenzívnejší u novorodencov) a zvýšenú pozornosť venujeme možnostiam údržby.

Menší, najmenší a ich požiadavky na kvalitný matrac

Matrac pre bábätká je jednou z najdôležitejších prvkov základnej výbavy – stále sa však viac zameriavame na dizajn pred funkčnosťou. Aby bol dôvod na zmenu, treba vedieť, čo je pre matrac pre deti nevyhnutné. Ani matrace pre bábätká, ani pre staršie a dospievajúce deti nie je vhodné zónovanie. Naopak, veľmi sa prihliada na vzdušnosť a na to, či matrac disponuje  jemným, šetrným materiálom k citlivej detskej pokožke.

Do postieľky nevkladáme matrac príliš mäkký, ale ani extra tvrdý – tieto modely sú vyslovene nevhodné na každodenný spánok. Modely detských matracov si síce zachovávajú nižšiu hmotnosť/ nosnosť, ale potrebná je zároveň optimálna pevnosť a flexibilita. Drobcom k zdravému spánku a pohybu ideálne dopomôžu stredne tvrdé matrace s pohánkou. Táto zložka vyhovuje pre dobrú vetrateľnosť, nižší výskyt baktérií a oporu aj pri častom otáčaní.

Aké matrace zvoliť pre staršie deti a dospievajúcich?

Základne funkcie zostávajú také, aké sme vyššie opísali. Detské matrace stále čelia skoršiemu opotrebovaniu pri častejšom čistení a praní povrchov. Rodičia ocenia, ak detský matrac disponuje odzipsovateľným poťahom a je možné ho prať v práčke. Pre deti do 3 rokov sa prakticky nič nemení, straším (do 14 rokov) už možno vystlať posteľ tvrdším matracom z niekoľkých penových alebo pružinových vrstiev (žiadne zónovanie). Pre astmatikov, deti so zníženou imunitou sú dobrou voľbou hypoalergénne modely. Ani mladší, ani starší nepotrebujú mať ako na ružiach ustlané, hlavne nech ich lôžko „dýcha“ zdravím a čistotou!