Úvod domácnosť a bývanie Čo by ste mali vedieť o led pásoch?

Čo by ste mali vedieť o led pásoch?

346
0
ZDIEĽAŤ
Čo by ste mali vedieť o led pásoch?

Prezradíme vám, čo je charakteristické pre pásy tvoriace LED osvetlenie, akými jednotlivými znakmi sa vyznačujú a do akých skupín sa členia.

Aké majú LED pásy rozmery?

V súčasnej dobe patrí k najmodernejším, najinovatívnejším a najelegantnejším druhom osvetlenia do domácnosti, LED osvetlenie skladajúce sa zo súbora pásov, alebo ak chcete pásikov. Takéto LED pásy sú vo väčšine prípadov predávané s dĺžkou piatich metrov a na základe svojho výrobného procesu sa delia na viaceré časti s dĺžkou 50 centimetrov. Jednotlivé úseky je možné následne strihať, respektíve skracovať a získať tak ideálnu dĺžku práve pre vaše potreby. Vodotesné pásy sú označené stupňom ochrany IP68, zatiaľčo pásy zaliate do silikónu majú stupeň IP65 a poslednú skupinu pásov z hľadiska stupňa ochrany predstavujú pásy IP20, ktoré už nedisponujú vodeodolnosťou, a preto ich odporúčame používať len vo vnútornom prostredí.

Druhy a delenie LED pásov

Inštalácia kvalitných pásov nie je komplikovaná, ani vám nezaberie veľa času. Aby vám slúžili čo najlepšie a najdlhšie, mali by ste si vhodne zvoliť pásy s ohľadom na ich stupeň svietivosti, respektíve svetelný tok. Pokiaľ máte v úmysle využiť LED osvetlenie na mieste, kde bude plniť hlavne dekoračnú funkciu, postačí vám svietivosť okolo 300 lm/m, zatiaľčo LED pásik do kuchyne by sa už mal vyznačovať minimálnou svietivosťou 800 lm/m. Ohľad môžete v momente voľby brať aj na farbu, či vás už zaujmú jednofarebné biele, červené, zelené a modré pásy, alebo dáte naopak prednosť viacfarebným typu RGB s nastaviteľným stupňom intenzity svetla a možnosťou zmeny farby.

Natrafíme tiež na LED pásy kombinujúce viacfarebné a jednofarebné prevedenia, spomedzi ktorých sa obľube teší napríklad model DUAL WHITE teda spojenie teplých a studených bielych tónov. Tento a ďalšie modely sú dostupné prostredníctvom webovej stránky LEDprodukt, kde sa ich cena začína už na hranici 19 eur. Všímať by ste si napokon mali aj napätie LED pásov, dostupné v súčasnosti vo verzii 12V alebo 24V a samozrejme aj príkon. Majte tiež na pamäti, že vyšší príkon sa nemusí vždy automaticky spájať s vyššou svietivosťou a zase naopak.