Úvod Rodina Načerpajte vitamín D zo slnka , bez ohrozenia vášho zdravia v podobe...

Načerpajte vitamín D zo slnka , bez ohrozenia vášho zdravia v podobe spálenia a poškodenia kože

71
0
ZDIEĽAŤ
Načerpajte vitamín D zo slnka

Koža je najväčší orgán ľudského tela, zakrýva naše vnútorne orgány a zabraňuje ich poškodeniu. Krátky pobyt na slnku zlepšuje náladu, spánok a predovšetkým dodáva telu vitamín D, ktorý posilňuje kosti a pomáha predchádzať mnohým ochoreniam.

Vitamín D Je veľmi náročné získať iba zo stravy. Jeho dostupnosť v strave je veľmi obmedzená. Nachádza sa v niektorých druhoch  rýb a vo vaječnom žĺtku. Najjednoduchšie cestou získania dostatočného množstva vitamínu D je krátky pobyt na slnku. Na získanie dostatku tohto vitamínu sa nepotrebujeme spáliť. Naša koža je veľmi citlivá na UV žiarenie, a preto je potrebné, aby sme ju dostatočne chránili. Každé jedno poškodenie spálením sa si naša koža pamätá. Nie je správne tráviť dlhé časy A prudkom slnku ani vystavovať svoje telo prehnane soláriu.

Každé spálenie kože je nezvratné a približuje nás k ochoreniu rakoviny kože v dospelosti. Nie je potrebné odhaľovať veľké plochy kože na to, aby sme získali dostatok vitamínu D . Stačí len nejakých 10 -15 minút pobytu na slnku, aby sme zabezpečili jeho dostatok pre náš organizmus. Začervenanie kože a jej následné spálenie nastáva už po 10 až 20 minútach na slnku bez opaľovacieho krému.

Našu pokožku je potrebné chrániť celoročne nielen počas leta, kedy je slnko najintenzívnejšie. Možno sa nám to nezdá, Ale aj spoza mrakov svieti slnko a dokáže spáliť našu pokožku aj keď, jeho intenzita je o niečo slabšia, ako keď je priame.

Mnoho ľudí sa myslí, že keď sa natierajú opaľovacím krémom faktor 30 a viac, že tieto krémy blokujú tvorbu vitamínu D. Nie je to pravda, iba znižujú jeho tvorbu. Zásoby vitamínu D v našom organizme klesajú, najmä príchodom jesene a zimy, kedy ubúda slnečných lúčov. A takmer všetok čas sa trávi v interiéri.

Slnko vás opáli aj vo vode najviac ohrozený je nos, uši, celkovo tvár a plecia. Ak sa kúpeme uprostred dňa, tak je dôležité chrániť sa vode odolným krémom. Vydrží našu pokožku chrániť približne 35-40 minút.

Ak sme na slnku celý deň, mali by sme vrstvu opaľovacieho krému nanášať opakovanie zhruba každej 2,5-3 hodinách , aby sme sa vyhli spáleniu pokožky.

UV žiarenie pozostáva z rôznych typov lúčov, medzi ktoré patria UVA a UVB, kde najnebezpečnejší je práve UVB žiarenia, pri ktorom sa na slnku spálime. Na intenzívnejšie žiarenie je v období od apríla do októbra, kedy medzi 11 a 15. hodinou je toto žiarenie najsilnejšie. Ak je to možné v týchto hodinách sa nevystavujme slnečnému žiareniu, lebo hrozí spálenie pokožky.  Spáliť sa môžeme aj v zime, najmä ak sa nachádzame vo vysokohorskom prostredí, a to najmä ak je na kopcoch sneh, ten odráža slnečné lúče dopadajúce šikmo priamo nám do tváre. Je dôležité sa počas leta aj zimy chrániť pred slnkom svoj zrak kvalitnými slnečnými okuliarmi a v prípade snehu a zimy kvalitné lyžiarske okuliare na svahu , aby sme sa vyhli oslepeniu slnkom a aj ochránili zrak pred UVA a UVB žiarením.

UVA žiarenie je veľmi intenzívne a dokonca preniká do hlbokých štruktúr kože aj keď je slnko za mrakmi /sme v tieni a dokonca aj cez sklo. Práve tento typ spôsobuje ochabovanie a starnutie pokožky vytváranie pigmentových škvŕn a slnečné alergie.

Slnku sa nevystavujeme počas užívania antibiotík

Problémy , ktoré nám môže spôsobiť slnko

1.spálenie kože

Najznámejším problémom , ktoré nám môže slnko spôsobiť je začervenanie až spálenie kože. Ide o veľmi bolestivý problém , kedy je pokožka horúca a takmer sa jej nemôžeme dotknúť. Následnou reakciou je zošúpanie spálenej kože , ktorá sa následne nesmie vystavovať slnku vôbec.

 

2.rýchle zostarnutie pokožky

Kožné zmeny nastávajú pri dlhodobých pobytoch na slnku. Pokožka stráca hydratáciu, tvoria sa vrásky , stáva sa tenkou a krehkou ako papier, často sa vytvárajú starecké škvrny. Pokožka sa pokrčí  a často praskajú aj malé žilky v pokožke.

  1. nadmerná pigmentácia

Na pokožke sa začnú objavovať škvrny, ktoré sú oveľa tmavšie ako odtieň pokožky. Následne človek pôsobí staršie ako je jeho skutočný vek Nadmerné slnenie je ich hlavným zdrojom.

  1. úžeh

Dochádza k zhoršeniu zdravotného stavu v dôsledku prehriatia mozgu. Najviac ohrozenou skupinou sú deti a seniori vzhľadom na to , že si neuvedomujú nebezpečenstvo. Typickými znakmi sú nevoľnosť, celková slabosť, horúčka a intenzívne bolesti hlavy a zvracanie. Môže nastať aj kvôli chýbajúcej pokrývke hlavy v podobe šiltovky alebo klobúka prípadne slnečníka

5.úpal

Stav, kedy je organizmus vyčerpaný a môže a nemusí vzniknúť pri pobyte na slnku. Prejavuje sa podobnými príznakmi ako úžeh- bolesti hlavy, spavosť , malátnosť , horúčka. Nastáva pri extrémne vysokých vonkajších teplotách nad 35stupňov. Ide o stav prehriatia organizmu, kedy už na jeho ochladzovanie nestačí potenie

  1. poškodenie zraku

Ochorenia očí majú priamy súvis s pobytom na slnku. Ak nechránime oči slnečnými okuliarmi /lyžiarskymi okuliarmi s UVA a UVB filtrom, hrozí okrem poškodenia sietnice aj hrozba šedého zákalu. Rovnako je dobré mať za slnečného počasia okuliare s filtrom aj v aute, kedy sa nám do očí môže odrážať slnko z auta pred nami, prípadne od vodnej hladiny alebo snehu.

7.slnečná alergia-fotodermatóza

Ide o druh alergie na slnko, kedy pokožka už nedokáže odolávať intenzite žiarenia , ktorému ju vystavujeme a zareaguje začervenaním , svrbením alebo výsevom drobných vyrážok najčastejšie na rukách a v dekolte aj zozadu na krku

  1. rakovina kože -melanóm

Najzávažnejším ochorením , ktoré môže slnko spôsobiť je rakovina kože- melanóm. Kožné nádory vytvárajú zmeny na koži v podobe rozličných červených fľakov a fliačikov , uzlíčky, rany , ktoré mokvajú a nehoja sa , môžu vyrásť rôzne vypuklé znamienka a škvrny. Tvorí viac ako 40% rakovinových ochorení.

Existujú rozličné typy kože- foto typy- najcitlivejšia na slnko je pokožka detí a je úplne rozdielna od pokožky dospelého. Rovnako opálenie- jeden z červená , iný sa opáli do jemne hnedej a niektoré najmä stredomorské typy až do tmavo hneda.

Opaľovacie krémy sú rozdielne v tom , pre aký typ pokožky sú určené , ochranný faktor a rovnako vode odolnosť a obsah minerálnych a chemických filtrov.

Solária

Opaľovanie v soláriach patrí k nebezpečným spôsobom získavania bronzu na pokožke. Ten spôsob nemá žiaden prínos pre naše telo nakoľko nepodporuje tvorbu vitamínu D. Ich využívanie spôsobuje až 75% nárast výskytu rakoviny kože.

Prvá pomoc pri spálení pokožky

Ak sme to so slnkom prehnali, tak okrem úpalu alebo úžehu sme si spôsobili popálenie až spálenie vrchnej vrstva kože.

Telu je potrebné zabezpečiť prísun tekutín. Natrieť ho regeneračným krémom po opaľovaní. Ak je pokožka veľmi horúca , robia sa pľuzgiere , praská koža a ošupuje sa je namieste vyhľadať lekára. Svojpomocne ochladzovať nie príliš studenou vodou a vyhýbať sa  aj silnému prúdu vody -striekaním na jedno miesto alebo z malým rozptylom kvapiek , môžeme viac uškodiť ako pomôcť. Možno prikladať chladené obklady- pozor na prilepenie. Lekár môže predpísať kortikoidné krémy a do úplného zahojenia pokožky sa musíte vyhýbať slnku.

V prípade nedostatku vitamínu D je ho možné doplniť aj výživovými doplnkami z lekárne.

Bc. Ľubica Bombalová

https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/summer-sunblock-sunscreen-skincare-theme-beach-2316017931

https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/young-woman-bottle-sunblock-outside-on-680463682