Úvod Zdravie a rodina Pražské Protónové centrum spustilo pre pacientov virtuálnu onkologickú ambulanciu: zadarmo

Pražské Protónové centrum spustilo pre pacientov virtuálnu onkologickú ambulanciu: zadarmo

436
0
ZDIEĽAŤ
Pražské Protónové centrum spustilo pre pacientov virtuálnu onkologickú ambulanciu: zadarmo

Snáď nikde inde nehrá čas významnejšiu úlohu než v oblasti onkológie. Súčasná situácia koronavírusovej pandémie má za následok, že sa niektorí pacienti obávajú opúšťať domovy, prehliadajú varovné signály, rušia plánované vyšetrenia alebo ich odkladajú a drahocenný čas ubieha. Na túto situáciu reaguje Protónové centrum v Prahe uvedením novej služby virtuálnej onkologickej ambulancie, ktorá je v prevádzke od januára. Ide o systém, kedy si pacienti môžu sami zvoliť, či chcú stretnutie s lekármi absolvovať prostredníctvom videokonzultáce, alebo či sa dostavia osobne.

Virtuálne ambulancie pre onkologických pacientov

Vo virtuálnej ambulancii prebiehajú videokonzultáce pacienta s lekárom. Je určená pre pacientov s novo diagnostikovaným onkologickým ochorením, ktorí majú podstúpiť ožarovanie (rádioterapiu) a chcú získať informácie o protónovej liečbe, ich výhodách a rizikách, či ďalších liečebných alternatívach. Je to služba, ktorá je zadarmo pre všetkých pacientov z celej ČR. Hlavné výhody videokonzultácie:

  • Možnosť absolvovať vstupnú konzultáciu aj v prípade náhle vzniknutého respiračného ochorenia či v prípade karantény.
  • Zníženie rizika nákazy koronavírusu SARS-CoV-2 v čase nepriaznivej epidemiologickej situácie v ČR.
  • Šetrenie vášho času stráveného na cestách.
  • Konzultácie z pohodlia domova.
  • Možnosť pripraviť si otázky na lekára na základe zaslania prezentačných materiálov.

Každý pacient má svojho koordinátora

Pacientov často trápia bolesti, strach a pochybnosti, ktoré sa v čase koronavírusu násobia. Preto má každý pacient v protónovom centre svojho osobného koordinátora, ktorý mu je plne k dispozícii. Vždy sa v Protónovom centre snažia, aby pacienti nečakali zbytočne a šli na konzultáciu s lekárom v čase, na ktorý boli objednaní. Aj po stretnutí s lekárom je každý koordinátor pripravený sa s pacientom znovu stretnúť a prebrať s ním ďalšie kroky, prípadne si zodpovedať otázky, ktoré pacienta napadli v priebehu konzultácie. Nasledujú administratívne kroky, ktoré za pacienta rieši práve jeho koordinátor, ktorý naplánuje všetky potrebné vyšetrenia.

Čo možno neviete

  • Protónová liečba je zo zákona hradená zdravotnými poisťovňami a je dostupná všetkým pacientom z Českej republiky, ale aj klientom slovenských a vybraných európskych poisťovní.
  • Pražské Protónové centrum (PTC) doteraz liečilo cez 6000 pacientov z 50 štátov sveta.
  • Protónová liečba je v súčasnosti najšetrnejšia rádioterapia, ktorá dáva vysokú šancu na úspešné zvládnutie liečby pri minimalizácii vedľajších účinkov.
  • PTC vyvinulo jedinečné postupy ožiarenia, vďaka ktorým mu patrí popredné miesto na svete v liečbe karcinómu prsníka.
  • Protónové centrum je spoluautorom medzinárodných odporúčaní pre liečbu malígnych lymfómov a zúčastňuje sa klinických štúdií iniciovaných Oxfordskou univerzitou.