Úvod Zaujímavosti Základná výbava každého poľovníka. Prečo je dôležité mať kvalitný poľovnícky nôž?

Základná výbava každého poľovníka. Prečo je dôležité mať kvalitný poľovnícky nôž?

120
0
ZDIEĽAŤ
Základná výbava každého poľovníka. Prečo je dôležité mať kvalitný poľovnícky nôž?

Poľovníctvo je obľúbený šport, ale je to aj spôsob, ako sa spájajú ľudia. Slovensko má všetko potrebné pre lov zveri v krásnom prostredí. Aj preto stále viac ľudí žiada o poľovný lístok. 

Nájsť miesto na lov môže byť výzvou, pretože si môžete vyberať zo skutočne unikátnych prostredí. 

Nie je to len o kúpení poľovného lístka. Aby bol lov zážitkom, musí mať každý poľovník správnu loveckú zbraň, vhodné oblečenie a niekoľko nevyhnutných doplnkov, ako napríklad poľovnícky nôž. 

Výber dobrého poľovníckeho noža , rovnako ako zvyšok oblečenia a doplnkov je dôležitá úloha. 

V tomto článku vám poradíme vám, ako si vybrať správny lovecký nôž. Poľovnícke nože sa líšia nielen typom a tvarom čepele, ale aj mnohými ďalšími vlastnosťami. Ideálny nôž slúži aj na prípravu dreva, strihanie, varenie a iné.

Aká by mala byť rukoväť

Pri výbere noža si pozrite rukoväť. Mala by byť pevná a materiál odolný, spoľahlivý a pohodlný. Nôže do lesa vám môžu pomôcť v núdzi, preto je jeho funkčnosť dôležitá. 

Plastové sú cenovo dostupnou voľbou. Nože s plastovou rukoväťou sú pevné a ľahko sa čistia. Nevýhodou je slabá odolnosť voči teplotám. Pri nízkych teplotách bude práca s nimi zaiste nepohodlná. 

Nože s drevenou rukoväťou sú odolné a často štýlové. Pevne sa držia avšak vyžadujú stále čistenie. Drevo navyše absorbuje vlhkosť a nečistoty. Rukoväť sa tak môže ľahko šmýkať. 

Exkluzívne nože sú pevné a vyhľadávané aj ako exkluzívny darček. Ich nevýhodou je vyššia cena. 

Materiál čepele

Poľovnícke nože sú funkčný doplnok. Preto je dôležité, aby boli vyrobené z materiálov, ktoré nesklamú ani pri náročnom používaní. Vyberajte si nože s kvalitnou oceľou, ktorá musí byť primerane tvrdá. Vhodná dĺžka čepeľ je individuálna preferencia. Zvyčajne sú vyhľadávané nože s dĺžkou od 10 – 15 cm.