Úvod Rodina 10 geniálnych veci, ktoré sa môžete naučiť od svojho psa

10 geniálnych veci, ktoré sa môžete naučiť od svojho psa

161
0
ZDIEĽAŤ
10 geniálnych veci , ktoré sa môžete naučiť od svojho psa.

Každý kto mal niekedy v živote psa , vie že jeho život už nikdy nebude rovnaký ako predtým , keď psa nemal. Mnohých veci sa bude musieť vzdať aj ubrať na svojom pohodlí , ale pes vám to 1000x vráti. Patria k úžasným spoločníkom a verným priateľom.

 

  1. genialna vec –  teší sa keď prídeš 

Hoci musel byť sám doma aj niekoľko hodín , nedokáže sa prestať radovať a vrtieť chvostom a vyskakovať. Je mu jedno ako sa cítiš , či ťa nahneval blbý šéf/ dostali ste v práci vynadané/ pohádali sa s kolegom. Pes na vás myslel kedy sa už konečne znovu uvidíte. Vyskočí k vám na kolená sadne si vedľa na posteľ alebo obtočí okolo vašich nôh. Dokonca vás aj upokojí a zahrnie svojou láskou.

 

  1. geniálna vec – z každého jedla má hostinu 

Vždy keď dáte psovi jeho jedlo , veľmi sa teší , vychutnáva si ho , hoci z nášho pohľadu sa zdá , že ho rýchlo zožral a vylízal misku na znak ,že mu chutilo a niekedy si pýta aj prídavok. Ľudia sa môžu naučiť vychutnať si jedlo v spoločnosti svojho partnera, v pokoji a bez náhlenia. Poďakujte tomu kto vám ho pripravil a buďte vďačný.

 

  1. geniálna vec – odpočívajte vždy keď potrebujete

Pes nás môže naučiť relaxovať a odpočívať vždy , keď to potrebujete, jemu je jedno či si odpočinie v pelechu, na hromade oblečenia  najlepšie svojho pána, pohovke, posteli alebo len na vankúši. Často sa bojíte odpočívať , lebo sa vám zdá , že ľahnúť si znova ráno /pred obedom alebo podvečer alebo neskoro v noci. Pes zvykne pritúliť.

 

4. geniálna vec – športujte a prechádzajte sa

Prechádzka je najlepším spôsobom , ako sa nadýchať čerstvého vzduchu- najlepšie niekde v prírode alebo v lese. Pes sa teší každému pobytu vonku, kde si môže ovoňať každý kúsok zeme , trávy alebo stromu- prípadne označkovať nejaké miesto, kde sa mu páčilo alebo zanechá správu pre iných psíkov. Váš život už nikdy nebudete rovnaký ako predtým , naučte sa každá prechádzka za každého počasia buduje vašu imunitu a dovoľuje sa koncentrovať na prítomný okamih. Umožní vám spolu so psom objavovať nové zákutia vášho blízkeho aj vzdialenejšieho okolia. Zároveň otužujete svoje telo i myseľ.

 

  1. geniálna vec- hra a zábava v akomkoľvek veku

Najčastejšie sa hrajú šteniatka , ktoré prostredníctvom hry objavujú svet a učia sa novým  veciam/ socializujú sa z inými psami /mačkami / vtákmi a inými živočíchmi , nejaké základné povely/ chodiť na vôdzke /prísť na zavolanie. Nie je výnimkou , že sa chce hrať aj starý pes niekedy nájde svoju staru hračku alebo ho počas prechádzky provokuje k hre, hoci vie , že mu nebude stačiť no napriek tomu sa nechá zatiahnuť do naháňačky, alebo si zoberie loptičku / drievko a začne s ním utekať a od radosti štekať a vrtieť chvostom. Čas na hru  odreagovanie je kedykoľvek aj keď máte zlú náladu , nič sa vám nedarí alebo sa niečo pokazilo.

 

  1. geniálna vec- komunikácia , keď ste v nepohode

Ak sa pes začne cítiť v nepohode ohrozený alebo nespokojný tak to začne dávať najavo napr. vrčaním /štekotom a ak nikto nereaguje tak aj útokom. Rovnako môžete zareagovať aj vy, keď sa cítite nekomfortne je potrebné upozorniť svoje okolie nejakým slovom alebo gestom , že niečo nie je v poriadku.

 

7. geniálna vec- neklaďte extrémny dôraz na veci – sú to len veci

Niekedy sa ľudia rozčuľujú , že pes najmä šteňa im rozhryzlo topánku , vyhrabalo kvetinu  pocikalo sa pod stolom. Všetko má svoj čas sa naučiť a jednou z veci , ktoré to sú je používaj veci z ľahkosťou a nelipni na nich , niekedy viete , že je to ťažké , že sú veci , ktoré máte mimoriadne radi alebo majú pre vás citovú hodnotu tak si strážte a odkladajte mimo dosahu detí a zvierat. Ostatné veci využívajte na plno hrajte sa nechajte niečo naťahovať alebo aj roztrhať , nie pre samotné ničenie , ale pre pôžitok a zábavu , pes nedokáže rozlíšiť cenu , pre neho tou najväčšou cenou a výhrou je spoločný čas. Nerobte z vecí stred vesmíru…

 

  1. geniálna vec – sadnite si a buďte pozorným poslucháčom

Veľa ľudí sa rozpráva so svojimi psami, iným sa to zdá divné, alebo že to preháňate, keď psa oblečiete do dažďa alebo do svetríka , či bundičky , keď je silný mráz. Pes vás bude vždy počúvať , niekedy vás svojou radosťou nakazí hoci  ste strašne smutní/nešťastní /podráždení. Vyhnite sa tomu , že by ste si svoju zlosť vybíjali na psovi alebo ho týrali , to si nezaslúži, on vzorne sedí a čaká kedy sa upokojíte a budete sa mu venovať, pôjdete s ním von vyvetrať si hlavu. Nie nadarmo sa hovorí , že pes je dobrý poslucháč a rozumie viac než si myslíte. Aplikujte to aj na ľudí , buďte dobrým poslucháčom a vytrvajte pri nich bez zasahovania , nech si myslíte o danej veci čokoľvek.

 

  1. geniálna vec- buďte lojálny

Naučiť sa lojálnosti je veľmi náročná úloha pre človeka – byť lojálny voči firme /partnerovi . Pes vás má rád bez rozdielu či ste dobrý alebo zlý , niekedy je smutný ak sa zle správate alebo sa bojí. No vždy vás má rád bez rozdielu , vidí vás stále rovnako či v dobrých alebo zlých chvíľach , či ste zdraví alebo chorí. Prejavuje vám neustále svoju náklonnosť v každej chvíli svojho života…

 

  1. geniálna vec- žite prítomný okamih

Pes žije každú sekundu svojho života tak , akoby mala byť jeho posledná hoci to nedáva najavo , nezaoberá sa s tým, čo bolo včera alebo bude zajtra, žije pre prítomnú chvíľu pre svojho pána a je tam celým svojim nerozdeleným srdcom, vždy celý váš.  Buďte  tak aj vy pri svojich blízkych.

 

Pes je najúžasnejší spoločník a verný priateľ v každej chvíli svojho života. Potrebuje uistenie , že tak ako je  on celý život pri vás, buďte v každej chvíli aj vy pri ňom. Láska , nekonečná láska po celý život- člen rodiny pes.

 

Bc. Ľubica Bombalová