Úvod Problémy v rodine 5 typov správania rodičov voči dospelým deťom

5 typov správania rodičov voči dospelým deťom

306
0
ZDIEĽAŤ
5 typov správania voči dospelým deťom.

Žiadne dieťa si žiaľ nevyberá svoju rodinu. Osobitná kapitola je správanie rodičov voči deťom , buď sú dobrým vzorom , najlepších príkladom alebo naopak zlým príkladom , týrať svoje deti alebo sa voči nim zlé správať.  Niekedy majú ľudia aj svetlé chvíle. Sú aj rodičia o ktorých deti povedali , nikdy nechcem byť ako môj otec alebo matka.

 

1.typ – vystrašení rodičia

Napriek tomu , že ste dospelá osoba , ale napriek tomu ste neustále kontrolovaný, rodičia vám neustále vyvolávajú , či ste v poriadku , kde ste teraz, a či ste jedli. Kam cestujete , prečo ste sa neozval keď ste išli do iného mesta. Mohla by sa vaša matka živiť ako kontrolór , lebo potrebuje vedieť kde sa pohol , kam ste išiel jesť , kde pracuješ. Cítiš sa stíhaný a pod papučou hoci si dávno odsťahovaný , psychická pupočná šnúra nikdy nezmizla. Permanentne deň/ noc máš zmeškané hovory v rôznych časoch od skorých ranných  do neskorých nočných hodín a je jej jedno či ste na porade alebo šli na služobnú cestu. Musíte sa jej ozývať aj niekoľko krát za deň , aby mohli normálne fungovať. Nemôžete sa úplne oslobodiť a všetko musíte referovať a nenechá vás dýchať samostatne hoci máte dajme tomu 40 rokov.

 

2. typ- vojenský generál

Tento typ je extrémne prísny a pripravujú deti o detstvo, ich život je jeden veľký príkaz alebo zákaz. Nemohli ste sa nikam pohnúť bez schválenia, neprimerané tresty za drobné prehrešky. Zákaz ísť von mimo školy alebo krúžky, zákaz televízora , zákaz stretnutie s kamarátmi, napríklad ste meškali na večierku 1minútu a 3-4 týždne ste nemohli opustiť domov, alebo ste nepovedali , že máte frajera a váš otec vám ho neschválil alebo vám chcel vyberať osoby , s ktorými sa môžete čo i len rozprávať alebo nebodaj stretnúť. Zakázané návštevy u vás doma. Keď ste sa stali dospelým odišli ste študovať do iného mesta najlepšie čo najďalej od domu, internát bol pre vás ako kľúče , ktoré otvorili vaše väzenie , ktorý ste mali doma. Vyskúšate všetko čo ste ako puberťačka nemohli robiť. V dobrom aj zlom, mnohé veci na truc…Postavili ste si hlavu a schválne ste si postavili hlavu, a stretávali s ľuďmi , o ktorých ste  na 100 % vedeli , že by vám ich  rodičia neschválili.

 

3.typ- ortodoxný panbožkár/ kresťanstvo alebo iného náboženstvo

Tento typ svojich potomkov od najútlejšieho veku tlačia k náboženským prejavom bez rozdielu druhu náboženstva, či sú nútené chodiť do kostola/kľačať na koberčeku v mešite/ klaňať sa Budhovi, cvičia jógu bojové športy a pod. Vyhýbať sa istému druhu jedla, nesmú bravčové mäso alebo v nejakej sekte, že nemôžu prijať transfúziu krvi… Celý život zviazaný pravidlami niečej utkvelej predstave v podobe milovaného človeka matky alebo otca v nejakom náboženstve. Väčšinou ak sú deti do niečoho tlačené a nútené, skôr či neskôr dôjde k uvažovaniu, a prečo by som mala dodržiavať niečo , v čo veria moji rodičia. Stáva sa , že vieru /nevieru začnú bojkotovať a odmietať a tiež sa môžu od viery rodičov úplne vzdialiť alebo ju úplne opustiť.

 

4.typ- závislí od alkoholu, hazardných hier ,cigariet alebo drog

Tento typ na nič iné nemyslí iba ako sa dostať k látke ,od ktorej sú závislí spolu s nimi trpí celá rodina. Bežne závislí človek minie celú výplatu, narobí si obrovské dlhy a často ho vyhľadávajú úžerníci. Deti takýchto rodičov prežívajú hanbu, často trpia nedostatkom nielen materiálnom ale aj psychickom zmysle slova. Často sa stane , že aj deti v tejto rodine sa stanú závislé a nedokážu sa s toho vymaniť. Zažívajú opilecké /feťácke scény, majú problém si udržať prácu.

 

5.typ- tieto genetické chyby musel zdediť po tvojej rodine

Často sa stáva , že rodičia obviňujú svoje deti , že potom druhom partnerovi , alebo jeho rodine zdedili nejakú chybu alebo zvláštne správanie , prípadne to , že im nejde matematika alebo nevedia gramatiku. Ponižujú svojho partnera aj ako rodičia sú hrozní, voči svojmu dieťaťu lebo ho obviňujú z lajdáctva alebo lenivosti.

Nikto si rodičov nevyberá ,a preto mnohé deti trpia rôznymi poruchami správania alebo sa nedokážu sústrediť na bežné činnosti.

Bc. Ľubica Bombalová.