Úvod Zdravie a rodina 11 príčin bolesti hlavy

11 príčin bolesti hlavy

156
0
ZDIEĽAŤ
11 príčin bolesti hlavy

Existuje mnoho dôvodov, prečo vás bolí hlava. Mnohým z nich sa nedá vyhnúť, no aspoň vďaka tomu článku pochopíte, prečo sa zrazu objavilo tá nepríjemná bolesť, ktorá dokáže ochromiť každého z nás.

Počasie

Akékoľvek zmeny poveternostných podmienok môžu nepriaznivo ovplyvniť pohodu človeka, najmä človeka citlivého na počasie. Nezáleží na tom, či je zima alebo naopak leto. Prechod z jasných dní na zamračené a späť, to všetko spôsobuje nepohodlie alebo bolesť.

Silné pachy

Akékoľvek silné vône môžu spôsobiť nepohodlie, migrény alebo iné typy bolestí hlavy. Navyše to môže byť spôsobené nielen nepríjemnými a škodlivými látkami, ako je olejová farba, ale aj tými, ktoré sa zdajú byť príjemné. Jediný rozdiel je v tom, že silu príjemných vôní si dlho nemusíme všimnúť kvôli potešeniu, ktoré máme z ich vdychovania, čo môže viesť k ešte väčším bolestiam hlavy v dôsledku dlhšieho vystavenia..

Fyzické cvičenie

Netreba sa premáhať v posilňovni, visieť dolu hlavou na rebrinách alebo robiť hyperextenziu, stačí akákoľvek záťaž aj v normálnej polohe tela. Mimochodom, sex je tiež fyzická aktivita a snažiť sa liečiť bolesť hlavy učením sa nových polôh v posteli prinesie len dočasnú úľavu, kým nedosiahnete orgazmus a krátko po ňom. Potom sa bolesť môže zintenzívniť v dôsledku preťaženia obehového systému.

Stres

Jeden z najčastejších spúšťačov bolesti hlavy. Pri chronickom strese spôsobenom neustálym vplyvom stresových hormónov, ako je kortizol, môže nepohodlie v hlave sprevádzať človeka neustále, pričom sa periodicky mení na bolesť.

Zlé držanie tela

Dobré zdravie závisí od správneho držania tela . Ak neustále sedíte zhrbení a chodíte zohnutí, nečudujte sa, že sa budete cítiť preťažení a budete trpieť bolesťami hlavy. Je to spôsobené tým, že v zhrbenej polohe sa vytvára napätie v svaloch krku. Bolesť z krku prúdi do hlavy, čo vedie k nepohodliu.

Nedostatok spánku

Spánok je dôležitou súčasťou života a jeho nedostatok vedie k vážnym zdravotným problémom. Nedostatok spánku môže spôsobiť kognitívny pokles a nepohodlie, vrátane bolesti hlavy.

Zlé návyky

Alkohol, fajčenie a nelegálne látky poškodzujú celé telo a spôsobujú aj bolesti hlavy. A nejde len o kocovinu či bolestivú túžbu uspokojiť závislosť, ale aj o vplyv na cievy a zásobovanie mozgu kyslíkom. V dôsledku odumierania neurónov a zablokovania kapilár sa môžu vyskytnúť pocity od mierneho nepohodlia až po silnú bolesť, podobne ako migréna.

Hlad

Stačí vynechať obed, aby vás začala bolieť hlava a budete sa cítiť slabo. Nemusí to byť tým, že by ste boli hladní, ale poklesom hladiny cukru v krvi. V tomto prípade, sa ľudia často pokúšajú “vyliečiť” bolesť hlavy tým, že zjedia niečo sladké, čo len zhoršuje stav v dôsledku prudkého skoku cukru v krvi a potom rovnakého prudkého poklesu.

Káva

Mnohé lieky proti bolesti hlavy obsahujú kofeín, ktorý v určitých dávkach pomáha zbaviť sa nepohodlia. Ale príliš veľa kofeínu v káve, energetických nápojoch a iných potravinách obsahujúcich kofeín môže spôsobiť bolesti hlavy. Mimochodom aj prudké odmietnutie závislosti od kofeínu môže viesť aj k bolestiam hlavy, pretože kofeín je tiež stimulant, na ktorý si telo zvykne, a bude chvíľu trvať, kým sa vráti do normálu.

Škrípanie zubov

Škrípanie zubov sa zvyčajne vyskytuje počas spánku, ale môže sa vykonávať aj vedome ako zvyk alebo ako emocionálna reakcia. Táto akcia spôsobuje stiahnutie svalov čeľuste, čo môže viesť k tupej bolesti hlavy. Okrem toho ničí zubnú sklovinu a zlé zuby sú tiež jednou z príčin bolestí hlavy.

Jasné ostré svetlo

Akékoľvek jasné alebo blikajúce oslnenie môže vyvolať migrénu, najmä v noci. Je to preto, že jasné a blikajúce svetlo zvyšuje hladiny určitých chemikálií v mozgu, ktoré aktivujú centrum migrény.