Úvod Problémy v rodine 13 typov ako sa nestať otrokom svojho dieťaťa 

13 typov ako sa nestať otrokom svojho dieťaťa 

237
0
ZDIEĽAŤ
13 typov ako sa nestať otrokom svojho dieťaťa 
13 typov ako sa nestať otrokom svojho dieťaťa 

Niekedy sa stáva ,že matky sa nechajú manipulovať svojimi deťmi a robia so seba otrokov ich želaní a riešení ich problémov. Svoje deti, tým pádom rozmaznajú a následne ich nebudú vedieť naučiť , ako si majú svoje problémy riešiť sami alebo s pomocou ak požiadajú.

Čo by ste pre svojich potomkov určite nemali robiť :

1.Variť niekoľko druhov jedál 

Rozkazovanie, čo chcem jesť a, keď sa to uvarí , tak to dieťa iba rozprple a nechá tak , prípadne povie ,že to nechcelo a nechutí mu to. Zbytočne minuté suroviny a energia ľudská  aj elektrická alebo plyn na varenie.

Výnimku tvorí dôvod , že dané potraviny pre alergiu nemôže, vtedy je nevyhnutnosť varenia viac druhov jedla.

2.Tolerovať zle správanie a dávať za neho odmenu

Správanie sa ako mali tyrani, nikdy nevedie k zodpovednosti a rozumnosti. Nebude nikdy v staršom veku len po našom a tak ako sa nám páči a nikto sa nám nebude prispôsobovať ,a keď budeme niečo robiť zle, nikto nás nepochváli a ešte nám vynadajú, nie že by nás za to odmenili.

3. Robiť za deti domáce úlohy 

Určite sa už stretli, z tým , že deti po vás chceli pomôcť s úlohami do školy alebo projektom na angličtinu a po nejakom čase ste sa prichytili pri tom, že vlastne to nie je, práca vašich školákov, ale vaša vlastná ,hoci už ste dávno školu ukončili a polovicu veci z nej ste už zabudli. A nastane situácia, že príde dieťa zo školy a za projekt, ktorý ste prácne urobila včera večer dostalo za neho 3-4 hoci bol urobený správne. A to vás naštve , že odmietate pomáhať vášmu dieťaťu so školou , keď napriek pomoci dostalo horšiu známku ako , keď podobný projekt vypracovalo samo.

4. Kupovať neustále nové veci a hračky za tie, ktoré dieťa stratí alebo naschvál pokazí 

Ak vaše dieťa naučíte ,že keď sa niečo pokazí alebo stratí, že okamžite kúpite nové / dáte opraviť, dávate mu tým najavo , že si nevážite svoje zarobené peniaze a svoju prácu. Takto sa nenaučí zodpovednosti za svoje veci a bude postupne uvedomovať hodnotu peňazí a práce rodičov alebo dôchodku babky alebo dedka. Potom si nebude vedieť / chcieť zarobiť svoje peniaze.

5. Kúpiť každý nový telefón/smart hodinky, len pretože ju kamaráti majú

Peniaze nerastú na strome a hoci mama alebo otec tvojho kamaráta zarába viac peňazí ako ja, nemyslím si , že by mu kupovali každú novinku v digitálnom svete. A ak je tomu tak, že mu nakupujú všetky novinky, hoci tie predchádzajúce ani nestačil poriadne používať tie staršie ,tak je na mieste sa zamyslieť, či sú naozaj nevyhnutné k životu. V prípade , že ich chceš tak si budeš musieť na ne sám zarobiť alebo si odkladať peniaze , ktoré dostaneš ako vreckové alebo k narodeninám /meninám /Vianociam / Veľkej noci si vyšibeš… Ak uvidím , že sa snažíš sa k vysnívanej veci dopracovať tak sme s otcom ochotní zvyšnú chýbajúcu sumu doplatiť ak si aspoň 50% ceny našetril…. Takto sa dá , aby si mal /mala novinky ako tvoji kamaráti alebo choď za rodičmi tvojich kamarátov a vypýtaj si, uvidíš čo povedia. Odo mňa nedostaneš všetko čo si zmyslíš.

6. Dovoliť stráviť hodiny a celé dni pred televízorom alebo počítačom

Akákoľvek závislosť nie je dobrá, najmä ak môže dochádzať k poškodeniu očí, a v prípade PC alebo notbook  aj k poškodeniu rúk najmä hrozí karpálny tunel pri dlhodobom strnulom pohybe pri používaní myši a klávesnice. Dôležitý je čas strávený pred obrazovkou obmedziť iba na nevyhnutný čas. Potrebné je využívať čas na šport , hru a iné aktivity mimo obrazovky.

7. Hľadanie stratených vecí 

Ak sa stane, že vec, ktorú má vaše dieťa sa stratila, zabudla, niekam zapatrošila nie je vašou povinnosťou ju /ich hľadať. V závislosti od veku dieťaťa  je ho /ju do procesu hľadania stratenej veci zapojiť. Výnimku tvoria malé deti, ktoré si pojem hľadanie niečoho neuvedomujú, iba zistili , že ju nemajú. V tomto nízkom veku zodpovednosť za nestratenie preberajú rodičia ide o dieťa do 2 rokov.

8. Upratovanie za nich

Rovnako ako v predchádzajúcom prípade , upratovanie závisí od veku dieťaťa. Kým je malé, ste naozaj za upratovanie zodpovedný vy. Ako náhle dosiahne vek, že vám chce pomáhať, tak ho hravou formou do toho zapojte. Nenechajte sa využívať a robiť zo seba lacnú neplatenú upratovačku. Výnimka je tiež vzhľadom na vek prípadne postihnutie alebo momentálna choroba.

9. Kupovať drahé značkové oblečenie

Rovnako ako so smart novinkami podobné pravidlo nekupovania platí aj u oblečenia. Najnovší výkrik módy , neznamená zároveň aj krásu , funkčnosť a nositeľnosť. Dôležité je nepodľahnúť tlaku typu „všetci také nosia , nechcem byť za bezdomovca“. Treba nachádzať rozumný kompromis, najmä v puberte, ak je schopný si zarobiť aspoň čiastočne sám, tak nech si odkladá a ak uvidíte snahu , môžete ako aj v prípade mobilu /tabletu /PC trochou prispieť…

10. Riešiť ich problémy a donášať zabudnuté školské pomôcky

Je problém a problém a je zabudnutie a zabudnutie. Platí tu tiež isté nepísané pravidlá, že jednorazová pomoc v prípade zabudnutej učebnice je akceptovateľná a  jednoducho sa donesie , aj vtedy, ak ste vy na vine tomu , že sa niečo do školy zabudlo- potvrdenie od lekára na telocvik /peniaze na zájazd alebo ZRPŠ. V prípade problémov je veľmi dobrá spolupráca medzi školou rodičmi a žiakmi.

Sú niektoré typy problémov, ktoré dieťa aj na druhom stupni ZDŠ nedokáže samo zvládnuť- napríklad šikanovanie /kradnutie vecí spolužiakmi /robenie napriek- najmä ak nezaberá dohovor a ignorovanie. Vážne problémy ako blicovanie , užívanie alkoholu a drog , fajčenie a iné , je potrebné riešiť spolu. Problémy netreba obchádzať , schovávať sa pred nimi aj tak nás dobehnú.

11. Zneužívanie rodiča ako bankomat

Každá vec má dve strany. Je potrebné rozlišovať, či je pomoc naozaj nevyhnutná , a nie je možné, aby dieťa získalo peniaze na svoju zábavu inak ako od rodiča vzhľadom na svoj nízky vek. Z času na čas môžeme vykročiť v ústrety ,a jednoducho peniaze na stretnutie s kamarátom svojmu dieťaťu darovať, prípadne keď zarába a neprišla mu ešte výplata ,  je možné ho založiť alebo mu aj darovať, dajme tomu pri príležitosti narodenín /menín a pod. Dieťa sa musí naučiť si peniaze vážiť a hospodáriť s nimi rozumne.

12. Kúpiť k 18. nové auto+ vodičský preukaz

Hovorí sa , že vstup do dospelosti je niečo mimoriadne a zaslúži si náležitú pozornosť. Rovnako ako v prípade drahého mobilu /značkového oblečenia a pod. je dôležité prispieť k získaniu nejakej veci po ktorej túžime. Na začiatku , keď má mladý dospelý len veľmi krátko vodičsky je na mieste opatrnosti a obozretnosti. Nie je to lacná záležitosť, kým sa naučí riadne jazdiť, nepotrebuje pri nejakom šmyku /kamienku a pod. roztrepať nové auto. Všetko z mierou.

13. Dovoliť prespávanie kamarátom /frajerom svojich detí

V terajšej dobe , ktorá je neuveriteľne rýchla a pretechnizovaná , nie je problém , aby otehotnela mladá naivná 16 ročná baba , ktorá videla príležitosť k sexu alebo skôr chalan videl príležitosť ako si legálne užiť. Mladí sa často hnevajú , že kamaráti nemôžu  prespať cez týždeň, veď sa rovnako vyspia ako vo svojej posteli. Vyspať sa na neznámom a cudzom mieste je náročné, ak nebudú mladí dostatočne vyspatý , nedá sa im dobre zaspať, hoci na známom prostredí. Najmä ak sa rodičia pubertiakov nechcú stať priskoro starými rodičmi , je na mieste prijať na prespatie do domu/ bytu osoby , ktoré veľmi dobre poznáme /máme súhlas rodičov zmieneného mladého.

Pre dobré vzťahy z rodičmi je nevyhnutné , ich budovať pravidelne o nich komunikovať. Najlepšie je začať od útleho detstva budovať na princípoch partnerskej komunikácie. Prechod zo základnej na strednú školu je dosť veľkou záťažou pre mladý organizmus., preto pomáha stabilné zázemie a pevnosť a harmónia rodinných zväzkov.

 

Bc. Ľubica Bombalová