Úvod Zaujímavosti 5 faktorov, na ktoré prihliadnite, keď vyberáte dom pre rodinu s deťmi

5 faktorov, na ktoré prihliadnite, keď vyberáte dom pre rodinu s deťmi

406
0
ZDIEĽAŤ
5 faktorov, na ktoré prihliadnite, keď vyberáte dom pre rodinu s deťmi

Hľadanie ideálneho domu pre rodinu môže byť náročné. Do úvahy musíte brať svoje finančné možnosti, ale hlavne súčasné a budúce nároky. Mala by ich splniť lokalita vášho vysnívaného bývania, a tiež jeho veľkosť a rozloženie. V článku vám poradíme, čo pri vyberaní zobrať do úvahy.

1. Lokalita

Či už hľadáte na dedine alebo v meste, je niekoľko kritérií, ktoré by mala dobrá lokalita pre rodinu spĺňať. Pre rodičov je dôležité, aby sa rýchlo a pohodlne dostali do práce. Ocenia aj obchod, aby nemuseli s malými deťmi cestovať za základným nákupom. Infraštruktúrou, ktorá by nemala chýbať, je aj škôlka, prípadne základná škola, a lekár s lekárňou.

Najmä pri menších deťom je namieste obzerať sa po dome bezpečnejšej štvrti, napríklad v uzatvorenom bloku, či v zóne bez áut. Tie sú lepšou voľbou, než dom pri hlavnej ceste.

Pri výbere by ste mali zohľadniť aj to, ako radi trávite voľný čas. Inú lokalitu si vyberiete, ak chodíte do prírody, a inú, ak obľubujete múzeá, zábavné parky či kultúru. V každom prípade voľte tak, aby tam bolo aspoň nejaké detské ihrisko.

5 faktorov, na ktoré prihliadnite, keď vyberáte dom pre rodinu s deťmiZdroj: Pexels

2. Veľkosť domu

Dieťa „zaberá“ veľa priestoru. Najskôr minimálne toho úložného, veď kam dáte všetky hračky, kočík a iné veci, ktoré potrebuje. Časom mu bude treba aj vlastnú izbu. Ak máte či plánujete potomkov viac, pamätajte, že raz im bude jedna izba pritesná. Riešením môžu byť dve izby alebo jedna väčšia, ktorú potom predelíte.

Nezabudnite ani na miestnosti ako kuchyňa a zvážte jedáleň, ak je vaša (širšia) rodina väčšia. Priestor potrebuje aj vaše auto, čo vyriešite vlastnou garážou alebo tým, že zistíte podmienky parkovania v okolí.

Na potreby svojej rodiny, aj tie budúce, musíte myslieť, už keď hľadáte projekty rodinných domov, a vybrať taký, ktorý im veľkosťou a počtom izieb zodpovedá.

3. Veľkosť a zariadenie izieb

V študentskom byte, kde ste si občas niečo prihriali, vám stačil aj maličký kuchynský kút. S deťmi, ktoré budú chcieť pri varení pomáhať, potrebujete väčší priestor, aby ste sa mohli bezpečne pohybovať. Kuchyňa by mala mať dostatočný úložný priestor, a hlavne také rozloženie nábytku a spotrebičov, aby sa deti nechytili horúcej rúry alebo ostrého noža.

Dôležitá je aj veľká kúpeľňa. Vo väčšej vani deti okúpete ľahšie, než v malom sprchovom kúte. Dostatok priestoru by ste mali mať aj na pohodlné sedenie pri kúpaní a následné utieranie.

5 faktorov, na ktoré prihliadnite, keď vyberáte dom pre rodinu s deťmiZdroj: Pixabay

4. Rozloženie izieb v dome

To, kde budú izby umiestnené, ovplyvní nielen mieru súkromia jednotlivých členov rodiny, ale aj bezpečnosť. Napríklad, ak máte poschodový dom a malé deti, radšej by ste boli, aby sa hrali na tom istom poschodí.

Výborným riešením je v tomto prípade kuchyňa, ktorá je spojená s otvoreným priestorom obývacej izby. Môžete dohliadať na hrajúce sa deti, aj keď varíte či pracujete.

Rovnako je dôležité aj umiestnenie vašich spální. Menšie deti chcete mať čo najbližšie, tínedžeri by boli najradšej v inej budove. Alebo aspoň na inom poschodí.

5 faktorov, na ktoré prihliadnite, keď vyberáte dom pre rodinu s deťmiZdroj: Pexels

  1. Bezpečnosť

Schody a menšie deti nie sú najideálnejšou kombináciou. Pri viacpodlažnom dome sa im nevyhnete, no mali by ste ich poriadne zabezpečiť zábradlím.

To isté platí aj pre vonkajšie priestory. Ideálny dom pre rodinu by mal mať dvor, kde sa môžu deti hrať. Treba ho oplotiť a vybaviť uzamykateľnou bránkou, aby vám pri chvílke nepozornosti nevybehli na cestu.

Na záver

Pri výbere domu pre rodinu s deťmi je dôležité zvážiť aj bezpečnosť. Kamerové systémy môžu poskytovať dodatočný pokoj a kontrolu nad vaším domovom. Dôležité faktory zahŕňajú umiestnenie kamier, ich kvalitu a dostupnosť dohľadu na diaľku. Je však dôležité zabezpečiť, aby boli nainštalované a používané v súlade s právnymi predpismi o ochrane súkromia.

 

Zdroj: Pixabay