Úvod Problémy v rodine 5 fráz, ktoré by rodičia nemali povedať svojim dcéram

5 fráz, ktoré by rodičia nemali povedať svojim dcéram

619
0
ZDIEĽAŤ
5 fráz, ktoré by rodičia nemali povedať svojim dcéram

Rodičia spravidla milujú svoje dcéry a chcú, aby ich život bol čo najlepší. Avšak čo i len jedna fráza vyslovená „s najlepším úmyslom“ môže poškodiť sebavedomie dievčaťa a spôsobiť v budúcnosti vážne komplexy. Zistili sme, prečo by ste mali zabudnúť na rodové stereotypy a aké slová je potrebné skutočne povedať vašej dcére.

„Toto je aktivita pre chlapcov“

Psychológovia už dávno dokázali, že deti nemajú prirodzenú chuť hrať sa s určitým typom hračiek. Sú to dospelí, ktorí dieťaťu podľa jeho pohlavia ponúkajú buď autá alebo bábiky. Dieťa veľmi rýchlo začne chápať očakávania rodičov. Takto sa u chlapcov rozvinie záujem o zápasenie a strojárstvo, u dievčat zasa o ručné práce a oblečenie. Výsledkom je, že obaja strácajú možnosť rozvoja, napríklad emocionálnej inteligencie alebo matematických schopností.

Možno z dievčaťa, ktoré sa hrá s autami vyrastie inžinierka. A chlapec, ktorý miluje plyšové hračky sa stane veterinárnym lekárom alebo karikaturistom. Neexistujú žiadne priame vzory. Nechajte svoju dcéru, aby si vybrala čo je jej bližšie. Čím viac rôznych zručností v hre získa, tým ľahšie sa bude prispôsobovať novým životným podmienkam a vyberie si prácu podľa svojich predstáv. Pre deti každého pohlavia je užitočné hrať hry vonku, hrať sa na palube a hrať sa na poli, venovať sa konštrukcii a tvorivosti, čítať knihy a experimentovať.

„Dievčatá to nerobia“

Ak sa chlapec hrnie do bitky a dostane, bude mu síce vynadané, ale v podstate budú rodičia hrdí: „Muž rastie!“. Dievča naopak nepoužíva silu a nehovorí hrubo. Ako brániť svoje hranice jej nie je jasné. Situácia je zúfalá. Je však potrebné, aby boli schopné chrániť svoju bezúhonnosť a dôstojnosť.

Aby ste zabránili tomu, že sa dievča stane v budúcnosti zraniteľným, napríklad v situácii domáceho násilia, naučte ju brániť seba a svoje hranice. Povedzte jej, že je v poriadku byť násilný a nahnevaný, keď jej niekto ublíži. Buďte spoľahlivými ochrancami svojej dcéry, zostaňte po jej boku v každej situácii. Ukážte, že vždy môže za vami prísť a otvorene hovoriť o svojich problémoch, že by nemala mlčať.

„Si dievča!“

Nezameriavajte sa na pohlavie dieťaťa, je lepšie podrobnejšie vysvetliť, prečo sa v tejto situácii stojí za to správať takto a nie inak. Napríklad: „Neutierajte si ruky o obrus, je lepšie vziať si obrúsok, škvrny sa dajú ľahšie odstrániť“ alebo „Boj nie je najlepší spôsob, ako veci vyriešiť, povedzte mi, čo potrebujete slovami“ . Je užitočné, aby sa dieťa každého pohlavia prispôsobilo normám správania v civilizovanej spoločnosti a nie rodovým rozdielom. To pomôže utvárať primerané očakávania od rovesníkov, teda nezáleží na tom, či ste chlapec alebo dievča – buďte zdvorilí a udržiavajte okolo seba poriadok.

„Nechaj, ja to urobím lepšie“

Dospelí zvyčajne robia všetko rýchlejšie a presnejšie. Ak sa ponáhľate, môže byť rozumné zbaliť dieťaťu tašku alebo odložiť riad. Ale je dôležité neurobiť si z toho zvyk. Dieťa by malo poznať svoje povinnosti a snažiť sa ich včas plniť. Ďalším dôvodom, prečo zabrániť dieťaťu v práci, je strach, že by sa mohlo zraniť alebo niečo pokaziť. Čo ak rozbije pohár a vyleje farbu na podlahu?

Samostatnosť a sebavedomie zohrávajú dôležitú úlohu v stabilite jednotlivca. Aby malo dieťa dôveru vo svoje schopnosti, je potrebná pozitívna skúsenosť s riešením problémov. Zverte dievčaťu spočiatku jednoduché veci, s ktorými sa určite vyrovná, potom jej dajte niečo zložitejšie. Ak niečo pokazí, nekarhajte.

„Modrá a krátke vlasy sú len pre chlapcov“

Výber určitých farieb a módy je umelý. Výskum ukazuje, že deti majú tendenciu uprednostňovať modrú alebo červenú farbu, keď sa identifikujú s konkrétnym pohlavím. Spočiatku si chlapci a dievčatá vyberajú rôzne svetlé predmety a hračky.

Je dôležité dať svojej dcére od malička slobodu výberu aktivít a oblečenia. Vždy si môžete vybrať účes, ktorý dievčaťu nespôsobí problémy a bude vyzerať pekne. Hľadajte možnosti, zohľadnite želania dieťaťa, dajte dcére vedieť, že jej pocity a názory sú dôležité