Úvod Zdravie a rodina 7 detských infekčných chorôb označených číslami.

7 detských infekčných chorôb označených číslami.

861
0
ZDIEĽAŤ
7 detských infekčných chorôb označených číslami.
7 detských infekčných chorôb označených číslami.

Veľa krát sa ľudia zamýšľajú nad tým, najmä čerství rodičia, že keď im dieťatko ochorie a zrazu namiesto klasickej diagnózy – chrípka, angína a pod. im povedia, že váš syn / vaša dcéra trpia prvou, druhou, treťou až siedmou chorobou. Väčšina s rodičov sa vydesí, že ich dieťa má vážnu a nedaj Bože aj nevyliečiteľnú chorobu prípadne je taká vzácna ,že nemá ani meno.

Prečo majú tieto choroby čísla? Každá vec alebo činnosť mali aj v minulosti čísla a dokonca aj choroby hoci ešte ľudia nevedeli čo ich spôsobuje a ako sa pred nimi chrániť.

Prvá choroba – osýpky

Ide o infekčné vírusové  ochorenie malých detí, najprv sa objaví nádcha si suchým kašľom, nastupujú n 4-5 deň vyrážky najprv za ušami a tvar a postupne idú po trupe a končatinách. Prameňom nákazy je vždy chorý človek.Prenos je kvapôčkovou infekciou a kontakt s chorým človekom , málokedy kontaminovaných predmetmi. Ochorenie nemá špecifickú liečbu , podávajú sa veľké dávky vitamínu a , proti horúčke , treba chorobu vyležať a chorému škodí svetlo kvôli zapáleným spojovkám v očiach je dobré udržiavať pacienta v pološere… Dieťa alebo človek , ktorý prekonal osýpky, jeho organizmus je doživotne chránený a imúnny voči tomuto ochoreniu. Ak sa chceme vyhnúť osýpkam je k dispozícii aj očkovanie….Patria medzi najzávažnejšie ochorenia detského veku a ich závažnosť spočíva v častých komplikáciach.

Druhá choroba – šarlach

Patrí medzi infekčné ochorenia , ale ako jediný je bakteriálneho pôvodu- streptokok a užívajú sa antibiotiká. Šarlach je vysoko infekčné ochorenie , veľmi podobné silnej angíne- zdurené zapálené hrdlo , neschopnosť prehĺtať , zachrípnutie , bolestivé uzliny , povlečenie mandle slabosť , horúčka. Nasledujú vyrážky najprv na bruchu , hrudník , podpazušie ,dlane a stupaje nôh . Existuje viacero typov šarlachu a po prekonaní má telo imunitu len na daný typ. Veľmi nebezpečná komplikácia je poststreptokokový zápal obličiek a reumatická hor

Tretia choroba – rubeola

Ide o infekčné vírusové ochorenie typické s červenou vyrážkou nie na celom tele. Najčastejšie hrudník A tvár , môže aj na končatinách v malom a bledšom množstve . Zväčšené uzliny pri ušné a krčné , horúčka do 39° …

Najnebezpečnejšie je ochorenie pre tehotné ženy na zač.2. trimestra .kedy vírus môže vniknúť do placenty a poškodiť dieťa . Medzi komplikácie patrí zápaly kĺbov, srdcového  svalu a mozgových blán. Deti s “rubeolovým syndrómom” .môžu byť postihnuté – vývojové chyby srdca, hluchota , anomálie zubov, postihnutie CNS, poškodenia sietnice a šedý zákal. Po 20 tt. tehotenstva už nie skoro žiadne riziko.

Liečba je symptomatická. Po prekonaní je doživotná imunita. Patrí medzi choroby proti ktorým sa očkuje.

Štvrtá choroba – pseudošalach – alebo nepravý šarlach už sa nepokladá za samostatnú chorobu – lieči sa pod. ako angína. Podávajú sa lieky proti horúčke, čaje , dostatočný pitný režim. Tiež ide o vírusové ochorenie prenášané kvapôčkovou infekciou. Chorobu treba vyležať, človek je slabý a malátny.

Piata choroba – infekčný erythem

Ide o vírusové ochorenie ľudským parvovírusom B19 v školskom veku detí

Typickými znakmi– horúčka , zvracanie , kašeľ , bolesti hlavy, vyrážka červeno- fialové v tvare motýľa. Komplikácie spôsobené v tehotenstve najmä v 1. a zač.2.trimestra je indikácia na prerušenie tehotenstva vzhľadom na nezvratné poškodenie plodu vírusom kt. prenikol do placenty a zastavil v kmeňotvorných bunkách krvotvorbu- anémia.

Po prekonaní je doživotná imunita.

Šiesta choroba  – Trojdňová horúčka 

Postihuje takmer každé dieťa od 6 mesiacov do 3 rokov A spôsobuje ju herpetický vírus .

3-4 dní horúčky , bez iných príznakov ( kašeľ , nádcha) môžu byť 39-40° – pozor na febrilné kŕče nasleduje výstup vyrážok na brušku a hrudníku 1-2 dní – nesvrbia. Dieťatko po prekonaní má doživotnú imunitu.

Siedma choroba noha- ruka – ústa 

Infekčné vírusové ochorenie vyskytujúce sa na jeseň a zimu . Príznakmi – bolesti hlavy , afty v ústach vyrážky po tele( brucho , končatiny ), pľuzgieriky sa môžu vyskytnúť aj na zadku a genitáliach a dlaniach … Trvá to 1-2 týždne , liečia sa len príznaky , horúčka a svrbenie . Dostatok tekutín a kľudový režim.

Tieto choroby 1-7 môžu dostať aj dospelí ľudia , v tom prípade ak neboli v detstve očkovaní alebo chorobu neprekonali. Príznaky sú podobné ako u detí len dá môžu pridružiť rôzne komplikácie v podobe zápalu

 

Bc. Ľubica Bombalová