Úvod Rodina a škola Ako ľahšie zvládnuť prvý deň v materskej škole? Dôkladne sa naň pripravte!

Ako ľahšie zvládnuť prvý deň v materskej škole? Dôkladne sa naň pripravte!

2904
0
ZDIEĽAŤ

Už je to tu! Vaša ratolesť definitívne opúšťa hniezdo a vydáva sa na svoju prvú samostatnú výpravu do materskej školy. Po mesiacoch alebo rokoch strávených bok po boku možno vyzerá táto predstava desivo a možno si celkom radi na pár hodín denne „od seba oddýchnete“. Ako sa však na túto veľkú udalosť správne pripraviť?

  1. Socializácia

Je skvelé pokiaľ dieťa pozná detský kolektív. Pokiaľ je vaše dieťa jedno z tých, ktoré sa socializovali už počas predškôlkarskeho veku, máte tak na kúsok vyhraté.

Pre dieťa je skvelým začiatkom pokiaľ navštevuje ihriská alebo materské centrá ešte pred nástupom do materskej školy. Počas času stráveného v blízkosti rovesníkov sa naučí ako také vzťahy medzi ďeťmi fungujú alebo naopak ako vôbec nefungujú.

Pre dieťa je dôležité, aby sa naučilo, že hračky sa požičiavajú kamarátom a tiež, že požičané sa musí zasa vrátiť. Je dôležité, aby vedelo, že hrýzť, udierať alebo kričať na iné deti nie je v poriadku a že po útoku môže okrem obrany prísť i protiúder. Materské centrá alebo ihriská sú na prípravu vstupu do zariadenia materskej školy priamo stvorené.

  1. Prispôsobenie domáceho denného režimu zaužívanému režimu v materskej škole

Návšteva predškolského zariadenia vytvára občas stres, a preto je dobré odstrániť aspoň jeden z faktorov, ktoré by mohli ráno dieťa vyviesť z rovnováhy. Veď ani vy nie ste v dobrej nálade, keď vás zobudia priskoro.

Pokiaľ dieťa bežne vstváva o 8:00 ráno a  pri nástupe do zariadenia o 6:00, je zákonité, že to bude preň šok. Preto je vhodné ešte pred nástupom do materskej školy dieťaťu upraviť čas, kedy bude vstávať, kedy pôjde obedovať, kedy pôjde po obede oddychovať a v neposledom rade kedy sa bude ukladať k večernému spánku. Ak si nie ste istí ako to vo „vašej škôlke“ chodí, pokojne sa spýtajte iných rodičov alebo sa informujte priamo u pani učiteliek.

  1. Príprava na materskú školu

Ak chcete dieťa dostatočne pripraviť na vstup do materskej školy, je vhodné nielen materskú školu v rozhovoroch spomínať, ale snažiť sa dieťaťu vysvetliť ako to celé funguje.

Ideálne by bolo dieťa do materskej školy zobrať na obhliadku alebo mu minimálne ukázať ako budova vyzerá. Pokúste sa zaradiť do svojej trasy prechádzky okolo škôlky, aby dieťa videlo ako sa iné deti hrajú a malo aspoň predstavu, o čom sa to vlastne zhovárate.

Opisujte mu ako bude prebiehať deň a hlavne nezabudnite spomenúť, že mamička alebo otecko sa budú veľmi ponáhľať, aby si svoju milovanú osôbku čo najskôr zobrali domov.

  1. Pobyt v materskej škole iba na skúšku

Dať dieťa do materskej školy iba na skúšku? Samozrejme, že to nejde tak úplne. Ale nikde nie je napísané, že tam váš potomok musí od začiatku tráviť celé dni. Skúste sa dohodnúť s pani učiteľkami, že si vaše dieťa prvý týždeň odchodí iba doobedňajšie hodiny a hneď po obede si preň prídete. Výhoda je v tom, že dieťaťu sa dni v materskej škole nezdajú zbytočne dlhé a keď si ako tak zvykne, bude samo zvedavé čo sa tak asi môže diať, keď sa detičky vyspinkajú.

Samozrejme, tak ako žiadne, ani tieto rady nie su ani zázračné ani univerzálne. Existujú jednoducho deti, ktoré môžete pripravovať na vstup do predškolského zariadenia akokoľvek dlho a i tak budú vyrábať srdcervúce scény. Avšak časom vždy všetko prejde a po období, ktoré vám bude srdce lámať, jedného dňa vyjde slniečko a vaše dieťa sa začne tešiť na spolužiakov, spoločné hry a nové poznatky, ktoré im materská škola prinesie. Takže rada na záver: „Treba hlavne vydržať!!!“