Úvod Rodina a škola Strasti a útrapy školákov ľavákov!

Strasti a útrapy školákov ľavákov!

1204
0
ZDIEĽAŤ

Prečo sa rodí desať percent populácie ako ľavákov? Na to zatiaľ neexistuje jednoznačná odpoveď. Čo je ale isté? Ľaváka preučiť na praváka je takmer trestný čin. Správne by sme mu mali vedieť pomôcť vyriešiť jeho každodenné prekážky.

Smutná minulosť ľavákov je už našťastie niekoľko desiatok rokov za nami. Ľaváci boli považovaní za nemotorných a niekoľko nechvalných výrazov sa používa dodnes, napr. “máš obe ruky ľavé!” atď..

Svojho času neexistovali základné školské pomôcky prispôsobené na používanie v ľavej ruke, napr. taká základná vec ako nožnice. Ľaváci boli preučovaní na pravákov. Potláčané ľaváctvo v mnohých prípadoch spôsobilo ešte len naozajstný hendikep (napríklad koktanie). Mohlo za to vynútené a neprirodzené ovplyvňovanie ľavákovej hemisféry v mozgu.

Nástrahy v škole

  • Atramentová ruka

Nanešťastie (pre ľaváka) štýl písma nášho materinského jazyka je zľava doprava. Ľaváci sa každý deň stretávajú s problémom nonstop ufúľanej ľavej ruky od atramentu a nepekného rozmazaného textu na papieri.

V súčasnej dobe učitelia v takýchto situáciách berú na deti ohľad a majú pre ľavoruké deti porozumenie. Stretli ste sa predsa len s pedagógom, ktorý za pár rozmazaných písmen znižuje dieťaťu hodnotenie? Určite situáciu nenechávajte len tak! Dieťa nesmie byť trestané za svoju ľavorukosť a získať ešte navyše pocit viny.

Riešenie:  Rýchloschnúci atrament dnes už našťastie zoženiete ľahko a takmer všade a učitelia často tolerujú aj písanie obyčajným perom. Ďalším preventívnym riešením je pomôcť ľaváčikovi naučiť sa písať s rukou mierne vo vzduchu alebo zvrchu, rukou opretou nad riadkom, na ktorom aktuálne píše.

  • Lakťovaná

Nie je snáď väčšia chyba ako usadiť praváka na ľavú stranu lavice s ľavákom na pravej strane lavice. Hneď teraz si skúste uvedenú situáciu predstaviť. Chápete, že? Navyše, takto sa deťom bude aj veľmi zle od seba odpisovať. 🙂

Riešenie: Školáčik sa v prvom rade musí vedieť ozvať sám a slušne požiadať pedagóga, aby si mohol presadnúť so spolužiakom v lavici. Ak mu nevyhovie, prevezmite iniciatívu vy a vysvetlite nepríjemnú situáciu, do ktorej je žiačik stavaný.

Dodajte školáčikovi potrebnú sebadôveru a motivujte ich skôr, než zasadnú do školských lavíc. Spomeňte si na svoje roky strávené v škole. Nie všetky dni boli zrovna ružové, že?