Úvod Zaujímavosti Ako mať nohy v suchu počas turistiky v snehu

Ako mať nohy v suchu počas turistiky v snehu

104
0
ZDIEĽAŤ
Ako mať nohy v suchu počas turistiky v snehu

Biele, snehom pokryté pláne a lúky lákajú na krátku či dlhšiu prechádzku. Ak sa teploty držia okolo nuly, nefúka vietor a k tomu svieti slniečko, ide o ideálnu kombináciu na zimnú prechádzku. Problém nastáva, keď sa nevhodne obujete a po pár minútach chôdze zistíte, že vaše chodidlá priam plávajú vo vode. Ako mať nohy v suchu v snehu alebo počas dažďa?

Len ponožky to nevyriešia

Niektorí, hlavne začínajúci, turisti sa snažia mokrým chodidlám zabrániť tak, že si oblečú viac vrstiev teplých ponožiek. Takéto riešenie nie je práve ideálne. V prvom rade sa vám bude horšie chodiť, pretože budete mať chodidlá ako vo zveráku. V druhom rade po nejakom čase tak či tak voda prenikne až k pokožke. Správne vybrané ponožky na túru sú síce potrebné, ale nohy v suchu neudržia. Istým riešením môžu byť ponožky so špeciálnou membránou, ale ani tie nie sú stopercentnou zárukou, že vlhkosť neprenikne až k chodidlu. Takéto ponožky skvele fungujú v kombinácii so špeciálnymi topánkami. Nakoniec aj tak zistíte, že pomôže jedine turistická obuv.

Topánky s membránou

Turistické topánky určené na túry v každom počasí musia spĺňať veľa parametrov kvality. Tie najkvalitnejšie môžete využívať celoročne. Ide o topánky vyrobené z usne. Spracovaná koža by sama o sebe nestačila, a preto je pod koženou vrstvou uložená ešte jedna vrstva vo forme podšívky s Gore-Tex membránou. Membrána je vodovzdorná a zároveň priedušná. Dnu do topánky nepustí ani kvapku vlhkosti a von posiela všetko, čo v topánke nemá byť. Samozrejme, že o kožené topánky sa musíte starať, aby bola zachovaná ich schopnosť odpudzovať vodu. Po každej túre nezabudnite obuv impregnovať. Najviac účinné impregnačné prípravky majú voskovú konzistenciu.

Špičková turistická obuv

Špičková turistická obuv sa nevyznačuje len tým, že má kožený zvršok a podšívku s membránou. Pánska a dámska turistická obuv, ktorá odolá vlhkosti má ešte dve charakteristické črty: protišmykovú podošvu a pevné viazanie. Podošva turistickej topánky je tvorená niekoľkými vrstvami. Spodná, členitá časť odvádza vodu z drážok a bráni pošmyknutiu. Ďalšia vrstva tlmí nárazy. Proti nárazom chráni chodidlo tiež stielka, ktorá musí spĺňať ergonomické vlastnosti a rýchlo schnúť. Viazanie na obuvi do hôr začína tesne nad prstami a často je riešené dvojitou zónou utiahnutia šnúrok. Vďaka tomuto systému je možné regulovať viazanie v rôznych častiach chodidla.