Úvod domácnosť a bývanie Ako vybrať ideálnu sušičku a na čo si dať pozor?

Ako vybrať ideálnu sušičku a na čo si dať pozor?

216
0
ZDIEĽAŤ
https://www.familia.sk/wp-content/uploads/2022/02/waveactive_ambient_dryer.jpg
https://www.familia.sk/wp-content/uploads/2022/02/waveactive_ambient_dryer.jpg

Zatiaľ čo práčka je štandardnou súčasťou vybavenia takmer každého domu či bytu, sušička si stále hľadá cestu do domácností. Pritom takmer polovicu roka sušíme bielizeň najrôznejšími spôsobmi na radiátoroch alebo dobrovoľne vytvárame prekážkovú dráhu so sušiakom na bielizeň, ktorý skrášľuje chodbu, spálňu alebo dokonca obývačku. Sušička je však skvelým partnerom nielen počas nepriaznivých dní. Odmení vás mäkkou a nadýchanou bielizňou a vďaka pare vás zbaví aj baktérií, alergénov a zbytočného žehlenia. Musíte si však dobre vybrať. Čo by ste určite mali vedieť?

Ako funguje sušička?

Prakticky všetky sušičky fungujú na rovnakom princípe. Elektromotor otáča bubon naplnený mokrým oblečením a zároveň poháňa ventilátor, ktorý zabezpečuje cirkuláciu horúceho vzduchu v bubne. Ohrievač ohrieva vzduch a termostat udržiava správnu teplotu. Voda sa z bielizne odparuje vďaka prúdeniu vzduchu. To, čo sa stane s touto parou, závisí od typu sušičky.

Najjednoduchšie a najlacnejšie sušičky s ventiláciou vypúšťajú horúci, vlhký vzduch z bubna cez pružnú hadicu von otvorom v stene alebo do umývadla. V porovnaní s nimi kondenzačné sušičky fungujú tak, že paru vo vnútri spotrebiča menia na vodu. Tá môže byť vypúšťaná priamo do odpadu alebo sa môže zhromažďovať v odnímateľnom zásobníku v ľavom hornom rohu sušičky. Ten potom stačí po každom sušení vybrať a kondenzát vyliať.

Kondenzačné sušičky s tepelným čerpadlom

Tieto sušičky sú to najlepšie, čo môžete mať na dokonalú a úspornú starostlivosť o vaše oblečenie. Fungujú na princípe uzavretého systému, v ktorom vzduch ohrieva účinné tepelné čerpadlo. Väčšie verzie čerpadiel sa používajú na vykurovanie, zatiaľ čo iné sú integrované do klimatizačných jednotiek, kde účinne chladia naše domovy. Podobné zariadenie je integrované do bubnovej sušičky.

„Sušičky s tepelným čerpadlom umožňujú skvelú vec, a tou je sušenie pri nižších teplotách. Môžete tak sušiť nielen odolné oblečenie, ale napríklad aj vlnené svetre alebo jemné tkaniny bez toho, aby sa odevy scvrkli a vlákna poškodili,“ vysvetľuje Jana Neuszerová, odborníčka spoločnosti Gorenje.

Aj v kondenzačných sušičkách s tepelným čerpadlom sa kondenzovaná para                  z bielizne odvádza do odpadu alebo sa odparuje do nádrže. Ochladený vzduch použitý počas sušenia sa recykluje a opätovne použije na nový cyklus sušenia. Kondenzačné sušičky s tepelnými čerpadlami preto spotrebujú až štyrikrát menej energie. Vaša peňaženka to iste ocení.

Para a ióny na dokonalú starostlivosť o vlákna

Para je skvelá nielen v kuchyni, ale aj pri starostlivosti o oblečenie. „Sušenie a osviežovanie pomocou pary SteamTech vyrovnáva vlákna. Para účinne odstraňuje aj nepríjemné pachy v oblečení, ktoré ste mali na sebe len krátko, a jednoducho ho osvieži. Ďalšou inováciou je IonTech – sušenie vzduchom plným záporne nabitých iónov. Ionizátor urýchľuje proces sušenia a vytvára prostredie bez alergénov, zvyškov dymu, peľu a elektrostatického náboja. Oblečenie lepšie vonia, ľahšie sa žehlí a nevznikajú na ňom nevzhľadné hrčky,“ dodáva Jana Neuszerová.

Invertorový motor pre tichú a úspornú prevádzku

Pri výbere novej sušičky sa uistite, že má invertorový motor. Tento typ motora sa inštaluje priamo na nápravu a nemá uhlíkové kefy. Na pohyb využíva protichodné magnetické polia. „V porovnaní s bežným motorom sa výrazne znižuje trenie motora, motor pracuje tichšie, je výkonnejší a nezahrieva sa. Je totiž digitálne riadený invertorovou kartou, ktorá upravuje výkon a rýchlosť otáčania s cieľom maximalizovať účinnosť. Vďaka tomu je ideálny pre veľkokapacitné bubnové sušičky, ktoré môžu sušiť 8 a viac kilogramov bielizne. Invertorový motor je tiež odolnejší. To všetko sa premieta do úspornejšej prevádzky,“ uzatvára Jana Neuszerová.

Ďalšie dôležité informácie nájdete na energetickom štítku – od zaradenia do energetickej triedy podľa spotreby energie cez čas sušenia v štandardnom programe, kapacitu a hlučnosť až po účinnosť sušenia.

Produktový tip

Energeticky úsporná kondenzačná sušička Gorenje DS92ILS SteamTech s tepelným čerpadlom dokonale vysuší 9 kg bielizne, o ktorú sa šetrne postará v jedinečnom vlnitom bubne, aby zostala mäkká, nadýchaná a bez záhybov. Vďaka tepelnému čerpadlu výrazne šetrí energiu a šetrne suší oblečenie pri teplote približne 50 °C, takže sa dokonale postará aj o jemné tkaniny alebo športové oblečenie. Inteligentná senzorová technológia automaticky reguluje proces sušenia podľa zvoleného programu, typu bielizne a požadovanej úrovne sušenia. Dodatočné ošetrenie parou na konci zvoleného programu zabezpečí, že oblečenie bude jemnejšie, vlákna vyrovnané a bez alergénov či baktérií. Program SteamRefresh za 18 minút odstráni zo suchých, krátko nosených odevov pomocou pary väčšinu záhybov, bielizeň bude nadýchaná a zbavená prípadných pachov. Na rýchle osvieženie bielizne slúži aj ionizačný program IonRefresh, ktorý v priebehu 30 minút obnoví vzhľad a povrch oblečenia alebo pokrývok, zanechá ich bez záhybov, pachov, alergénov a elektrostatického náboja. Špeciálne bočné panely prispievajú k tichej prevádzke spotrebiča bez vibrácií. Odporúčaná cena je 599 EUR.

sk.gorenje.com