Úvod Zaujímavosti Oplatí sa vám poistenie do hôr?

Oplatí sa vám poistenie do hôr?

224
0
ZDIEĽAŤ
Oplatí sa vám poistenie do hôr?
Oplatí sa vám poistenie do hôr?

Milovníci cestovania a stáli návštevníci vysokohorských oblastí by mali dobre poznať povinnú výbavu každého turistu a cestovateľa. V niektorých prípadoch k tomu neodmysliteľne patrí aj cestovné poistenie či poistenie na hory, vďaka ktorým pri nejakom incidente budete zabezpečení a poisťovňa za vás zaplatí vzniknuté náklady. Čo všetko sa vám môže stať a v akých situáciách sa môžete ocitnúť je skutočne nepredvídateľné, a preto je potrebné byť vždy pripravený.

Ak sa chcete vyhnúť prekvapeniam a nepríjemnostiam na horách, ďaleko od ľudskej civilizácie a možnosti poskytnutia prvej pomoci, dbajte na bezpečnosť. Ak už nastane situácia, že nebudete môcť zabrániť nehode, myslite na to, že ošetriť vás môže prísť horská záchranná služba, ktorá vás bez poistenia do hôr môže stáť veľmi veľa. Za ich služby budete buď musieť zaplatiť z vlastného vrecka alebo bude ich zásah zaplatený z vášho poistenia. Obyčajné zdravotné poistenie na pokrytie však nemusí stačiť, preto je dôležité mať aj cestovné poistenie.

Čo ak sa stratíte v horách?

Hory sú nevyspytateľné, a aj napriek vyznačeným chodníkom si niektorí ľudia prejdú vlastné trasy a častokrát to môže skončiť tak, že sa stratia v lese. Vtedy je potrebné, aby vás začala hľadať horská služba. Ak po vás pátrajú v horských oblastiach ako napríklad Vysoké Tatry, Nízke Tatry či Slovenský raj, za ich pomoc budete musieť zaplatiť nemalé peniaze. Pri zásahu vrtuľníkom v menej prístupných oblastiach vás to môže vyjsť až na niekoľko tisíc eur. Preto je potrebné rozlišovať terén, v ktorom sa práve nachádzate. Na niektorých prístupných miestach, kde sa ku vám dostane sanitka, vám bude stačiť obyčajné zdravotné poistenie. Ak však budete nútení zavolať horskú službu kvôli neprístupnému terénu, bez poistenia do hôr to budete musieť zaplatiť z vlastného vrecka.

Čo zahŕňa turistické poistenie?

V turistickom poistení máte zahrnuté vyhľadanie osoby či jej vyslobodenie, ak sa nachádza v tiesni. Neodmysliteľne k tomu patrí aj poskytnutie prvej pomoci osobe, ktorá to potrebuje. Poistenie taktiež zahŕňa aj prepravu do najbližšieho zdravotníckeho zariadenia, kde vás ošetria.

Ako uzavrieť cestovné poistenie?

Poistiť sa môžete napríklad osobne v pobočke poisťovni, cez SMS alebo online formou. Poistení môžete byť na ľubovoľné obdobie. Ak sa rozhodnete pre online uzavretie poistenia, je to pre vás jednoduché a ušetrí vám to kopec času, pretože tak môžete urobiť z pohodlia vášho domova. Na porovnajto.sk si môžete porovnať viaceré poistenie od rôznych poistení, ktoré poskytujú poistenie napríklad pre obyčajných turistov, ale aj špeciálne poistenia pre rizikovejšie oblasti. Dbajte na bezpečnosť a cestujte opatrne, s poistením pre akýkoľvek prípad.