Úvod domácnosť a bývanie Ako vybrať vhodnú dlažbu pre exteriér domu?

Ako vybrať vhodnú dlažbu pre exteriér domu?

95
0
ZDIEĽAŤ
Ako vybrať vhodnú dlažbu pre exteriér domu

Pri výbere dlažby do exteriéru je potrebné sa sústrediť na to, aby bola dlažba vhodná do vyberané priestoru. Každá dlažba má niečo do seba, ale zároveň záleží aj na jej umiestnení. Dlažba v interiéri potrebuje spĺňať iné podmienky ako v exteriéri. Vo vonkajšom prostredí je dlažba vystavená prírodnými podmienkami, čo je taktiež potrebné zohľadniť.

Nad čím uvažovať pred výberom dlažby do exteriéru

Otázka, ako si vybrať exteriérovú dlažbu sa môže zdať jednoduchá, no odpoveď sa na ňu hľadá o niečo ťažšie. Samotnému výberu sa určite oplatí venovať čas a náležitú pozornosť.

Spôsob využívania

V prvom rade je potrebné zodpovedať otázku, akú plocha sa bude spevňovať. Vonkajšia dlažba totiž môže zastávať rôzne funkcie. Určujúcim faktorom pre výber toho správneho materiálu a typu dlažby teda bude jej hlavný účel a spôsob, ako bude dlažba využívaná.

Plánovaný spôsob využívania dlažby je totiž dôležitý aj z pohľadu jej vlastností. Exteriérové betónové dlažby majú aj napriek určitej nasiakavosti zabezpečenú dostatočnú mrazuvzdornosť, preto nehrozí ich poškodenie v zimnom období.

Zároveň sa oplatí premyslieť, aký by mala mať dlažba povrch, najmä čo sa týka jeho šmykľavosti. Niektoré dlažby majú drsnejší a menej šmykľavý povrch, a tým sa môže znížiť riziko úrazov.

Vzhľad

S výberom tej správnej exteriérovej dlažby sa spája aj otázka, ktorá sa týka jej vzhľadu. Nová dlažba sa musí páčiť predovšetkým vám a ak sa uprednostní napríklad betónová dlažba, je možné si vybrať moderný, rustikálny alebo klasický štýl.

Výber rôznych štýlov je možný aj pri väčšine ostatných dlažieb. Keramické a gresové dlažby sa dostávajú do popredia, pretože je možné na nich použiť nespočetné množstvo farieb, vzorov a imitácií.

Tip: Viete, ako si vybrať nielen funkčné, ale aj estetické riešenie pre výber vhodnej dlažby na terasu a chodníky?

Výsledok sa nemusí vždy vyrovnať očakávaniam. Preto je vhodné pre správny výber navštíviť vzorkovú záhradu. Dlažbu je tam možné vidieť v teréne, čo môže uľahčiť rozhodovanie. Nebojte sa ani konzultácie s odborníkom.

Terasa a záhrada

Mať terasu alebo záhradu pri dome býva dnes už samozrejmosťou. Betónová, drevená či vyvýšená letná terasa, ktorá môže byť tiež zasklená, a tak plniť svoju úlohu celoročne, je tiež výrazným dizajnovým doplnkom exteriéru. Na jej vzhľad, komfort, použitie a to, akú atmosféru vám vytvorí, vplýva najväčšou mierou práve jej povrch. Čoraz častejšou voľbou je v tomto prípade dlažba.

Gresová vonkajšia dlažba

Tento materiál ponúka kombináciu nadpriemerného vzhľadu, trvácnosti, vysokej pevnosti, odolnosti voči externým vplyvom a mnoho ďalších praktických výhod. Dôvodov, prečo použiť gres na terasu je mnoho:

  • Gres je pevnejší ako keramická dlažba, pretože vzniká dvojitým vypálením drveného a lisovaného kameňa pri vysokej teplote
  • Na povrch gresu je možné naniesť ľubovoľnú kresbu či vzor
  • Gresovú dlažbu je možné ukladať lepením na pevný povrch, ale aj ukladať na terče do sypkého povrchu
  • Mrazuvzdornosť, odolnosť voči vlhkosti, dažďu, snehu, priamemu slnku, vysokým teplotám a nečistotám
  • Dlažba z gresu je minimálne nasiakavá, čo má výhody aj pri rozliatí tekutín

S týmito vlastnosťami súvisí aj údržba a starostlivosť o dlažbu. Na rozdiel od iných povrchov, dlažbe stačí ako základ starostlivosti utretie od prachu, suchých nečistôt a drobných čiastočiek. K tomu môžete pridať jednoduché umytie čistou vodou alebo vodou s nejakým čistiacim prostriedkom.

V prípade nadpriemerne znečistenej dlažby a v prípade väčšej sezónnej údržby je možné dlažbu umyť vysokotlakovým čističom. To isté platí aj pre jej špáry, bez ohľadu na ich hrúbku.

Imitácia prírodných materiálov na terasu

Čo sa týka vzhľadu dlažby, gres má oproti iným materiálom používaným na terase a okolo domu výhodu bohatej palety farieb, odtieňov, kombinácií a vzorov. Bez problémov je teda možné nájsť imitácie prírodných materiálov:

  • Veľmi populárnou voľbou je gresová dlažba s imitáciou dreva. Je možné si vyberať z viacerých odtieňov. Vzor dreva môže poskytovať vysokú úroveň a byť na nerozoznanie od originálu.
  • Do popredia sa čoraz viac dostávajú kachličky imitujúce kameň. Ak sa spojí vzhľad kameňa, originálne farebné kombinácie a vhodný záhradný nábytok, môže sa vytvoriť veľmi zaujímavý vzhľad terasy.
  • Dlažba so vzhľadom betónu je taktiež možnosťou. Okrem všeobených výhod gresovej dlažby, jej hlavnou výhodou je možnosť originálnych vzorov.
  • Imitácia mramoru je veľmi používaná pri výbere dlaždíc alebo obkladov, rovnako to platí ja pri terasách. Pri exteriérovom použití je mramor vhodnejší v matnom štýle.

Travertínová dlažba

Travertín je prírodný materiál, ktorý pôsobí jedinečne a luxusne. Medzi jeho výhody patrí nadčasovosť a možnosť ľahkej kombinácie s ostatnými materiálmi. Oceniť sa dá aj jeho tvrdosť a minimálne nároky na údržbu.

Dlažba z travertínu sa hodí ako na záhradu, tak aj do okolia bazénov a veľmi dobre obstojí aj v mestskej zástavbe či komerčných objektoch.

Tip: Prírodný vzhľad travertínu na záhrade môže byť vhodné skombinovať s rôznymi dekoráciami, ktoré zvýšia estetický zážitok. Vyskúšajte si skrášliť záhradu s pomocou záhradných dekorácií.

Na druhej strane treba aj zvážiť jej vysokú hmotnosť a pomerne náročnú manipuláciu. Travertínová dlažba si vyžaduje dostatočne pevný podklad.

Drevená dlažba

Drevo má ako materiál široké využitie nielen v interiéroch, ale aj v exteriéri ako podlahová krytina. Výhodou je široký výber rôznych druhov. Niektoré druhy dreva zároveň vynikajú mimoriadnou pevnosťou.

Keďže sa jedná o prírodný materiál, je potrebné sa o drevo pravidelne starať, vyžaduje si ochranné nátery a po určitom čase aj prebrúsenie. Vo všeobecnosti je nevýhodou náchylnosť na poškodenie vonkajšími vplyvmi.

Betónová dlažba

Betón sa považuje za univerzálny stavebný materiál. Dlažba z tohto materiálu sa môže pochváliť mimoriadnou odolnosťou, nízkou nasiakavosťou a mrazuvzdornosťou. V prípade pochôdznych plôch je výhodou  jej odolnosť voči oderu a protišmykovosť.

Betónová dlažba môže mať navyše rôzne podoby, a to ako z pohľadu povrchovej úpravy, farebného vyhotovenia, tak aj formátov.

Nevýhody betónovej dlažby sú naozaj iba minimálne. Patrí medzi ne vyššia hmotnosť, pri dlažbe väčších formátov aj náročnejšia manipulácia. Pokiaľ sú v domácnosti deti, tento typ dlažby sa nemusí javiť ako vhodný. Je veľmi pevný, odolný a tvrdý, a tým pádom aj zvyšuje riziko úrazov.

Tip: Pokiaľ sa už rozhodnete pre betónovú dlažbu do záhrady, je mnoho riešení, aby sa predišlo úrazom a aj deti si našli to svoje. Viete, ako zariadiť záhradu pre deti, aby sa na nej nenudili?

Príjazdová cesta

Využívať časť pozemku pri dome na parkovanie auta nie je ničím neobvyklým, naopak ide o veľmi praktické riešenie. Parkovať na nespevnenej ploche môže so sebou prinášať rôzne riziká a nevýhody.

Parkovanie na pozemku priamo pri dome si zaslúži riešenie, ktoré bude nielen cenovo dostupné, ale aj pohodlné a dlhodobé. Ak sa pri pozemku nachádza nespevnená cesta, otázka jej spevnenia je na blízku.

Možností je hneď niekoľko, pričom jednotlivé materiály sa od seba odlišujú nielen cenou, ale aj vzhľadom, spôsobom pokladania a tiež nárokmi na údržbu.

Pojazdové a parkovacie plochy je vždy potrebné navrhovať s ohľadom na predpokladané využívanie. Dôležitým parametrom, ktorý je pri výbere pojazdovej dlažby dôležitý, je maximálna nosnosť a spôsob úpravy podložia. Je teda potrebné nielen vybrať stavebný materiál, ale najmä upraviť podložie.

Zatrávňovacia dlažba

Tento typ dlažby je zaujímavým kompromisom, ktorý je vhodný aj pre parkoviská a pojazdové plochy, pri ktorých sa nepočíta s príliš veľkým zaťažením. Ide o dlažbu vyhotovenú z betónu, ktorá sa pokladá do drenážnej drviny.

Zatrávňovacia dlažba je konštruovaná tak, aby sa v jej medzerách darilo trávnatej zmesi. Celá plocha bude teda nielen dostatočne pevná, ale hodí sa aj do prírodného prostredia.

V prípade stavby príjazdovej cesty je zaujímavou možnosťou umiestniť dlažbu iba v miestach, cez ktoré budú prechádzať pneumatiky vozidla. Naopak, ak chcete zatrávňovaciu dlažbu použiť na parkovanie, odporúča sa dlažba na celej parkovacej ploche.

Tip: Okrem spevnenej dlažby môže parkovanie uľahčiť aj vhodné osvetlenie. Využite vonkajšie nájazdové svietidlá pre pohodlnejšie parkovanie.

Betónová zámková dlažba

Zámková dlažba z betónu je na tvorbu príjazdových ciest a parkovísk ako stvorená. Ide o presne spracované tvarovky, ktoré do seba navzájom zapadajú a vytvoria tak dostatočne pevnú a súdržnú plochu.

Fakt, že betónové dlaždice do seba zapadajú a sú v tesnej blízkosti, zabezpečuje vytvorenie súvislej plochy, ktorá dokáže odolať vysokej záťaži. Vybrať si možno z rôznych farebných vyhotovení, pričom k dispozícii sú aj dlaždice so skosenou a ostrou hranou.

Michal Horváth