Úvod domácnosť a bývanie Ako vybrať vhodný vysávač do domácnosti?

Ako vybrať vhodný vysávač do domácnosti?

151
0
ZDIEĽAŤ
Ako vybrať vhodný vysávač do domácnosti?

Pustili ste sa do upratovania? Zrazu vás pri cieľovej rovine – keď by ste si už o chvíľu mohli vyložiť nohy a dopriať si pohár vína – zaskočí čudný zvuk, ktorý vydáva váš vysávač. Vypustí varovný čierny dym a potom to načisto vzdá. Tu vám neostáva nič iné, iba sa porozhliadnuť po novom.

Ak ste si niekedy prezerali ponuku vysávačov, možno aj vás prekvapilo, čo všetko máte na výber. Nie je jednoduché zorientovať sa v rôznych typoch vysávačov. Každý ponúka niečo iné, jeden je tyčový, druhý s nádržkou. Za jedným musíte ťahať kábel, iný je závislý od kapacity akumulátora. A potom je tu robotický, pomocník, ktorý urobí všetko za vás.

Aj nás zaujala táto problematika. Preto prinášame tohto sprievodcu. Ušetrí vám množstvo času, ktorý by ste inak stratili pri hľadaní informácií o tom, ako vysávač funguje a na čo si dať pri výbere pozor.

Zamyslite sa…

Vysávač je zariadenie, ktoré sa neoplatí kupovať iba tak “odoka”. Áno, aj dizajn je dôležitý. Ak si však vyberiete nesprávne, neoceníte, že farebne ladí s výzdobou interiéru. Pred kúpou si položte niekoľko významných otázok, ktoré vám napovedia, čo potrebujete.

Kde budete vysávač používať?

Stále sa rozprávame o vysávači do domácnosti. No aj tu je rozhodujúce, ako dlho bude musieť váš nový pomocník fungovať. Je totiž rozdiel, či upratujete garsónku, trojizbový byt, prízemný dom alebo trojposchodový rodinný dom.

Predstavte si podlahu, ktorú mu dáte na zodpovednosť. Aké veľké sú miestnosti? Akú podlahovú krytinu máte? Je rozdiel vysávať shaggy koberec alebo koberec s nízkym vlasom.

Dôležité slovo má aj nábytok. Niektoré typy vysávačov sa pod nábytok jednoducho nedostanú.

S čím sa bude musieť váš nový vysávač popasovať?

Iný vysávač sa hodí do hniezdočka lásky dvoch zaľúbených. Iný do domácnosti s deťmi. Celkom iný potrebuje rodina s domácimi maznáčikmi.

To, čo najčastejšie vysávate, vám pomôže rozhodnúť, či potrebujete vreckový alebo bezvreckový vysávač a či oželiete rôzne nadstavce a príslušenstvo, alebo nie.

Ako často upratujete?

To zahŕňa aj frekvenciu vysávania. Samozrejme, že okná neumývate každý týždeň, zato podlahám určite venujete väčšiu pozornosť.

Aj toto úzko súvisí s tým, koľko ľudí žije v domácnosti, či máte psíka alebo mačku a pod. Na chalupe si vystačíte s menej výkonným prístrojom, v rodinnom dome vysávač hučí častejšie. Aj keď ho niekedy zapínate iba tak zo zvyku, keď to ani nie je potrebné. Pozrite sa, ako efektívne upratať dom.

Typy vysávačov

Keď už viete, čo sa chystáte upratovať, je načase zoznámiť sa s rôznymi typmi vysávačov.

Kanistrový vysávač

Veru tak! Takto sa označuje klasický vysávač s nádobou na kolieskach, ktorú ťaháte za sebou. Klasický typ vysávača, ktorý mal donedávna monopol na slovenskom trhu.

Kanistrový vysávač sa rozkladá na min. 2 časti: nádržka na odpad a hadicový systém. Práve hadicový systém a rôzne nadstavce vám umožnia dostať sa aj na inak nedostupné miesta. Ľahko sa s nimi manipuluje, pretože v rukách držíte iba hadicu, zvyšok sa posúva vďaka kolieskam. Na druhej strane je robustnejšie, a tým pádom sa ťažšie skladuje.

Stojanový vysávač

Je podobný tyčovému vysávaču, no je to samostatná trieda. Stojanové vysávače majú nálepku “najsilnejšie” a sú vhodné aj do domácnosti, kde Rex či Murko nechávajú chlpy.

Sú však oveľa ťažšie ako kanistrové vysávače. Ťažšie sa s nimi manipuluje a sotva sa s nimi dostanete do všetkých kútov či pod sedačku.

Tyčový vysávač

Tyčové vysávače sú perfektné, keď potrebujete bleskovo zničiť dôkazy vašej nešikovnosti.
Ak sa niečo rozsype v kuchyni, deti donesú piesok v teniskách, aj vtedy, ak ste výnimočne využili neprítomnosť vašej polovičky a stružlikali ste si niečo v obývačke namiesto dielne alebo garáže.

Majú kompaktné rozmery a ľahko sa s nimi manipuluje. Keď ich nepotrebujete, vložte ich do komory či špajze, zastrčte za skriňu, vojdú sa jednoducho všade. Tu však počítajte s nižším výkonom.

Robotický vysávač

Miláčik dnešnej doby. Je však naozaj taký výkonný? Najväčšou výhodu robotického vysávača je, že sa postará o podlahu bez toho, aby ste sa do činnosti zapojili. Je pomerne tichý a ľahký. Perfektný je na tvrdé podlahy.

TIP: Vedeli ste, že pri podlahovom kúrení môže byť v dome menej prachu?

Ovláda sa diaľkovým ovládačom alebo aplikáciou v smartfóne. Dostane sa aj pod sedačku, posteľ či komodu. Riadi sa senzormi, ktoré mu pomáhajú manévrovať po miestnosti. Po dokončení naprogramovaného programu sa vráti do nabíjacej stanice.

Ručný vysávač

Menší brat tyčového vysávača. V domácnosti nezaberie nijaké miesto, zato je úslužný, ak potrebujete niečo rýchlo povysávať. Nápomocný pri vysávaní čalúnenia alebo interiéru auta.

Ručné vysávače sú ľahké a prenosné. Sú ideálne na to, aby ste sa dostali do ťažko dostupných miest a stiesnených priestorov. Výhodou je aj ich akumulátorové prevedenie, navyše sú pomerne lacné.

Koberec alebo drevená podlaha

Ďalším faktorom, ktorý by ste mali pri kúpe nového vysávača zvážiť, je typ podlahovej krytiny.

Tvrdé podlahy, ako je drevo, laminát alebo dlažby, si žiadajú tyčový, stojanový, robotický alebo kanistrový vysávač. Tiež je potrebné pozerať na to, aby ste si podlahu nepoškriabali.

 

Nie je koberec ako koberec. Koberec s nízkym vlasom sa najlepšie udržiava s kanistrovým vysávačom. Ten si poradí aj s kobercom s vysokým vlasom, ktorý sa vysáva najťažšie. Tu vám však pomôže aj stojanový vysávač, ktorý sa vyznačuje silným sacím výkonom.

Čalúnenému nábytku vrátite krásny vzhľad pomocou kanistorévho vysávača s nadstavcom alebo ručným vysávačom.

Vreckové vs. bezvreckové

Ďalším hlavným rozdielom medzi vysávačmi je, či sú bezvreckové, alebo používajú vrecko. Pre väčšinu ľudí je to vec osobných preferencií. Ak však členovia vašej rodiny majú alergiu alebo astmu, alebo ak máte obavy o kvalitu vzduchu v interiéri, vo všeobecnosti je lepšou voľbou vysávač s vreckom na prach. Je však potrebné mať v zásobe náhradné vrecká do vysávača.

Na bezvreckových vysávačoch nie je v podstate nič zlé. Tu však stále ostáva nutnosť vysypať obsah nádobky do odpadkového koša, pričom sa prach rozvíri. Týmto uvoľníte alergény späť do ovzdušia. Na druhej strane, tento typ vysávača je z hľadiska udržateľnosti lepšia voľba, nakoľko nie je potrebné kupovať a vyhadzovať vrecká. Priehľadná nádobka vám zas umožňuje lepšie sledovať, kedy je plná.

Parametre vysávačov

Ak vás zaskočia parametre v popise, vedzte, že najrozhodnejšie sú výkon vysávača, úroveň hluku, filtrácia a príslušenstvo.

Výkon vysávača

Výkon vysávača závisí vo veľkej miere od jeho sacieho výkonu. Väčšina vysávačov má výkon okolo 100–200 wattov. Vyšší sací výkon potrebujú domácnosti s domácimi miláčikmi.

Filtrácia

Filtre vysávača sú dôležitým faktorom, najmä pre alergikov. Bez adekvátneho filtračného systému budú prachové častice a nečistoty jednoducho nasávané a vypúšťané späť do miestnosti. Vysávače sú vybavené ekologickým cyklónovým filtrom alebo HEPA filtrom, treba však rozlišovať aj penové, kazetové alebo látkové filtre.

Úroveň hluku

Tak, ako je potrebné prihliadať na úroveň hluku pri umývačke riadu alebo pri práčke, aj pri vysávačoch je to dosť dôležitý údaj.

TIP: Viete, ako prať oblečenie, aby nestratilo farbu?

Hladina hluku, vyjadrená v decibeloch dB(A), je ďalším parametrom, ktorý je potrebné zvážiť. Nižšiu úroveň hluku oceníte v byte alebo ak máte doma spachotša, ktorý je háklivý na hluk.

Príslušenstvo

Zvyčajne je každý typ vysávača vybavený nejakým príslušenstvom. Aj tu je potrebné zvážiť, na čo budete vysávač využívať. Potrebujete predlžovaciu tyč a hadicu? Rôzne kefy na rôzne účely?

Na záver

Bez vysávača sa jednoducho nezaobíde žiadna domácnosť. Či si zvolíte stojanový alebo moderný robotický, stále vás čaká boj s nečistotami a prachom. Preto si všímajte funkcie, výkon aj príslušenstvo, aby ste túto kúpu časom neoľutovali.

Vyberajte vysávač tak, aby vám uľahčil upratovanie. Bezdrôtové sú vhodné, ak sa musíte presúvať z poschodia na poschodie. Tie káblové však sľubujú nepretržité fungovanie.

Tak či onak, určite hľadáte zariadenie, ktoré vám nielen pomôže s upratovaním, ale zabezpečí aj tú najvyššiu kvalitu vzduchu. Či si vyberiete vreckový alebo bezvreckový, je dôležité, aby mal HEPA filter. HEPA filter, teda High Efficiency Particulate Arrestance, dokáže zachytiť aj tie najdrobnejšie prachové častice. Až vtedy budete mať naozaj čistý domov.

Eva Dedinská

 

freepik.com