Úvod Zaujímavosti Aktivity, ktoré zabavia deti počas turistiky v horách

Aktivity, ktoré zabavia deti počas turistiky v horách

9
0
ZDIEĽAŤ
Aktivity, ktoré zabavia deti počas turistiky v horách
Aktivity, ktoré zabavia deti počas turistiky v horách

Turistika s deťmi v horách je obohacujúcim zážitkom pre celú rodinu. Problém môže nastať pri dileme, ako udržať deti motivované aj počas dlhšieho výletu. Preto je nutné turistiku s deťmi plánovať vopred vrátane rôznych aktivít, ktoré im pomôžu prekonať prípadnú nudu a urobiť z výletu v lese nezabudnuteľné dobrodružstvo.

Zapojte deti do plánovania a výberu trasy

Plánujte celý výlet spoločne s deťmi. Snažte sa nájsť takú trasu, ktorú deti zvládnu s ohľadom na ich vek a fyzickú zdatnosť. Nechajte deti pomôcť s výberom cieľa, napríklad chaty s ihriskom alebo jazera s možnosťou kúpania. Dovoľte im naplánovať si vlastné aktivity počas túry – hľadanie prírodných pokladov alebo zbieranie listov a vetvičiek na výrobu suvenírov. Vy sa postarajte o to, aby výlet prebehol bez komplikácií. Nezabudnite kúpiť celej rodine vhodnú obuv. Detská, pánska a dámska turistická obuv je základom bezpečnosti. Turistické topánky chránia pred zranením a sú pohodlné.

Tipy na hry a zábavu počas túry

Počas túry sa dajú s deťmi hrať rôzne edukačné a športové hry. Hrajte hry, ktoré rozhýbu deti a zároveň ich zabavia, napríklad opisujte rastliny, zvieratá alebo zvuky prírody a deti budú hádať, na čo myslíte. V lese môžete spoločne spievať alebo si rozprávať príbehy o zvieratkách, vílach a škriatkoch. Stavajte s deťmi lesné lego, postavte na seba kamienky, z vetvičiek vytvorte hniezdo. Zoberte so sebou na túru zošit a vlepujte do neho kvietky, listy a rastlinky, ktoré počas turisticky nájdete.

Využite čas v lese na vzdelávanie

Naučte deti prírodu chrániť a milovať. Dosiahnete to tak, že deti naučíte rozpoznávať stromy, rastliny a vtáky. Vysvetlite im ich funkciu v prírode a význam pre ľudí. Na orientáciu používajte mapu a kompas. Tieto poznatky deti ocenia. Diskutujte o dôležitosti ochrany životného prostredia a zodpovedného správania v horách. Vyberte si trasy, na ktorých sa nachádzajú informačné tabule. Deti sa vďaka tabuliam dozvedia veľa o histórii, faune a flóre danej oblasti.

Čas na oddych a relax

Turistická obuv síce zabezpečí, aby ste dokázali prejsť dlhšie trasy, ale oddych nezanedbávajte. Plánujte si pravidelné prestávky na oddych a doplnenie energie. Nájdite napríklad pekné miesto na piknik a vychutnajte si obed v prírode. Ak je to v lese povolené, založte ohnisko a opekajte. Dovoľte deťom na lúke skákať a blázniť sa. Počas prestávok odmeňte deti sladkosťou, vyzdvihnite ich zdatnosť.

Rady na záver: Na rodinný výlet zoberte so sebou do batoha dostatok jedla, vody a maškŕt pre deti. Nezabudnite na krém na opaľovanie, repelent a náhradné oblečenie. Oblečte deti do pohodlného oblečenia a obuvi vhodnej do terénu. Vždy majte pri sebe lekárničku pre prípad núdze.

Autor: Gabriela Kudláčová