Úvod Zaujímavosti Ako naučiť bicyklovať dieťa, ktoré má strach

Ako naučiť bicyklovať dieťa, ktoré má strach

231
0
ZDIEĽAŤ
Ako naučiť bicyklovať dieťa, ktoré má strach
Ako naučiť bicyklovať dieťa, ktoré má strach

Naučiť dieťa bicyklovať je pre každého drobca dôležitým míľnikom. U drvivej väčšine detí ide o zábavu a vzrušenie. Niektoré deti sú však bojazlivé a nedokážu sa zbaviť strachu z jazdy na bicykli. Ak sa vaše dieťa bojí bicyklovať, nezúfajte. S trochou trpezlivosti a správnym prístupom si aj bojko cyklistiku obľúbi.

Od kedy je možné učiť deti bicyklovať?

Väčšina detí je pripravená učiť sa bicyklovať vo veku od 3 do 5 rokov. Niektoré deti môžu byť pripravené skôr alebo neskôr v závislosti od ich individuálneho vývoja. Dôležité je, aby dieťa malo dostatok fyzickej sily a koordinácie na to, aby dokázalo udržať rovnováhu na bicykli a riadiť ho. Pred tým, ako kúpite bicykle, odporúčame dieťa učiť základné pohyby na odrážadle.

Pozor na zranenia počas bicyklovania

Pri učení detí bicyklovať je dôležité dbať na ich bezpečnosť. Pred jazdou im vždy nasaďte prilbu a chrániče kolien a lakťov. Cenovo výhodné sú celé súpravy z internetového obchodu inSPORTline. Vyberte si bezpečné miesto na cvičenie, ktoré je rovné a bez prekážok. Na začiatok môžete dieťaťu pomôcť držať rovnováhu tak, že ho budete viesť za ruku alebo budete kráčať vedľa neho. Dôležitým bezpečnostným prvkom sú prídavné kolieska.

Vzbuďte u detí záujem o cyklistiku

Deti sa rady učia a sú zvedavé. Nechajte dieťa, aby sa zoznámilo s bicyklom – aby sa na bicykli posadilo, dotýkalo sa ho a skúšalo šliapať nohami. Veľkú úlohu hrá samotný bicykel. Detský bicykel s motívmi postavičiek, ktoré má dieťa rado, prispeje k záujmu o cyklistiku.

Vezmite dieťa na prechádzky na bicykli, aby videlo, ako je šport zábavný. Môžete ho previezť v sedačke na bicykli alebo prvé jazdy absolvujte s cyklistickým vozíkom. Nájdite si kamarátov, ktorí bicyklujú. Deti sa často učia rýchlejšie, keď vidia, že cyklistika baví aj ich kamarátov. Odmeňujte dieťa za pokroky. Keď dieťa dosiahne určitý pokrok, odmeňte ho pochvalou alebo malou maškrtou.

Tipy pre odbúranie strachu z bicyklovania

Nikto učený z neba nespadol. Ak pôjde vášmu dieťaťu bicyklovanie horšie, majte s ním trpezlivosť. Možno sa napokon na bicykli nenaučí jazdiť, ale pôjde mu iný šport. Vyskúšajte tieto tipy, ktoré by mohli pomôcť odbúrať stres z jazdy na bicykli:

  • Netlačte na dieťa: Ak sa dieťa bojí bicyklovať, nenúťte ho. Nechajte ho, aby si na bicykel zvyklo postupne a vlastným tempom.
  • Buďte trpezliví a povzbudzujte: Učenie si vyžaduje čas a trpezlivosť. Buďte k dieťaťu trpezliví a povzbudzujte ho aj vtedy, keď sa mu nedarí.
  • Zamerajte sa na zábavu: Cyklistika musí byť pre dieťa zábavou. Neberte nezdary dieťaťa príliš vážne a nerobte z pádov stresujúci zážitok.
  • Hrajte sa hry na bicykli: Existuje veľa hier, ktoré môžete hrať s dieťaťom na bicykli, aby ste ho naučili bicyklovať zábavnou formou.
  • Vyhľadajte pomoc profesionála: Ak sa vám nedarí naučiť dieťa bicyklovať, môžete sa obrátiť na profesionálneho inštruktora bicyklovania.

Naučiť bicyklovať dieťa, ktoré má strach, si vyžaduje čas, trpezlivosť a pochopenie. S trochou snahy a správnym prístupom to však určite zvládnete. Keď sa vaše dieťa naučí bicyklovať, bude to pre neho aj pre vás veľký zážitok.

Autor: Gabriela Kudláčová