Úvod Zaujímavosti Aktovka alebo batoh? Poradíme vám

Aktovka alebo batoh? Poradíme vám

48
0
ZDIEĽAŤ
Aktovka alebo batoh? Poradíme vám
Aktovka alebo batoh? Poradíme vám

Kupujete darček pre budúceho prváčika? Ako prvé vám napadne vybrať mu prvú školskú tašku. Nezaujímajte sa však len o jej dizajn, ale predovšetkým o ergonomické vlastnosti a váhu. Ak neviete, či bude lepšia aktovka alebo batoh, pozrime sa na hlavné rozdiely medzi nimi. Určite vám to uľahčí výber.

Malé dieťa, malá školská taška

Nie je jedno, akú tašku zavesíte na chrbát malému prváčikovi. Taška by mala byť nielen ľahká, ale aj veľkosťou prispôsobená útlemu detskému chrbátiku. Znamená to, že keď si ju dieťa v naloženom stave nasadí na chrbát, nesiaha mu pod zadok, ale pevne drží na chrbte.

Ak taška obsahuje popruhy na zapínanie na hrudi, môžete sa spoľahnúť na to, že sa hmotnosť tašky rovnomerne rozloží a taška bude nehybne visieť na pleciach. Vo všeobecnosti platí, že taška detí prvého stupňa by nemala byť ťažšia ako 1 až 1,2 kg a v druhom stupni ťažšia ako 1,4 kg.

Reč je o školskej taške, ktorá ešte nie je plná učebníc, zošitov, školských pomôcok a dobrôt na desiatu. Pozorne teda sledujte váhu a rozmery aktoviek a batohov.

Prvákovi lepšie sadne aktovka

Medzi hlavné rozdiely medzi aktovkou a klasickým batohom patrí určite tvar samotnej tašky. Aktovka, aj keď je prázdna, má konštantný hranatý tvar, pôsobí pevnejšie a formálnejšie. Ak ju na podlahu postavíte hoci i prázdnu, bude pevne stáť na mieste.

Má odolné dno i steny, čo je v prípade malých detí neoceniteľné. Koľkokrát školská taška ostane pohodená kdesi na zemi? Aktovka má jednu komoru, ktorú môže tvoriť viac priehradiek – jedna na zošity a knihy, jedna na peračník alebo desiatu. Najmenší ocenia priehľadnosť a to, že nemusia otvárať množstvo zazipsovaných komôr.

Väčší žiaci sú za batohy

V živote každého žiačika nastane obdobie, keď mu začne aktovka pre svoj typický tvar pripadať nemoderná. Všetci rovesníci už nosia moderné batohy! Batoh v porovnaní s aktovkou je oveľa mäkší, a ak je kvalitný, má spevnené jedine dno.

Vďaka množstvu komôr sa dajú do batoha veci prehľadne uložiť, no menší žiaci môžu mať problém orientovať sa v ňom a zapamätať si, kam čo uložili. Kým v aktovke vidia celý obsah tašky v jednej komore, v batohu treba po pomôckach trochu viac pátrať. Kvalitné batohy však potešia všetkými tými vlastnosťami, ktoré od dobrej školskej tašky očakávate.

Ako spoznáte kvalitnú školskú tašku

A čo ďalšie potrebné vlastnosti, ktoré sa postarajú o zdravý vývin tela našich najmenších? Dbajte o to, aby ste vybrali školskú tašku s reflexnými prvkami. Takú, ktorá má vyplnené a navyše aj nastaviteľné ramenné popruhy, vyplnenú a ergonomicky tvarovanú chrbtovú časť, a najlepšie aj popruhy na zapínanie na hrudi.

Kvalitná školská taška nepremokne počas sychravého dňa, má pevné dno a ľahko sa čistí. Čím farebnejšiu školskú tašku dieťaťu vyberiete, tým lepšie bude viditeľné na ulici. Bezpečnosť a zdravie našich maličkých by nás mali zaujímať najviac.

 

zdroj: freepik