Úvod Zdravie a rodina Akú hrazdu na cvičenie vybrať do bytu?

Akú hrazdu na cvičenie vybrať do bytu?

441
0
ZDIEĽAŤ
Akú hrazdu na cvičenie vybrať do bytu?

Priestorové možnosti bytov len málokedy umožnia kúpiť väčšie stroje. Uskromniť sa musíte, ale nemusíte sa obmedzovať v tréningoch. Existuje veľa skladných a efektívnych pomôcok, ktoré umožňujú zostaviť zaujímavý tréning aj v malom byte. Medzi takéto pomôcky iste patrí hrazda na cvičenie. Ako si vybrať hrazdu na cvičenie do bytu?

Tri typy hrázd na cvičenie do bytu

Hrazdy sa delia do troch skupín podľa toho, kam sa dajú umiestniť. Prvým typom je hrazda na strop, druhým hrazda na stenu a tretí typ sa pripevňuje na dvere. Hrazda síce nie je posilňovacia veža, ale aj na tak malej pomôcke je možné vymyslieť rôzne variácie cvikov na paže, chrbát, prsia či brucho.

Výhody a nevýhody druhov hrázd

Každý typ hrazdy, ktoré sme menovali, má isté výhody a samozrejme aj nevýhody. Hrazda na cvičenie na stenu umožňuje cvičiť rôzne cviky do priestoru i nad hrazdu samotnú. Niekomu nevyhovuje blízkosť steny pri cvičení a tiež to, že táto hrazda zaberie do priestoru dosť miesta. Ak máte veľmi malý byť, radšej si kúpte hrazdu s možnosťou pripevnenia na strop. Hrazda umiestnená v strede stropu dáva priestor na cvičenie zhybov i brušných svalov. Výhodou hrazdy na dvere je, že sa dá z dverí zložiť a schovať pod posteľ. Táto hrazda však nie je stabilná a môže poškodiť dvere. Kto už má doma inštalované rebriny, pre toho je hrazda na dvere ideálna, pretože sa dá zavesiť aj na drevené priečky.

Čo zvážiť pri kúpe hrazdy

Typ hrazdy nie je jediné, čo musíte pri jej kúpe zvážiť. U hrázd sa uvádzajú i parametre ako je nosnosť. Pre ťažších ľudí je tento údaj dôležitý. Niektoré hrazdy sú zvarené a iné spojené skrutkami. Zvarené hrazdy vydržia dlhšie a pri cvičení nerušia zvukmi. Overte si tiež druh úchopov hrazdy, ktoré bývajú základné, neutrálne alebo zahnuté. Každý typ úchopu umožňuje iné prevedenie cviku. Pri cvičení oceníte protišmykový povrch alebo čalúnené opierky.

Ako využiť hrazdu naplno

Nielenže je možné na hrazde cvičiť veľa cvikov, ale kreatívni ľudia vymyslia doplnkové cvičenie vďaka iným pomôckam. Na hrazdu môžete zavesiť a pripevniť menšie športové náradie. Medzi obľúbené pomôcky patria TRX laná a gymnastické kruhy. Ak máte rodinu, využite hrazdu na pripevnenie hračiek pre deti, napríklad rebríka a hojdačky. Doplnkové náradie za top ceny kúpite v obchode inSPORTline.