Úvod Rodina Montessori výchova: Čím sú výnimočné montessori hračky?

Montessori výchova: Čím sú výnimočné montessori hračky?

124
0
ZDIEĽAŤ
Montessori výchova: Čím sú výnimočné montessori hračky?

Montessori hračky: toto vaše dieťa naučí najviac

Výchova dieťaťa je najdôležitejším poslaním v živote rodiča. Výchova, akú si pamätáme z detstva, sa však od tej, ktorú pozorujeme u dnešných rodičov, razantne líši. Na základe vedeckých výskumov sa totiž pred niekoľkými desiatkami rokov rozvinuli nové, tzv. alternatívne druhy výchovy, ktoré k učeniu a hre detí pristupujú omnoho inovatívnejšie. Jedným z príkladov je aj montessori výchova, ktorá vo veľkom využíva aj potenciál hračiek. Poznáte ich?

Žijeme vo svete neobmedzených možností, ktorý dáva deťom príležitosti, o akých sa nám v detstve ani len nesnívalo. Snaha nasledovať svoj potenciál a odhodlanie plniť si sny však musí k deťom prichádzať ruka v ruke so správnym spôsobom výchovy – takým, ktorý ich okrem reálnej predstavy o svete naučí vidieť svoju pridanú hodnotu a skutočný potenciál, vďaka ktorému je každý jeden z nás absolútne výnimočný!

Montessori výchova

Téme vzdelávania a výchovy detí sa dnešní rodičia venujú omnoho intenzívnejšie než kedysi. Mimoriadne dôležitý je už výber predškolského zariadenia. V hre je väčšinou materská škola alebo jasle, prípadne súkromné jasle, medzi ktorými sa rodičia rozhodujú nielen z hľadiska finančných možností, ale aj kvality vzdelania. V dnešnej dobe sa totiž stále viac rodičov rozhodne staviť na jednu z alternatívnych foriem vzdelávania a výchovy. Jednou z najrozšírenejších a najobľúbenejších je práve montessori výchova založená na detskej individualite a vlastnom tempe, ktoré im dáva možnosť rozvíjať svoj vnútorný potenciál. Miestom, ktoré v tomto cieli dopĺňa rodičovskú výchovu, je práve montessori škôlka. Vytvára priateľské prostredie a poskytuje tak deťom podmienky, v ktorých majú priestor emočne i inteligenčne rásť.

Základom je objavovanie

Montessori výchova sa začala v priebehu 20. storočia rozvíjať v Taliansku, veľmi rýchlo si však získala popularitu po celom svete. Je založená na princípe prirodzenej detskej túžby objavovať svet okolo seba a učiť sa z vlastných skúseností. Tento prístup podporuje individuálny rozvoj a nezávislosť dieťaťa najmä tým, že mu poskytuje prostredie a nástroje, ktoré ho podnecujú k samostatnému skúmaniu a neustálemu objavovaniu.

Montessori hračky

Veľkú časť montessori výchovy tvorí hra a inovatívny prístup k nej. Dôležitým nástrojom tejto filozofie sú práve montessori hračky, ktoré deťom pomáhajú objavovať, učiť sa a osvojovať si rôzne kognitívne a sociálne zručnosti. Na rozdiel od klasických hračiek neobsahujú žiadne zábavné funkcie. Ich základným atribútom je jednoduchosť a estetika, ktoré sú navrhnuté tak, aby podporovali zmyslový, motorický a kognitívny rozvoj dieťaťa. Klasickým príkladom sú rôzne vkladacie puzzle, hračky určené na manipuláciu s perličkami, geometrické tvary a vzory či sady objektov, ktoré treba roztriediť podľa veľkosti, farby, tvaru a pod.

Čo robí hračku Montessori hračkou?

Montessori hračka je hračka podporujúca zapojenie dieťaťa do aktivity, či činnosti. Slúži na vzdelávacie účely, nielen na zábavu (Montessori hračky preto nie sú napájané z batérie). Často sa označujú ako aktivity, pretože aktivita je definovaná ako niečo, čo robíte – hračka je niečo, s čím sa hráte. Tieto hračky však aj napriek tomu nie sú menej zábavné ako iné. Naopak, dokážu zabaviť deti na celé hodiny. Hračky v štýle Montessori siahajú od činností zameraných na jemnú motoriku, ako sú stohovače a hračky na navliekanie nití, cez hudobné nástroje a umelecké diela až po praktické činnosti, ako sú dosky na gombíky a zipsy alebo umývanie bábik. Charakteristickým znakom Montessori hračiek pre dojčatá a batoľatá je, že sa zároveň zameriavajú len na jednu zručnosť alebo koncept.

Sú Montessori hračky vždy drevené?

Nie, napriek mýtu, Montessori hračky nemusia byť drevené! Maria Montessori navrhla, aby sa hračky vyrábali z atraktívnych prírodných materiálov, a preto je drevo často preferovaným materiálom pre hračky v herni Montessori. Dôležitým znakom Montessori hračiek nie je to, z čoho sú vyrobené, ale skôr vlastnosti, o ktorých sme hovorili vyššie a ktoré definujú Montessori hračku. Drevené hračky sú skvelé, pretože sú krásne, nadčasové, dobre sa s nimi manipuluje, majú malú váhu a dobre si držia svoju hodnotu. Nevýhodou drevených hračiek je, že sú drahšie ako väčšina iných materiálov.

Dalšie charakteristiky Montessori hračiek:

 • sú založené na skutočnom živote (nie sú fikcia)
 • sú jednoduché, ale krásne
 • majú obmedzené možnosti hry (jedna zručnosť naraz)
 • sú praktické, účelné a užitočné
 • sú vyrobené pre konkrétny vek
 • hra nie je limitovaná špecifickým cieľom, je otvorena a navrhnutá pre nezávislú samostatnú hru,
 • motivujte STEM učenie.

Princíp montessori hračiek

Montessori hračky na prvý pohľad pôsobia ako celkom jednoduché predmety, práve v jednoduchosti však tkvie ich nezameniteľný význam. Okrem samotnej hry a objavovania u detí podporujú:

 • Vývoj zmyslov: Montessori hračky sú navrhnuté tak, aby podporovali zmyslový vývoj detí. Ich farby, textúry a tvary pôsobia na zmysly dieťaťa a podporujú jeho hmatovú a zrakovú stimuláciu.
 • Nezávislosť a sebadisciplína: Montessori hračky sú často konštruované tak, aby s nimi dieťa mohlo pracovať samostatne, čo podporuje rozvoj jeho sebadisciplíny a koncentrácie.
 • Rozvoj motoriky: Množstvo montessori hračiek určených pre najmenšie deti podporuje rozvoj hrubých i jemných motorických zručností, ktoré sú kľúčové z hľadiska písania a manipulácie s objektami.
 • Kognitívny rozvoj: Montessori hračky sú navrhnuté tak, aby deti riešili problémy, hľadali vzory a objavovali súvislosti medzi jednotlivými časťami hračky, čo podporuje rozvoj kognitívnych schopností a detskej kreativity.

Montessori hračky sú tak viac než len hračky. Okrem zábavy slúžia aj ako vzdelávací nástroj, ktorý podporuje rozvoj dieťaťa. Princípy montessori výchovy, ktoré sa do týchto hračiek premietajú, môžu mať trvalý pozitívny vplyv na kognitívny, zmyslový a sociálny vývoj dieťaťa, preto sa montessori prístup rozhodne oplatí zvážiť pri výbere vzdelávania a hračiek pre svoje deti.

Typickými Montessori hračkami sú:

 • Vertikálne zakladače
 • Vyskakovacie hračky
 • Drevené puzzle
 • Skutočne vyzerajúce bábiky
 • Hračky na ťahanie
 • Montessori valce s gombíkmi
 • Hračky v štýle kladiva
 • Figúrky
 • Pikler triangel alebo lezecký oblúk