Úvod Zdravie a rodina Antibiotiká dobrý sluha, ale zlý pán

Antibiotiká dobrý sluha, ale zlý pán

161
0
ZDIEĽAŤ
Antibiotiká dobrý sluha, ale zlý pán

Každý z nás už iste užíval antibiotiká, ktoré mu pomohli, aby sa čo najrýchlejšie dostali z choroby. No ak sa užívajú príliš často hrozí, že baktérie sa stanú na tie lieky rezistentné a nebudú zaberať, aj keď v minulosti ste sa pomocou nich vyliečili.

Rozhodne je dôležité, neužívať antibiotiká ak máte vírusové ochorenie, lebo bude neúčinné okrem toho ich dlhodobé užívanie poškodzuje črevnú mikroflóru, kvôli tomu sa doporučuje na jej obnovenie užívať probiotiká v strave alebo pomocou výživových doplnkov.

Závažné vedľajšie účinky antibiotík

1.rezistencia antibiotík – spôsobené nadmerným užívaním akýchkoľvek antibiotík dlhodobo, hrozí napadnutie baktériami , ktoré budú rezistentne , a tým predlžujú dobu liečenia, až dovtedy kým nebudú vyskúšané iné, ktoré zaberú

2.dlhšie trvajúca liečba- vzhľadom na dlhodobé užívanie rôznych kombinácii antibiotík sa predlžuje doba liečenia , najmä u zápalov v močovom ústrojenstve a v pľúcach

3.astma a alergia- v novodobých výskumoch bolo dokázané, že dlhodobé a príliš časté užívanie antibiotík a  slabé liečenie ochorenia môže spustiť dýchavičnosť až záchvaty astmy , najmä v prípade zápalov horných a dolných dýchacích ciest a pľúc. Vystavovanie detí antibiotikám môže spôsobiť aj alergie na peľ, prach, roztoče alebo sennú nádchu. Nárast týchto ochorení až o 50% môže spôsobiť užívanie antibiotík vo veku 0-6 mesiacov veku dieťaťa.

4.hnačky a nadúvanie/zápcha- dlhodobé užívanie antibiotík spôsobuje narušenie črevnej mikroflóry a tým dochádza k hnačke/plynatosti /bolestiam brucha a prípadne neschopnosť sa vyprázdniť pre lenivosť a stagnáciu črevného obsahu v nich. Hnačky vedú často k dehydratácii a strate vody a k nerovnováhe elektrolytov v organizme Môže pretrvávať 2-6 týždňov po doužívaní antibiotík. Doporučuje sa užívanie antibiotík a probiotík súčasne, aby k stavu porušenia mikroflóry buď vôbec neprišlo alebo len úplne minimálne.

5.vyčerpanosť organizmu, únava- každý organizmus, ktorý bol vystavený námahe aj v podobe boja s chorobou je vyčerpaný a malátny. Istú dobu potrvá kým sa organizmus dostatočne regeneruje a obnoví sa plnosť síl. únava môže pretrvávať aj dlhší čas je dôležité doplniť organizmu dostatok vitamínov , minerálov, vlákniny a probiotik a celkovú regeneráciu oslabeného organizmu a nanovo vybudovať imunitu a predchádzať ochoreniam správnou a vyváženou stravou, primeraným obliekaním a otužovaním.

6.osobitným druhom antibiotík -amoxicilín – patrí k antibiotikám penicilínového typu a spôsobuje najviac vedľajších účinkov- hnačku, zvracanie, opuchy jazyka, bolesť žalúdka, svrbenie na intímnych miestach, vyrážky, bolesti hlavy, alergickú žihľavku, žltačku a kolikovité bolesti brucha, únavu a celkovú slabosť až mdloby

7.narušený menštruačný cyklus /hormonálne výkyvy- antibiotiká a hormóny spracováva pečeň a môže dôjsť k narušeniu periódy dokonca aj k jej vynechaniu najmä antibiotiká penicilínovej rady poškodzujú metabolizmus estrogénu a progesterónu v tele žien

8.fyzicky a emocionálny stres- ochorenie a antibiotiká ako také dokážu rozhádzať hormonálnu a nervovú štruktúru organizmu, počas užívania antibiotík sme často vystavený stresu z doby liečenia , únavy emočnej nestability a pocit , že nič nerobíte iba polihujete a aj po oddychu sa cítite unavený. Stres z neschopnosti dohnať zameškanú prácu alebo učivo v škole znižuje možnosť koncentrácie na dlhšiu dobu. Telo vystavené zápasu s chorobou je celkovo vysilené a častejšie potrebuje prestávku i oddych.

9.halucinácie a bludy, zhoršený psychický stav- ochorenie môže po požití antibiotík vyvolať v mozgu reakcie, ktoré sa môžu prejaviť halucináciami /bludmi/desivými snami.

Alternatívne spôsoby liečby

Existuje veľké množstvo prírodných liekov napr. bylinky/sirupy/odvary , ktoré sú mnohokrát účinnejšie ako chemické lieky a majú minimum alebo žiadne vedľajšie účinky. K top potravinám s protizápalovým/protivírusovým/protiplesňovým účinkom je cesnak, ďalším prírodným pokladom na liečbu infekcii alebo aj popálenín je koloidne striebro , k potravinám patria- oregano, med, zázvor, citrón, cibuľa, huby alebo kurkuma …

Hovorí sa, že všetkého veľa škodí, rovnako ako nemusia zabrať prírodné alternatívy antibiotík a jednoducho si musíme nasadiť klasickú liečbu, tak ani s antibiotikami sa to nesmie preháňať, okrem vedľajších účinkov môžete spôsobiť super baktérie rezistentné na väčšinu antibiotík a tým znemožniť svojmu organizmu sa čo najskôr popasovať s chorobou.

 

 

Bc.Ľubica Bombalová