Úvod Zdravie a rodina Fytoterapia – úžasná liečivá schopnosť rastlín

Fytoterapia – úžasná liečivá schopnosť rastlín

16
0
ZDIEĽAŤ
Fytoterapia - úžasná liečivá schopnosť rastlín

Naše zdravie závisí nielen od vyváženej stravy a pravidelného pohybu, ale ovplyvňuje ho aj prostredie, v ktorom žijeme.

Les nám už po stáročia odovzdáva svoje dary v podobe svojich plodov, čerstvého vzduchu, vody,  útočiska, či miesta na oddych. Dáva nám obživu a čisté prostredie. Nie každý z nás má však možnosť pravidelne chodiť do prírody, a to najmä vzhľadom na narastajúce pracovné vyťaženie. Preto sme si tú prírodu čiastočne preniesli do svojich domovov. Tak vznikli izbové rastliny. Tie nahrádzajú prírodu v našich domácnostiach a majú v nich nezastupiteľné miesto a to najmä u ľudí, ktorí bývajú v panelákových bytoch.

Domácnosti sú zahltené rôznymi škodlivými výparmi. Najčastejšie sa v domácnostiach vyskytujú látky ako amoniak, benzén či formaldehyd. Ako sa tam dostali? Prakticky všetok nábytok či iné doplnky, textílie a príslušenstvo sú nimi priam nasiaknuté. Lepidlá, farbivá, aviváže, zmäkčovadlá či čistiace a osviežujúce prostriedky – to všetko nájdeme v každej časti nášho domu. Izbové rastliny pomáhajú čistiť vzduch práve od všetkých týchto škodlivín.

Rastliny a stromy nemajú len čistiacu a estetickú funkciu. Priaznivo vplývajú priamo aj na kvalitu nášho života. Je dokázané, že väzby medzi kvetinami a ich vplyv na emocionálne zdravie naozaj existuje. Živé rastliny uvoľňujú napätie mysle, naše zmysly sú fascinované ich vôňou, farba upokojuje a zlepšuje našu pamäť. Podľa psychológie farieb je dokázané, že farby na ľudí vplývajú. Zelená farba pôsobí na človeka upokojujúco a harmonizujúco. Je zmesou žltej a modrej farby, preto je zároveň osviežujúca. Znižuje podráždenosť, potláča únavu, drží myseľ aktívnu. Zároveň je farbou, ktorá vyvoláva pocit bezpečnosti.

Sú teda výbornou terapiou pre deti, pracujúcich, ale aj starších ľudí.

Človek sa naučil postupne spoznávať a využívať túto liečivú silu bylín a zelene ako takej vo všeobecnosti. Hovoríme o takzvanej fytoterapii. Fytoterapia je slovo gréckeho pôvodu, kde ´fyton´ znamená rastlina a ´therapeia´ je v preklade liečba. Fytoterapia patrí medzi najrozšírenejšie prírodné liečebné metódy na svete. Na Slovensku rastie vyše osemsto druhov liečivých rastlín a okolo stopäťdesiat z nich sa dnes aj používa v oficiálnom liečiteľstve.

Nemusíte byť žiadnym milovníkom kvetov či odborníkom na flóru, no zrakové vnemy neoklamete a už len pohľad na zelenú rastlinu má vplyv minimálne na vaše podvedomie. Kvety pôsobia uvoľňujúco a relaxačne, a zároveň vytvárajú príjemnú atmosféru. Práve tu je úzka spojitosť s duševným zdravím. Taktiež pravidelná starostlivosť o ne – polievanie, hnojenie, presádzanie či strihanie odumretých častí, je skvelá činnosť na odreagovanie, ktorá vám pomôže „vypnúť“ a nachvíľku sa z reálneho sveta presunúť do prírody.

Správne zvolená izbová rastlina môže skutočne zmeniť našu náladu, hladinu stresu, kvalitu spánku a dokonca aj dýchanie.