Úvod Zdravie a rodina Boj s pomočovaním dietí

Boj s pomočovaním dietí

774
0
ZDIEĽAŤ

Podľa štatistík sa zo 100 detí pomočuje 15 až 20, čo je veľký problém. Z hľadiska pomočovania je veľmi dôležité definovať vekovú kategóriu. Ak má dieťa 3 roky a ešte sa občas pomočuje, či nosí na spánok plienku, nezúfajte. O probléme sa hovorí až keď dieťa dosiahne 5 rokov. Rozlišujeme dve skupiny detí s touto diagnózou.

Primárne pomočovanie, znamená, že dieťatko sa počuje v noci pravidelnejšie. Nemusí to byť denne. Je treba odsledovať tzv. suchú pauzu. Suchá pauza trvá minimálne šesť mesiacov, kedy sa dieťa nepocikalo. Do tejto kategórie spadajú deti, ktoré túto suchú pauzu nemali. Ak nepomáhajú režimové opatrenia, je potrebné nasadiť lieky. Túto diagnózu je dobré konzultovať s pediatrom.

Sekundárne pomočovanie, nastane po suchej pauze. Napríklad, dieťa sa nepomočovalo a keď nastúpilo do prvej, druhej triedy tak sa pomočovať začalo. Tu treba hľadať nejakú psychologickú príčinu. Ovplyvňujú to udalosti v rodine alebo v škole, prípadne je dieťa šikanované. Zapríčiniť to môže aj narodenie súrodenca či hádky rodičov. Pri sekundárnom pomočovaní sa nepodávajú lieky, ale je potrebné odstrániť psychologickú príčinu, či už urovnaním vzťahov alebo navštívením detského psychológa aby sa dieťa vyrovnalo s problémom. Dôležité je nastavenie režimu. To znamená stanoviť hodinu kedy treba ísť spať a regulovať príjem tekutín po osemnástej hodine a samozrejme pred spaním dohliadnuť na to aby sa močový mechúr vyprázdnil.

Motivácia je veľmi účinný nástroj ako bojovať s týmto problémom. Odmena za každú suchú postieľku alebo sľúbená maličkosť ak dieťa vstane ráno suché. V prípade, že sa aj napriek tomu zobudí mokré  v žiadnom prípade netreba dieťa za to trestať a dookola o tom rozprávať. Skôr treba dávať dôraz a opakovať tie pozitívne veci. Osobitý pozor treba dávať na to komu o tomto probléme hovoríte a či je to v prítomnosti dieťaťa. Aj dieťa sa môže za to hanbiť a začne sa vyhýbať ľuďom, ktorý o jeho probléme vedia alebo bude nahnevané, že ste to vôbec niekomu povedali. Na druhej strane podpora od ostatnej rodiny je dôležitá hlavne pre rodičov, aby vytrvali a zvládli bojovať s touto diagnózou.

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokMatka a dcéra
Ďalší článokHypnóza