Úvod Zdravie a rodina Hypnóza

Hypnóza

1048
0
ZDIEĽAŤ

Hypnóza ako slovo odkazuje na spánok, no nemá s nim absolútne nič spoločné. Hypnóza je vyvolávanie určitých mechanizmov a procesov, ktoré ten človek prežíva akoby boli automatické. Niekedy sa hypnóza robila tak, že sa lúsklo prstom, povedalo sa spi a v tom momente sa do ľudí doslova nahučalo ako do suda, že nebudeš robiť to a to, aby sa ovplyvnila myseľ človeka a dosiahol sa želaný efekt. Tento spôsob niekedy vyšiel a niekedy nie.

Čím ďalej tým viac sa vedci začali zaujímať o hypnózu a zistili, že to nie je nejaký špecifický stav ale je to len konkrétne fungovanie mozgu, kde človek veľmi zapája svoju predstavivosť a koncentráciu. Takže keď sa hypnotizér bude ľudí pýtať čo by chceli dosiahnuť a čo im v tom bráni, tak im môže celkom presne na mieru ušiť nejakú hypnotickú indukciu alebo sugesciu. Inak povedané dá im návod na to aby pochopili, že chcú urobiť zmenu sami, ktorú im vsugeruje do hlavy.

Človek je sugestibilný, to znamená, že keď ho hypnotizér pošle niekde od minulosti a povie mu napríklad aby šiel do momentu, kedy mal ten problém z ktoré pramení terajší strach, ten človek tam bude. To či je to naozajstná spomienka alebo len výplod fantázie, ktorý spôsobila sugescia, sa ťažko rozlišuje. Podstatné je to či to pomôže, či sa človek emocionálne uvoľní a strach s neho opadne. Otázka je, že ako dlho trvá stav hypnózy? Na toto doteraz vedci neprišli, pretože je to stav mysle a tú ovládame my alebo nie? Niekedy sa nám môže stať že hypnóza príde automaticky a zapína sa autopilot. Prakticky prichádza denno-denne, pri vykonávaní bežných činností. Napríklad taká žena čo chce držať diétu a je na nejakej oslave, dobre sa baví a automaticky si vloží do úst koláč jeden za druhým a ani si to neuvedomuje, až do mementu keď sa zbadá. Chce to veľkú sústredenosť a koncentráciu na to aby sa autopilot nezapínal. Podobne je to pri zlozvykoch. Ohrýzate si nechty? Chcete sa zbaviť tejto činnosti a preto sa sústreďujete aby ste to nerobili, no na chvíľu váš mozog zamestná niečo iné a nastane automatický proces až pokiaľ nezbadáte, že to znova robíte.

Skoro 80% ľudí si pamätá hypnózu, pokiaľ mu počas tohto stavu hypnotizér nedáva sugescie na to aby na to zabudol. Je dôležitá dôvera. Uznávaný a certifikovaný hypnotizér si väčšinou nahráva každé stretnutie, takže určite sa netreba spoliehať na amatérov.