Úvod Zaujímavosti Celoročné pneumatiky – áno alebo nie?

Celoročné pneumatiky – áno alebo nie?

566
0
ZDIEĽAŤ

Celoročné, resp. celosezónne pneumatiky určené pre každé ročné obdobie a za každého počasia, boli vyvinuté pre konkrétne európske regióny s miernym podnebím charakterizovaným vlhkými a ľahkými zimami, vďaka čomu sú viac menej vhodné aj na použitie na Slovensku, aj keď nie vždy je to pravda. Treba si uvedomiť, že celoročné pneumatiky sú navrhnuté tak, aby vodičom poskytovali bezpečnú a pohodlnú jazdu po celý rok, a to bez potreby výmeny pneumatík dvakrát ročne – za zimné a letné pneumatiky.

Zásadné rozdiely medzi zimnými, letnými a celoročnými pneumatikami

Medzi zimnými a letnými pneumatikami sú zásadné rozdiely, predovšetkým pokiaľ ide o manipuláciu s pneumatikami, brzdenie a trakciu v suchých, mokrých i snehových podmienkach. To znamená, že je nepravdepodobné, že celoročné pneumatiky budú rovnako dobré ako kvalitné a špeciálne navrhnuté pneumatiky určené na konkrétny typ ročného obdobia. Dá sa však očakávať, že budú lepšie fungovať na zasneženej vozovke ako letné pneumatiky a zároveň vám poskytnú potrebnú bezpečnosť a komfort na vozovke. Hlavnou výhodou je, že nemusíte riešiť náklady súvisiace s výmenou pneumatík v zime i v lete, čo je jedna z hlavných predností. Ak však jazdíte pravidelne, a to zväčša po horských cestách, neupravených terénoch či dlhšie trasy, určite sú vhodnejšie zimné, resp. letné pneumatiky (podľa sezóny), ktoré sú prispôsobené na jazdu na danom type povrchu.

Povinnosti prezutia vás zbavia celoročné pneumatiky

Celoročné lacné pneu vďaka stabilnému zatáčaniu v zákrute a silnej trakcii vo vlhkých aj suchých podmienkach poskytujú vodičom relatívne plynulú jazdu. Na mokrých cestách špeciálne navrhnuté bloky zaisťujú hladkú evakuáciu vody, čím sa znižuje riziko hydroplanningu. Celoročné pneumatiky bezpečne dopravia motoristov aj v chladných a náročnejších zimných podmienkach. Niektorí výrobcovia dokonca upravili dezén s cieľom zaistiť nízku hlučnosť a optimálny kontakt s vozovkou vo všetkých povrchových podmienkach.