Úvod domácnosť a bývanie Čo je to Bidet? Šikovné príslušenstvo do kúpeľni

Čo je to Bidet? Šikovné príslušenstvo do kúpeľni

1212
0
ZDIEĽAŤ
Čo je to Bidet? Šikovné príslušenstvo do kúpeľni

Bidet sa používa už niekoľko storočí. V niektorých krajinách je súčasťou každodenného života, zatiaľ čo v iných o ňom síce počuli, no príliš sa nepresadil. Avšak tie krajiny, ktoré si ho adoptovali, ho používajú pre svoje výhody. Tí, čo ho ešte nevyskúšali ani nevedia, o čo prichádzajú.

Bidet sám o sebe nie je toaletou. To si ľudia častokrát mýlia. Toaleta sa používa na vykonanie potreby a bidet sa používa na umývanie. Existujú však modely, ktoré kombinujú toaletu a bidet ako jednu vec.

Čo to presne je?

Bidet je špecializované príslušenstvo do kúpeľni. Slúži na umývanie vašich intímnych častí a zadku. V krajinách, kde je rozšírený ide o primárny spôsob, ako umývať tieto časti tela. V moderných zariadeniach bidetová sprška strieka cielený prúd vody presne tam, kde to potrebujete a jednoducho vyčistia vaše časti tela. Pre svoje používanie je bidet v 99 % prípadoch umiestnený vedľa toalety.

História bidetu

Pôvod bidetu nie je úplne známy, no vieme, že bol vyvinutý vo Francúzsku, hoci sa tiež nepozná presný rok. Verí sa, že prvé bidety sa objavili v 17. storočí a vytvoril ich výrobca nábytku. Prvá zmienka o bidete je z roku 1710 a pôvodne bolo toto zariadenie používané v spálni namiesto kúpeľni. Počas 17. a 18. storočia bolo bežné mať v spálni nočník, čo bol jeden z dôvodov, prečo bidet vznikol a používal sa práve v spálni.

Kde sa bidet používa najčastejšie?

Dnes sa bidety dajú nájsť po celom svete, hoci v inom rozšírení. V Taliansku sa bidety nachádzajú v približne 97 % domácnostiach a apartmánoch. Podobne je to v Južnej Amerike, Blízkom východe alebo v Ázii. No napr. v USA, alebo u nás sa tento kúpeľňový doplnok považuje za nový a neznámy. Ak sa však človek dostane do styku s bidetom, zistí, že má jasné výhody a uvedomí si, že je dobré vlastniť jeden doma.

Nie ste presvedčený? Vyskúšajte sami

S bidetom ste sa pravdepodobne stretli na dovolenke v zahraničí. A možno ste si mysleli, že je to čudné a nie je to pre vás. Stačí pohľad na bidetové sprchové hlavice a hneď vás to odradí. Ako to však môžete vedieť? Najlepší spôsob, ako si overiť svoje predpoklady je bidet vyskúšať na vlastnej koži. A to doslova. O čo môžete prísť? Presne tak. O nič. Čo môžete získať? Nový pohľad na hygienu. A to vám za ten „risk“ stojí.