Úvod Zaujímavosti Čo znamená totálna sloboda v používaní mobilného telefónu

Čo znamená totálna sloboda v používaní mobilného telefónu

1038
0
ZDIEĽAŤ

Keď pred pár rokmi prišiel na slovenský trh nový mobilný operátor, mnohí z nás to ani poriadne nezaregistrovali. Sme si povedali, že ďalší krám do chalupy, ktorý bude plus mínus niečo podobné ako tí ostatní. Najskôr pekné reči o výhodnosti ich produktov a nakoniec zväzujúce “uviazanie sa” niekomu a niečomu, čo sme vlastne ani nechceli. Je to ale tak?

Novú značku sme zaregistrovali v r. 2015 a odvtedy pretieklo pár kilometrov vody. Niekto by síce povedal, že štyri roky nie je ktoviečo, no ale pri dnešnom vývoji technológií a obchodných stratégií sa to naopak môže zdať ako celá večnosť.

Nech je tak, či onak, mobilný operátor 4ka ihneď po príchode na trh zaviedla revolučnú novinku v podobe jednotnej ceny – teda 4 centy za pretelefonovanie jednej minúty, poslanie jednej textovej správy a 1 cent za 1MB dát presurfovaných na internete. Takéto rozdelenie sa v praxi ukázalo ako veľmi výhodné.

Zázračná SIM karta ako vstupenka do mobilného sveta

Bolo si len treba zakúpiť SIM kartu na predajných miestach Slovenskej pošty, v stánku s novinami, alebo priamo u predajcu v kamennom obchode. Po zaplatení štyroch eur ste dostali obyčajnú SIM kartu s prideleným mobilným číslom a tú ste jednoducho vložili do svojho mobilného telefónu a mohli ste plnohodnotne využívať služby operátora.

Prečo plnohodnotne? No pretože akokoľvek sa to nezdá, tak štyri eurá pri rozumnom, teda bežnom využívaní vám postačilo kľudne aj na niekoľko mesiacov telefonovania. Isteže, nešlo o siahodlhé telefonáty s rodinnou či kamarátmi, no to, čo ste potrebovali vybaviť ste s pokojom doriešili.

Ak ste plánovali využívať dáta na pohodlné prehliadanie internetu, stačilo si zakúpiť 1 GB navyše za 2 eurá. Prípadne ste si zakúpili mesačný, alebo rovno ročný paušál – to podľa potreby využívania.

Ročný paušál sa dal veľmi dobre využívať na neobmedzené surfovanie po internete a preto k nemu operátor dodával aj malý router, ktorý zlepšoval prijímanie mobilného signálu. Zároveň umožňoval pripojiť sa k nemu až cez tri rôzne mobilné zariadenia.

Zrušený roaming taktiež upriamil pozornosť potencionálnych zákazníkov

Okrem spomínaného bohatého základu v podobe SIM karty sa 4ka preslávila okrem iného aj tým, že ako prvý mobilný operátor zrušil roaming a ponúkal tak dáta za rovnakú cenu na území celej Európy. To, že tento krok priniesol 4ke nových zákazníkov dokazoval fakt, že len viac ako dvadsať tisíc z nich sa nachádza za hranicami Slovenska.

4ka si nepritiahla zákazníkov pravdaže iba zrušením roamingu. Jednoducho takto nastavená ponuku, ako sme ju v kocke opísali, oslovila množstvo ľudí a tí začali hromadne prichádzať od konkurencie.

Azda jediným problematickým aspektom 4ky bolo donedávna nedokonalé pokrytie signálom 4G/LTE sieťou. Z počiatku šlo naozaj len o nejakých 60 až 65 percent pokrytia územia Slovenska. Zbytok sa prenajímal od konkurenčných operátorov. Pochopiteľne, tí im poskytli o niekoľko generácií staršie siete a tak boli mnohí zákazníci sklamaní.

Vždy je čo zlepšovať

Lenže všetko sa dá zlepšovať a tak sa zväčšilo aj pokrytie 4G signálom. V súčasnosti tento mobilný operátor udáva viac ako 90 percentné pokrytie územia Slovenska. Zbytok sa prepína na konkurenčnú 3G sieť, čo už možno považovať za vysoký štandard, ktorý musí vyhovovať aj tým náročnejším zákazníkom na cestách.

Ostatne, mnohí z nich prejavili svoj uspokojivý názor v celoslovenskej internetovej ankete v ktorej mohli slobodne vyjadriť svoj názor, svoje pripomienky. Aj touto anketou došlo k úprave ponuky 4ky a jedným z vylepšení boli aj súčasné paušály.

Už ich pomenovanie SLOBODA môže čo to naznačiť. Ten najlacnejší za 5 EUR vám umožní pretelefonovať 100 minút alebo poslať sto textových správ a navyše máte k dispozícii 1GB dát s ktorými naložíte podľa vlastného uváženia. Nasleduje paušál SLOBODA za 9 EUR a SLOBODA 17 EUR.

Spomínané paušály vám už nadelia peknú porciu prevolaných minút a poslaných textových správ – presnejšie 300, resp. nekonečné volanie do všetkých sietí na Slovensku. Ak by vám bol málo 1 GB dát, ku každému paušálu môžete si dokúpiť balíky 1, 10 a 15 GB za 2, 3 a 3 eurá. Ich platnosť trvá 30 dní.

Každý gigabajt navyše sa počíta

Paušály Sloboda existujú aj so znamienkom plus, čo znamená, že k predošlej ponuke dostanete aj 10, 15 a nekonečné množstvo GB na území Slovenska v sieti 4G. Balík 1 GB za 2 eurá zostáva za každých okolností a taktiež si je možné dokúpiť aj balíky o objeme 10, 15 GB – a nakoniec aj neobmedzený objem dát.

Ako vidíte, momentálne je ponuka 4ky skutočne mimoriadne lákavá a len ťažko hľadá konkurenciu. Máme za to, že ostatní mobilní operátori budú prinútení reagovať, aby zostali i naďalej v hre, čo zase len pomôže slovenskému zákazníkovi. Uvidíme teda, čo prinesie blízka budúcnosť.