Úvod Zdravie a rodina Cvičte s deťmi jogu. Dáte im zdravé návyky do budúcnosti a dopomôžete...

Cvičte s deťmi jogu. Dáte im zdravé návyky do budúcnosti a dopomôžete lepšiemu spánku

3262
0
ZDIEĽAŤ

Zdravý životný štýl je v posledných rokoch skloňovaný čoraz častejšie. Rýchle tempo, ktorým žijeme, nás v tom však čoraz viac utvrdzuje. Deti už nechodia toľko na čerstvý vzduch ako kedysi a hraniu hier na tabletoch či počítačoch sa stávajú čoraz väčším trendom. Inšpirujte svoje deti a začnite s nimi cvičiť jogu. Už v rannom veku im môže pomôcť osvojiť si návyky na zdravý životný štýl a s tým spojené zdravie do budúcnosti.

Pripravte sa ako správny učiteľ na hodinu

Nech je váš učebný plán akokoľvek prepracovaný, v prvom rade musíte preniesť na svoje dieťa uzemnenie energie a navodenie pozitívnej atmosféry. Ak sa necítite v pohode alebo prechádzate nejakým ťažším obdobím vo svojom živote, musíte najprv upokojiť seba, aby sa aj vaše dieťa cítilo počas cvičenia príjemne. Na začiatok si pripravte jednoduché cvičenia, ktoré ošperkujete príbehmi (vzdávajte napríklad pozdrav slniečku, ktoré sa chystá spať. Dieťatko sa pri nich bude baviť, bude sa cítiť v bezpečí, a tak sa posnaží splniť to, čo sa od neho očakáva. Nezabudnite, že sa tiež musíte dostať do hry, ako by ste boli aj vy dieťa. Ak uvidí, že ste v hre plne zúčastnení, joga sa pre nich stane zdravou hrou a prinesie im do života veľa fyzických, emocionálnych a mentálnych výhod.

Joga dopomôže ku kvalitnejšiemu spánku

Lietanie po izbe, sledovanie rozprávok či hranie sa s hračkami sú detské rituály, ktoré predchádzajú tak občas nechcenému času na zaľahnutie do postele. Tak ako učíte svoje deti, že pocity smútku, radosti či zlosti sú prirodzené, musíte ich tiež naučiť, že na konci každého dňa, po všetkých zážitkoch a emóciách, je čas na resetovanie celého ich tela. Ľahnite si s nimi pred spaním na koberec a dlhými nádychmi a výdychmi, ktoré budete spolu praktizovať, postupne upokoja svoj rozbláznený nervový systém. Už malé deti od troch rokov dokážu ovládať svoje telo a týmto spôsobom sú schopné uvoľniť nahromadený stres. Dôležité je, aby ste na to, že dieťa musí dýchať do bránice. Správne dýchanie skontrolujete tak, že si budete všímať, či sa bruško dvíha hore a dolu. Pri nádychu sa tak nadvihne a pri výdychu stiahne. Lepšie sa tak okysličuje mozog.

Odrazte chrípku

Chrípková sezóna vypukne vždy vtedy, keď ju najmenej očakávate. Okrem pravidelných prísunov vitamínov má na prevenciu proti chrípke a všeobecne proti iným chorobám či nachladeniu svoje účinky aj joga. Vďaka tomu, že sa cvičením a meditáciou dostáva vaše telo do pozitívneho, vyrovnaného stavu, vyhýbate sa stresu a s väčšou pravdepodobnosťou sa vyhnete infekciám a ochoreniu. To isté platí aj o dieťati. Preto neváhajte a poobzerajte sa po relaxačných cvičeniach. Okrem strávenia príjemných a zábavných chvíľ so svojimi deťmi, urobíte niečo naviac pre ich, ale aj svoje zdravie. Doprajte si dostatok odpočinku a relaxácie.