Úvod Rodina Prepojiť materstvo so štúdiom? Aj to sa dá

Prepojiť materstvo so štúdiom? Aj to sa dá

2446
0
ZDIEĽAŤ

Zrejme každá žena sa aspoň raz vo svojom živote túži stať matkou. Hoci sa v posledných rokoch  rozbehol trend tehotenstva až po vybudovaní kariéry, teda ženy rodia čoraz častejšie po tridsiatke. Nie všetky zástupkyne ženského pohlavia však s týmto názorom súhlasia a s partnerom sa snažia o potomka už po dvadsiatke. Mamičkami sa tak stávajú aj študentky vysokých škôl. Popri externom štúdiu je starostlivosť o bábätko rozhodne ľahšia, keďže ženy študujúce touto formou majú popri škole stálu prácu a nevenujú sa škole pravidelne. Ako ej to však s dennými študentkami? Aj tie dokážu zvládať materinské povinnosti, no potrebujú k tomu niekoľko základných oporných bodov…

Možnosť individuálneho študijného plánu

Vysoké školy umožňujú študentom po predĺžení žiadosti študovať doma, a teda nemusia pravidelne navštevovať semináre a prednášky, ako ostatní kolegovia. Žiadosť musí byť, samozrejme, dostatočne vyargumentovaná a odôvodnená. A starostlivosť o maloleté dieťa rozhodne je správnym argumentom. Je už len na vašom dohodnutí sa s príslušným pedagógom na konzultačných hodinách, ktoré u neho počas semestra musíte absolvovať. Avšak pozor! Skúšky z predmetov ste povinné absolvovať rovnako, ako vaši kolegovia z ročníka. Hoci je kontakt s učiteľom nenahraditeľný a konzultačné hodiny vám rozhodne nevyplnia dieru, ktorú by vám prednášky mohli vyplniť, myslite na to, že počas prvých mesiacov bábätka je to najlepšie riešenie. Ako pre vás, tak aj preň. Budete tak mať dostatok voľného času venovať sa mu.

Nie ste v tom sama. Dohodnite sa s partnerom

Ak sa vám predsa len nezdá nutné študovať prostredníctvom individuálneho študijného plánu, rozvrhnite si starostlivosť o bábätko so svojim partnerom. Nezabúdajte, že v  tom nie ste sama a zodpovedný je rovnako aj on. V mnohých prípadoch sa často viete obrátiť aj na starých rodičov alebo príbuzných z rodiny. Isteže, v tom lepšom prípade. Ak sa už rozhodnete naďalej denne študovať, pretože rozvrh vám časovo vyhovuje, vytvorte si s partnerom (a inými členmi rodiny, ktorí vám vypomáhajú) časový harmonogram. Bude sa vám ľahšie plánovať čas a vyhnete sa tak aj zbytočnému stresu, ktorý rozhodne nepotrebujete. Mohol by sa tiež preniesť na bábätko.

Premyslite si, čo je pre vás výhodnejšie

Ak ste sa už  na štúdium dali, určite by ste ho chceli dokončiť. Ak ste ešte iba na prvom stupni, tak minimálne ten. Väčšina študentov sa popri škole venuje aj práci a starostlivosť o dieťa ju na istý čas nahradí. Musíte sa zmieriť aj s možno menším prísunom peňazí. Vyberte si, ktorá možnosť bude pre vás najlepšia, aby ste cítili, že čas využívate naozaj rozumne a robíte dobre pre seba, ale aj svoju novú rodinu. Každá žena sama  rozpozná, kedy sa cíti dostatočne pripravená na materstvo. Potrebné je len premyslieť si, ako budete postupovať ďalej.