Úvod domácnosť a bývanie Dávame veciam správne miesto- kúpeľňa, čo tam nepatrí, vás isto prekvapí

Dávame veciam správne miesto- kúpeľňa, čo tam nepatrí, vás isto prekvapí

315
0
ZDIEĽAŤ
Dávame veciam správne miesto- kúpeľňa , čo tam nepatrí, vás isto prekvapí
Dávame veciam správne miesto- kúpeľňa , čo tam nepatrí, vás isto prekvapí

Väčšina ľudí si ukladá veci tak, aby boli stále po ruke, a v miestnosti, kde ich najčastejšie používajú. No sú niektoré veci, ktoré síce bežne používame v kúpeľni, no nie správne ich tam skladovať. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, že prečo vám uteráky alebo osušky tkz. zhranú – jednoducho smrdia takou čudnou zatuchlinou hoci ste ich odložili vypraté a voňavé. Môže to byť spôsobené aj pračkou neočistenou od vodného kameňa alebo iného neporiadku, prípadne po opratí dlho stáli veci v uzavretom mokrom alebo vlhkom priestore , prípadne sme ich nevystreli ,pokrčili použitím a hodili na pračku alebo šnúru na bielizeň.

Textil

Mnoho ľudí skladuje v otvorených poličkách , alebo aj v zatvorených skrinkách , -uteráky , osušky, uteráčik na ruky prípadne aj iné textílie. Väčšina kúpeľní najmä v paneláku nebýva vôbec vetrateľná- nemajú okno- len nejaký odvetrávač pár a tým sa v kúpeľni udržuje permanentná vlhkosť a vzduch nasiaknutý vodnou parou napr. po sprchovaní. Textil , ktorý je na otvorených poličkách začne postupne stúpajúcou vlhkosťou v kúpeľni tuchnúť a vlhnúť a môže sa tam vytvárať pleseň – mikro spóry plesne sa usídlia v jednotlivých záhyboch. Automaticky , keď dopoužívame osušku alebo uterák a hodíme ho oprať , zoberieme si „čistý“, už dávno nie je čistý, ale plný spór plesne a pekne si to roznesieme po celom tele- hrozia infekcie. Preto použitý a mokrý uterák /osušku , rozprestrime napr. na šnúru na vešanie bielizne, prípadne na to uspôsobenú rebrinu, aby došlo k vysušeniu. Uteráky a osušky skladujte v chodbe v skrinke najbližšie ku kúpeľni a v nej si nechajte len čo práve používate. Vyhnete sa komplikáciám so zdravým.

Mydlo v tuhej forme

Väčšina najmä starších ľudí používa tkz. tuhé mydlá , ktoré síce patria stále k obľúbeným, no nie sú práve veľmi hygienické vzhľadom nato , že síce si umyjete ruky, a položíte mydlo na mydleničku na umývadle , ale baktérie , ktoré ste na to mydlo dali nezmyjete tak ako keď si opláchnete  ruky a mydliny pôjdu do odtoku. Kto príde po vás a chytí mydlo , tak je to nepríjemné na dotyk, najmä ak je mazľavé a nestihlo uschnúť od namočenia, no namiesto umývacej sily , si prenesiete k vašim baktériám aj tie po predchádzajúcom používateľovi. Nakoľko je v kúpeľni vlhko a teplo tak baktérie môžu rýchlejšie sa množiť a spôsobiť infekčné ochorenia. Lepším variantom je tekuté mydlo s automatickým dávkovačom prípadne pumpičkou , už sú teraz aj v ekologickejšom variante- netreba sa báť používať.

Kozmetické drobnosti a šperky

Veľa žien necháva svoje kozmetické veci v kúpeľni- vystavené na poličke , či už ide o make up, krémy na tvár , krém na opaľovanie, očné tiene , špirály, tampóny do odličovanie , vatu, tyčinky do uší, prípadne retiazky a šperky. Tieto veci by mali byť uskladnené na suchom a tmavom mieste v uzatvárateľných nádobách prípadne v toaletnom stolíku. Prípadne v potreby  zavesenia šperkov voľne v izbe, alebo na stojane na šperky. Vlhkosť , ktorá sa dostane do vnútra očných tieňov alebo makeupu ich znehodnotí. Ak sú šperky bižutéria tak môžu korodovať…

Žiletky a holiace strojčeky

Žiadnej žiletke neprospieva vlhko ani teplo – hrozí korózia a tiež otupenie- ak sú vyložené na poličke vplyv vlhka je ešte väčší . A nezáleží na tom , či ide o klasickú žiletku alebo žiletku v elektrickom holiacom strojčeku, či zastrihávači fúzov. Po použití ich treba očistiť, osušiť a uložiť do nejakej skrinky alebo toaletného stolíka.

Lieky

Najhorším zlozvykom veľkého množstva ľudí je ukladanie liekov v kúpeľni. Napriek tomu , že môžu byť uschované v lekárničke , môže preniknúť vodná para pomedzi škáry skrinky a znehodnotiť obväzy, náplaste alebo lieky. Vlhko môže spôsobiť aj rozpustenie alebo čiastočné rozpustenie šumivých tabliet , alebo liekov či vitamínov. Mnohé lieky sa odporúča skladovať v chlade a suchu a tme, aby nedošlo na ich povrchu k chemickej reakcii , ktorá ich môže znefunkčniť a teda , že užijeme liek, ktorý nám mal pomôcť a namiesto toho na privodí ešte vážnejšie zdravotné problémy. Ak sú lieky práškové tak navlhnutie a zmena teploty môže spôsobiť aj pleseň, prípadne sa prášok znehodnotí na zrazenú hrču , ktorá je nepoužiteľná. Lekárničku by ste mali skladovať v chodbe alebo umiestniť do priestorov chladných a suchých.

Toto je len zopár vecí , ktoré do kúpeľne nepatria. Je potrebné im nájsť iné miesto, aby sa dali používať a predčasne sa neznehodnocovali.

Bc. Ľubica Bombalová