Úvod Zaujímavosti Joga je zážitok – zacvičte si a meditujte na jednom mieste

Joga je zážitok – zacvičte si a meditujte na jednom mieste

60
0
ZDIEĽAŤ
Joga je zážitok - zacvičte si a meditujte na jednom mieste
Joga je zážitok - zacvičte si a meditujte na jednom mieste

V dnešnom uponáhľanom svete sme vystavení neustálemu tlaku, ako v práci tak aj v osobnom živote. Pre fyzické a hlavne psychické zdravie človeka je nutné niekedy ,,spomaliť“, a ocitnúť sa len tu a teraz, pričom môžeme prežívať prítomný okamih a nepremýšľať nad minulosťou ani budúcnosťou. Práve preto si joga získava čoraz viac prívržencov. Ide o prepojenie tela a mysle za pomoci dýchania a meditácie. Tých, ktorí ešte na ňu ,,neveria“, možno milo prekvapí, čo všetko sa za týmto životným štýlom skrýva.

Nenechajte sa oklamať

O joge kolujú rôzne predsudky. Niektorí si myslia, že je to typ fyzicky náročného cvičenia, určeného len pre ženy, ktorým ide o spálenie, čo najviac kalórií. Často je prezentovaná z médií cez rôzne ,,krkolomné“ pozície (tzv. asány), kde môžete nadobudnúť dojem, že na ich zvládnutie musíte byť oveľa mladší či ohybnejší. Dokonca aj veľa aktívnych športovcov zavrhuje jogu kvôli mylnej predstave, že je to nudná aktivita, pri ktorej sa akurát tak drieme. Aká je však pravda?

Joga je už niekoľko tísícročí zaužívaný systém duchovných fyzických a mentálnych cvičení. Má veľa foriem so svojim vlastným zameraním a prístupom, ktoré ale majú jeden spoločný cieľ – dosiahnuť vnútornú rovnováhu a harmóniu. Aj preto je vhodná pre všetky vekové kategórie, pre mužov, ženy dokonca aj deti. Stačí si len vybrať spomedzi rôznych štýlov. Ak chcete viac potrénovať kondíciu, stabilitu či silu, zamerajte sa na cvičenie silovejšej formy jogy, napríklad power jogy. Pre ľudí s chuťou si oddýchnuť a upokojiť myseľ, je tu napríklad jin joga.

Dôvody, prečo s jogou začať

Nejde tu len o trend, ktorý máte ,,slepo“ nasledovať. Joga má preukázateľné výsledky na zdravie človeka. Eliminuje bolesti kĺbov, chrbtice, pôsobí preventívne pred srdcovo-cievnymi chorobami, astme atď. Taktiež zmierňuje stres a úzkosti, zlepšuje koncentráciu, podporuje pozitívne myslenie. Zlepšuje kvalitu dýchania či spánku. Podporuje relaxáciu a okysličuje telo. Tým, že pri jednotlivých pozíciách posilňujete viac svalov naraz, trénujete silu, kondíciu, vytrvalosť, stabilitu, rovnováhu. Vaše telo sa stáva ohybnejším, čím uvoľňujete napätie v svaloch. Na hodinách spoznáte ľudí s rovnakým nadšením pre túto aktivitu a ,,zapadnete“ do jogovej komunity.

Joga Vám učaruje – musíte si len dobre zvoli

A aký štýl jogy si zvoliť? Ak potrebujete niečo pre lepší štart dňa, na povzbudenie, väčšiu koncentráciu aj zlepšenie flexibility, vyskúšajte hodiny sunrise jogy. Cvičí sa v dopoludňajších hodinách. Chcete radšej zahodiť starosti za hlavu po náročnom dni, prísť podvečer a ,,zamakať“ si?  Tak pre vás je tu power joga. Vyznačuje sa rýchlymi prechodmi medzi jednotlivými pozíciami, rozvíja silu aj vytrvalosť.

Pre čokoľvek sa rozhodnete, joga učaruje nielen Vášmu telu, ale aj duši.  Oddýchnite, zrelaxujte a spevnite telo, ale aj ducha.