Úvod Rodina Kto je profesionálna rodina?

Kto je profesionálna rodina?

2070
0
ZDIEĽAŤ

Byť rodičom nie je jednoduché. Na tom sa zhodnú všetci, ktorí si to svoje vychovali. Aké náročné však musí byť úloha profesionálneho rodiča, ktorý vychováva cudzie?

Ako cudzie sa však takéto deti neberú. Profesionálnym rodičom môže byť každý, kto o túto funkciu má záujem. Musí mať stredoškolské vzdelania a musí sa svedomite pripravovať na úlohu náhradného rodiča (chodí na kurzy). Rodič s titulom „profesionálny“ vychováva deti u seba doma alebo v byte/dome, ktorý mu je poskytnutí na túto vychovu. Zároveň sa takýmto rodičom môžu stať obaja rodičia, alebo ak jeden z manželov pracuje v detskom domove.

Ak teda túžite byť profesionálnym rodičom, do domu vám pribude jedno alebo tri deti. Deti však vo výchove ostanú iba dovtedy, kým sa nevrátia do pôvodnej rodiny. Ak takýto návrat nie je možný, konečným domovom im bude pestúnska či adoptívna rodina. Na obživu vám bude vyplácaný plat a aj príspevok na výdavky. Tie sa určia podľa veku zverených drobcov.

Význam profesionálnej rodiny je hlavne v tom, že dieťa nemusí aspoň na určitý čas byť v detskom domove, ale môže vyrastať v prirodzenom rodinnom prostredí. To je vzhľadom k vývinu malých detí len dobré. Na rodinných príslušníkoch tak dieťa prijaté do dočasnej opatery vidí rozvoj roli, vzory, sú mu vštepované prvé názory, rozvíja sa jeho osobnosť. Ak navyše má súrodencov, je možné vyrastať spoločne, čo nie je na škodu. Násilné rozdelenie súrodencov nie je riešenie.

Proces socializácie u detí v mladšom veku je to, čo formuje ich osobnosť do budúcnosti. Ak majú len minimálnu šancu stráviť určitú dobu v zdravom rodinnom prostredí, treba nad takouto možnosťou uvažovať. Možno sa zdá, že úloha profesionálneho rodiča je ťažká. Nielenže sa musí rodič starať o pomerne cudzie dieťa. Je nutné plniť niekoľko povinností, zapisovať rôzne záznamy, chodiť na stretnutia, vybavovať. Avšak všetky tieto úskalia majú dohru, o ktorej sníva nejeden rodinne založený človek. Odovzdať niekomu inému to, čo ich naučili rodičia. Hoci aj na krátku chvíľu.