Úvod Rodina Lákadlo alebo ohrozenie pre samostatne chodiace dieťa

Lákadlo alebo ohrozenie pre samostatne chodiace dieťa

181
0
ZDIEĽAŤ
Lákadlo alebo ohrozenie pre samostatne chodiace dieťa.

Pre každého rodiča , ktorý má dieťa okolo jedného roka a začne sa pomaly stavať na vlastné nohy, iba zatiaľ chodiť , nie ekonomicky, sa dostanú k otázke , ktorá je dosť pálčivá, ako zabezpečiť byt /dom tak, aby nedošlo u takto malého dieťaťa k otrave zjedením rastlín, žrádla pre zvieratá, vypitiu chemikálii/úrazu elektrickým prúdom /obareniu /popáleninám,  pádom nejakých vecí alebo nábytku.. Deti sa veľmi rýchlo vyvíjajú v hrubej, jemnej motorike a aj duševne v oblasti záujmu a zvedavosti.

Eliminovať nebezpečné situácie

  1. Malé verzus väčšie kúsky jedla

Vždy sa odporúčalo malým deťom krájať na menšie kúsky, lenže paradoxom je , že čím väčší kúsok tým menšie riziko vdýchnutia alebo dusenia. Druhým paradoxom je , že rozdiel keď dieťa kŕmite ako keď sa snaží jesť samo. Pri väčších kúskoch jedla , ktoré dieťa dokáže jesť samo sa mu v mozgu vytvára hustejšia sieť neurónov a , tým pádom žuvacie svaly a sliny vedia koľko krát jedlo požuť alebo zvláčniť slinami. Rozvíjame tým motoriku úst, a zvyšujeme šancu , že jedlo nebude vypľuté alebo nebude z neho grckať.

  1. spanie dieťaťa na chrbte a veľa plyšových hračiek a vankúšov

Nakoľko dieťa do jedného roka nemá ešte úplne vyvinuté centrá pre kontrolu dýchania srdcovej činnosti to sa začne mozgové centrá vyvíjať až od ukončeného tretieho mesiaca života, pri ležaní na chrbte hrozí syndróm náhleho úmrtia dojčiat- najohrozenejšia kategória detí je 4-6 mesiacov veku(sú to síce deti , ktoré ešte nechodia , ale tento syndróm sa vie vyskytnúť aj v staršom veku. Dieťa ak je mu nepohodlne samé sa otočí. Upchaté dýchacie cesty nos aj ústa vedú k zaduseniu ak napríklad sa dieťa otočí a hračka mu spadne na tvár nemusí ho to prebudiť.

  1. zábrany na schodoch väčšinou sú určené pre vek 6-24 mesiacov

Tieto zábrany majú zamedziť , aby dieťa bez dohľadu išlo ku schodom, aby z nich nespadlo , vždy kontrolujte upevnenie zábrany by nedošlo k jej samovoľnému otvoreniu najmä v hornej časti schodiska, pády so schodov sú veľmi nebezpečné. Dieťa je potrebné naučiť bezpečne chodiť hore dolu po schodoch vo vašej bezprostrednej blízkosti.

4  prvé kroky popri nábytku a kroky samostatne v priestore bez pridŕžania

U dieťaťa , ktoré dokáže samostatne stáť alebo aj chodiť je to obrovským míľnikom v živote jeho aj rodičov, ktorí si zrazu uvedomia , že ich dieťa nie je bábika , ktorú môžu kdekoľvek položiť a zostane tam , tak ako to bolo doteraz , kým bolo bábätkom, už nie je … Samostatnou bytosťou bolo síce od počatia, ale už teraz ,keď vie chodiť stane samostatnou bytosťou presúvaní z miesta na miesto ,a tým sa zvýši riziko úrazov. Prostredie kde sa dieťa pohybuje je nevyhnutné zabezpečiť tak, aby aj pri páde nedošlo k poraneniu. Najlepšie na nácvik chôdze sú bosé nohy  na stabilnej podložke, koberce treba zabezpečiť proti posunu alebo zakopnutiu o ne- vyhnite sa behúňom a voľne ležiacim kobercom bez protišmykovej úpravy. Rovnako rohy nábytku a stolov chráňte penovými chráničmi, aby si dieťa v prípade pádu nerozbilo hlavu.

  1. izbové kvetiny

Keďže dieťa je tvor veľmi zvedavý rád ochutnáva všetko vo svojom okolí a pchá to do pusy , kde má citlivé receptory. Zvedavosť kombinovaná so schopnosťou chodiť zvyšuje mnohonásobne riziko ochutnávania listov, kvetov alebo aj hliny vo svojom okolí. Niektoré izbové rastliny sú toxické pre malé deti a hrozí otrava- môže spôsobiť alergickú reakciu, žalúdočnú nevoľnosť hnačku, vracanie. Najnebezpečnejšie sú vianočná ruža, kaktusy, brečtan ľalia, svokrin jazyk. Kvety odložte na bezpečné miesto tak , aby sa nenarušilo ich vhodné prostredie (slnečné stanovište , polotieň) a zároveň nebolo dostupné , aby sa k nim nedostalo. Pozor aj na bylinky na parapete.

  1. domáce zvieratá

Keď sa dieťa naučí chodiť , ale aj oveľa skôr skúma aj zvieratá vo svojom okolí. Potrebné je mu neustále vysvetľovať, že pes alebo mačka nie sú hračkou, že sa im neberie žrádlo z misky, nevyrušujú sa ak spia, nekričí sa pri nich . aby sa nezľakli a náhodou nezaútočili. Môžu sa opatrne hladkať alebo škrabkať, zvieratká sa nebijú, neťahajú za chvost alebo uši, prípadne sa im ruky nevkladajú do papuľky, nebrať im hračky, ale môžete dieťa si ich naučiť vymieňať. Pozor treba dávať napríklad na piesok alebo štrkovú drť vo mačacom záchode a podobne. Dôležitým upozornením nenechávajte malé deti a zvieratá nikdy bez dozoru.

  1. káble , elektrika, ovládače , elektronika

Je dôležité všetky káble a šnúry k nejakým spotrebičom zabezpečiť tak , aby sa k nim dieťa nedostalo a potiahnutím šnúry na seba neprevrhlo lampu, rádio alebo TV. Do zásuviek namontovať slepky , aby za žiadnych okolností nedostali malé prstíky , alebo s niečím v podobe ihlice, špajdle a pod. Kopanec elektrickým prúdom je život ohrozujúci aj pre dospelého. Mobily a ovládače tiež mimo dosahu detských ručičiek, aby sa neprestavila TV alebo mobil, prípadne sa niečo nevymazalo…

  1. chemikálie , prášok na pranie, aviváž, čistiace prostriedky a lieky

Ak ste zvykli mať chemikálie alebo lieky niekde v spodných poličkách pod umývadlom v kúpeľni, tak môžete po naučení dieťaťa chodiť na to zabudnúť. Ono si totiž vie otvoriť šuplík alebo skrinku a vytiahnuť si to. V terajšej dobe sú už síce na chemikáliach bezpečnostné poistky, ale isto to nebudete riskovať, že sa vám ich požitím dieťa otrávi. Máte niekoľko možností , uzavrieť skrinku na kľúč a nikam to nepremiestňovať/premiestniť na vyššie položené, miesta kam dieťa nevylezie. Lieky uzamknúť v lekárničke.

9.nestabilný voľne stojaci nábytok , okná a dvere

Ako náhle dieťa začne všade loziť , musíte mať oči neustále na stopkách. Voľne stojaci nábytok ak sa dá prisuňte k stene/alebo ho ukotvite k podlahe, aby nemohlo dôjsť k prevrhnutiu. Tiež bezpečnostné kľučky na oknách a retiazka na dverách , že ak by sa aj dvere podarilo otvoriť bude to max.2-3 cm cez , ktoré sa určite nedostane von , ani nevypadne z okna, odsunúť nábytok od okna , aby aj po vylezení nedostalo sa k oknu, rovnaký účel čiastočne splní aj sieťka proti hmyzu ale nezabráni vypadnutiu z okna ak bude dokorán, dá sa totiž vytlačiť prípadne roztrhnúť..

Rovnako to platí ak máte vianočný stromček , buď zábrana okolo , aby sa k nemu nedostalo domáce zviera ani dieťa, a uviazanie o potrubie prípadne radiátorovú rúru.

  1. pozor na obarenie a oparenie

Popálenina patrí k jedným z najbolestivejších úrazov vôbec a dochádza k veľkej traumatizácii dieťaťa a následnému strachu. Ak varíte , varte na zadných platniach sporáku dajte zábranu , aby ste vy dosiahli , ale dieťa bolo od toho vzdialené. Vysvetľujete, že zapnutá trúba páli jednoduchou ukážkou. Postavte dieťa k sebe a natiahnite ručičku, keď bude 50 cm od nej necíti nič , ak 30cm začne trošku, a keď ju priblížite na 5 cm bude cítiť horúčavu sálajúcu z trúby, ale nepopáli sa. Rovnako pozor na odstavené hrnce na sporáku, a úplne zabudnite na chladenie hrnca na zemi.

Dieťa , ktoré sa naučilo chodiť stále zdokonaľuje a zdokonaľuje hrubú aj jemnú motoriku a učí sa ako sa z vecami manipuluje a načo slúžia.

Bc. Ľubica Bombalová