Úvod Zdravie a rodina Malo vaše dieťa vši? Poradíme vám, kedy ho môžete opäť poslať do...

Malo vaše dieťa vši? Poradíme vám, kedy ho môžete opäť poslať do škôlky či školy

4512
0
ZDIEĽAŤ
Malo vaše dieťa vši? Poradíme vám, kedy ho môžete opäť poslať do škôlky či školy

Snaha udržať dieťa mimo kolektívu ostatných detí nie je správna. Pre deti sú sociálne kontakty rovnako dôležité ako pre dospelých. V kolektíve si vaše dieťa rozvinie mentálne i motorické zručnosti, získa nové skúsenosti, zdvihne sa mu sebadôvera a naučí sa asertivite. Niekedy si vaše ratolesti okrem skúseností prinesú domov aj niečo veľmi nepríjemné – vši. Poradíme vám, ako s nimi bojovať a kedy sa vaše dieťa môže vrátiť opäť medzi kamarátov. 

Nástrahy číhajúce na deti v kolektíve

Posledné mesiace mamičky i otcovia pociťujú oveľa väčšiu ťarchu výchovy detí. So staršími je potrebné sa učiť, menšie si neustále vyžadujú pozornosť a chcú sa hrať. Táto neľahká úloha priviedla rodičov k zisteniu, ako sú dôležité škôlky a školy. Svitá síce malá nádej, že sa čoskoro opäť všetko vráti k normálu, ale nejakú dobu ešte stav domácej výchovy a vzdelávania potrvá.

Práve v týchto ťažkých týždňoch sme si všetci uvedomili, že v škole i v škôlke si deti budujú osobnosť. A okrem osobnosti aj imunitu. Na jednej strane je nepríjemné každý týždeň riešiť soplíky alebo kašeľ, na druhej strane nejde o žiadne nebezpečné ochorenia a deti si vďaka kolektívu vybudujú odolnosť voči mnohým vírusom. Okrem vírusov a rôznych baktérií z „chutnej“ hliny si deti často prinesú domov ešte niečo. Malých a predovšetkým neželaných návštevníkov – vši. Odvšivenie je nepríjemný proces, ktorý sa dá skrátiť použitím správnych pomôcok na likvidáciu vší.

Nemali by ste sa báť o všiach hovoriť. Vši nie sú hanba a nie sú ani dôsledkom zlej hygieny. Sú to parazity, ktoré sa sem – tam vyskytnú medzi malými deťmi. Ihneď, ako zistíte u svojho dieťaťa výskyt vší, upozornite učiteľku a dieťa musíte nechať až do úplného odstránenia vší doma. 

Vši sa šíria pri úzkom kontakte, najčastejšie v škole či škôlke.
Vši sa šíria pri úzkom kontakte, najčastejšie v škole či škôlke.

Rozpoznajte prvé príznaky zavšivenia

Vši patria medzi bezkrídle parazity, ktoré sa živia ľudskou krvou. Dospelá voš je veľká približne 2 – 4 mm. Bez krvi vši neprežijú, a preto sa snažia nájsť hostiteľa. Na napadnutom jedincovi nakladú vo vlasoch tesne pri pokožke hlavy vajíčka, ktoré sa nazývajú hnidy.

Niekedy sa vši vedia usadiť aj v hustej brade. Hnidy sa zmenia na dospelého jedinca po približne 12 dňoch. Dospelé vši sa dožívajú mesiac a počas svojho života stihnú naklásť až 150 vajíčok. Podľa štúdií vši na Slovensku ročne napadnú až 300 tisíc ľudí. Vo väčšine prípadov ide o vši u detí v škôlke, z ktorých sa parazity prenesú aj na rodinných príslušníkov.

Je to dané tým, že vši sa šíria pri dotyku hlavy o hlavu. Práve z tohto dôvodu sú deti hrajúce sa v škôlke najčastejšou obeťou vší. Vši nevedia skákať, ale dokážu preliezť z človeka na človeka alebo napríklad aj z hračky na dieťa. Prítomnosť vší odhalíte veľmi jednoducho. Dieťa sa začne neustále škrabať vo vlasoch a je nepokojné. Svrbenie je následkom pohybu vší a aj toho, že sajú krv. Po nejakej dobe je vo vlasoch možné zbadať samotné vši a hnidy. Hnidy pevne držia na vlasoch, sú bielej alebo béžovej farby. Ich veľkosť je približne 1 mm a majú kvapôčkový tvar.

Najviac ich nájdete za ušami alebo na zátylku. Len málokedy môžete vidieť vši skákať. V tomto prípade ide o stav, kedy sú vo vlasoch vši extrémne premnožené. V prípade, že ste u svojho dieťaťa alebo člena domácnosti zistili niektorý z príznakov výskytu vší, ihneď ho izolujte od ostatných ľudí a začnite s liečbou. Ak ide o deti, informujte školu alebo škôlku. Rýchlym konaním predídete premnoženiu vší a zamedzíte ich ďalšiemu šíreniu. 

Ako sa zbaviť vší efektívne

Pri zavšivení nemusíte hneď ostrihať dieťaťu vlásky.
Pri zavšivení nemusíte hneď ostrihať dieťaťu vlásky.

Viete, ako dlho prežije voš bez potravy? Nie viac ako deň či dva. Preto nemusíte likvidovať všetky šaty alebo vankúše, ktoré patria napadnutému človeku. Stačí tieto veci vyprať na minimálne 60 stupňoch. Pri praní nezabudnite ani na uteráky a plyšové hračky. Vši u jedného člena domácnosti nemusia znamenať prenos na ostatných členov. Je zbytočné preventívne používať rôznu chémiu. Stačí sa len vyhýbať priamemu styku s napadnutým a zároveň sa pozorne sledovať. 

Malý veľký bojovník proti všiam

Už dávno sú preč časy, kedy bolo ostrihanie sa jedinou šancou boja so všami. Iste si mnohí z vás pamätajú aj rôzne domáce recepty proti týmto parazitom. Napríklad octovú vodu, po ktorej vlasy páchli ešte niekoľko dní. Na trhu sa dajú zakúpiť aj rôzne chemické prípravky v podobe šampónov, ktoré však zbytočne dráždia pokožku hlavy. Niektoré vyvolávajú dokonca alergické reakcie. Najlepšou voľbou je čarovný všiváčik, v zahraničí známy ako nit free terminator. Malý, ale veľmi účinný bojovník proti všiam je vlastne hrebeň, ktorý sa skladá zo 600 patentovaných mikrošpirál. Pomocou tohto špeciálneho hrebeňa odstránite rýchlo a efektívne všetky vši spolu s hnidami. Pomáha odstrániť aj chrasty po kiahňach a seboreu. 

Ako používať čarovný všiváčik

Čarovný všiváčik. Zdroj: Všiváčik.sk
Čarovný všiváčik. Zdroj: Všiváčik.sk

Čarovný všiváčik veľmi jednoduchou a rýchlou cestou odstráni vši z vášho života. Stačí si vlasy umyť klasickým šampónom a následne použiť kondicionér, ktorý z vlasov nevymývajte. Vďaka kondicionéru sa budú vlasy lepšie rozčesávať. Smerom od korienkov ku končekom vlasov pomaly vyčesávajte všetky vši a hnidy. Po každom prameni všiváčik utrite do papierového obrúska. Na záver, po prečesaní všetkých vlasov, si hlavu opäť umyte. Čarovný všiváčik vyčistíte pomocou kefky na zuby v horúcej mydlovej vode a vydezinfikujte liehom

Kedy sa dieťa môže vrátiť do kolektívu

Podľa potreby opakujte česanie s čarovným všiváčikom aj na druhý deň. Keď spozorujete, že sa v hlave už žiadne vši ani hnidy nevyskytujú, môžete pomaly myslieť na návrat vášho dieťaťa do kolektívu. Znamená to, že už o tri dni budete mať problém so všami vyriešený. V prípade, že ste používali proti všiam len šampón, musíte vydržať po jeho použití ešte týždeň. V každom prípade svoje dieťa sledujte a občas mu prezrite vlasy. S čarovným všiváčikom by však vši mali zmiznúť ako šibnutím čarovného prútika.