Úvod Zaujímavosti Mravce dokážu byť poriadne nebezpečné

Mravce dokážu byť poriadne nebezpečné

332
0
ZDIEĽAŤ
Mravce dokážu byť poriadne nebezpečné

Na svete existuje skoro 12 000 druhov mravcov. Na našom území sa vyskytuje približne 100 druhov. Niektoré z týchto mravcov sú pre človeka nebezpečné. Myslite na tento fakt vždy, keď nájdete mravce v dome alebo keď po vás budú liezť počas oddychu v prírode. Čo všetko môže tento lezúci hmyz spôsobiť?

Feromónmi ovládané mravce sa dostanú všade

Niektoré druhy mravcov sú skoro slepé a iné vidia veľmi mizerne. Napriek tomu sa dokážu dostať všade. Poháňajú ich feromóny, vibrácie, čuch a chuť jedla. Keďže sú veľmi malé, napríklad mravec faraón je veľký len ako špendlíková hlavička, dokážu vojsť do miniatúrnej škáry a preliezť cez najmenšiu štrbinu. V posledných rokoch mravcov v Európe pribúda, čo je výsledkom globálneho otepľovania. Entomológovia síce tvrdia, že ich premnoženie nehrozí, ale opatrnosti nikdy nie je dosť. Po preniknutí do domu môžu isté druhy ohroziť vaše zdravie.

Mravčí problém z hygienického hľadiska

Keď spozorujeme mravce v domácnosti skoro vždy si pomyslíme, že ide len o hygienický problém. Je pravda, že vo väčšine prípadov prítomnosť mravcov v dome neznamená priame nebezpečenstvo. Spozornieť by ste mali vtedy, keď ich zbadáte loziť po jedle. Mravce totiž dokážu na svojom tele prenášať rôzne patogény, ktoré prinajmenšom spôsobia zažívacie problémy. Preto je nutné kontaminované potraviny vyhodiť. Následne odporúčame v miestach výskytu mravcov rozmiestniť nástrahy. Nástraha na mravce vo forme domčeka je veľmi účinná a zároveň bezpečná pre deti či domáce zvieratá.

Mravčí problém zo zdravotného hľadiska

Môžeme ďakovať, že nežijeme v Amerike, v ktorej sa vyskytuje niekoľko druhov veľmi nebezpečných mravcov. Ich uhryznutie sa podobá uštipnutiu od včely či osy. Alergikovia môžu po uhryznutí upadnúť do anafylaktického šoku. Napriek tomu, že v našich končinách dané mravce nežijú, niektoré druhy tuzemských mravcov môžu spôsobovať zdravotné problémy. Citlivejší ľudia alebo deti majú po uhryznutí týchto mravcov kožné problémy, niekedy rana opuchne a hlavným rizikom je jej rozškriabanie. Podráždené miesto je v tomto prípade náchylné na infekciu. Avšak najväčším problémom je, keď skonzumujete potraviny, po ktorých sa mravce prechádzali. Koledujete si napríklad o salmonelózu. Pre eliminovanie rizika nákazy odporúčame nielen už spomínanú likvidáciu kontaminovaných potravín. Poriadne vydezinfikovať by ste mali aj všetky povrchy, po ktorých mravce prechádzali.