Úvod domácnosť a bývanie Niekoľko rád ako odstrániť škvrnu z koberca

Niekoľko rád ako odstrániť škvrnu z koberca

423
0
ZDIEĽAŤ

Asi neexistuje koberec, ktorý by na sebe raz za svoju existenciu nemal škvrnu. Rozliata káva, víno, ale aj blato, či čokoláda sú pomerne bežné znečistenia, ktoré navyše dobre vidieť voľným okom.

Ak sa vyvarujete niekoľkým chybám, môžete situáciu zachrániť, keď sa už nedopatrením stane.

Čím skôr začnete s odstraňovaním škvrny, tým sa menej vpije do materiálu. Následné dočistenie je taktiež jednoduchšie.

Ak je škvrna čerstvá, snažte sa odstrániť čo najviac viditeľnej tekutiny. Ideálnym pomocníkom je mierne navlhčená handrička. Niekto používa aj papierové kuchynské utierky ale tie sa môžu rozpadať.

Voda by mala byť vlažná. Príliš vysoká teplota môže poškodiť materiál a naopak studená nemusí mať dostatočný čistiaci účinok.

Snažte sa škvrnu sťahovať od okrajov smerom k jej stredu. Tým predídete zväčšeniu plochy znečistenia.

Ak voda nepostačuje a ste nútení siahnuť po čistiacich prostriedkoch, presvedčte sa, že nie sú tak agresívne, aby menili farebný odtieň. Na skúšku je vhodné použiť prostriedok na mieste, ktoré nie je viditeľné ( napr. pod skriňou ).

Tepovaniu v Dolnom Kubíne, Ružomberku a okolí sa už niekoľko rokov venuje jednotka na trhu – Tepujem.sk

Čistotu koberca nie je dobré podceňovať. Okrem viditeľných škvŕn, ktoré vznikajú náhle, je potrebné myslieť aj na znečistenie, ktoré nie je voľným okom až tak viditeľné. Spod 1m² koberca viete vďaka tepovaniu vytiahnuť až do 0,5 kg nečistôt. Navyše baktérie, ktoré sú v koberci prítomné, sa tam môžu zdržiavať omnoho dlhšie ako na inom materiály – až 4 týždne.

Spravte si „ročnú prehliadku“ vášho koberca. Ak tepovanie v Ružomberku, či v Dolnom Kubíne, tak jedine od jednotky na trhu – Tepujem.sk

Každý koberec by mal byť minimálne raz za 12 mesiacov dokonale pretepovaný. Každé ročné obdobie prináša kobercu inú záťaž. Na jar a v lete peľ a prach, na jeseň blato a organické zvyšky a v zime napr. soľ. Ak je o koberec dobre starané, tak má dokonca schopnosť viazať na seba prach v ovzduší a tým zlepšuje kvalitu vzduchu.