Úvod Zdravie a rodina Plastika nosa: Preplatí mi ju poisťovňa?

Plastika nosa: Preplatí mi ju poisťovňa?

355
0
ZDIEĽAŤ
Plastika nosa: Preplatí mi ju poisťovňa?
Plastika nosa: Preplatí mi ju poisťovňa?

Rhinoplastika vs. estetická chirurgia

Predtým, než sa pustíme do toho, čo poisťovne preplácajú, je dôležité vedieť rozlišovať medzi rhinoplastikou a estetickou chirurgiou. Rhinoplastika môže byť uskutočnená nielen z estetických dôvodov, ale aj z medicínskych, napríklad na nápravu dýchacích problémov alebo poranení. Na druhej strane, zákroky, ktoré sú vykonávané výhradne pre estetické účely, sú považované za estetickú chirurgiu.

Čo hradí poisťovňa?

Na Slovensku môže poisťovňa preplácať náklady na rhinoplastiku, ak existuje medicínsky dôvod pre takýto zákrok. To znamená, že ak má pacient dýchacie problémy spôsobené anatómiou nosa alebo poškodením nosa v dôsledku úrazu, je pravdepodobné, že bude zákrok preplatený. Naopak, operácia nosa vykonaná výlučne z estetických dôvodov zvyčajne nie je hradená poisťovňami. V týchto prípadoch si pacient musí operáciu financovať sám.

Na oficiálnej stránke o pojmoch plastická chirurgia hovorí aj jedna zo slovenských poisťovaní. „Tieto výkony sú hradené z verejného zdravotného poistenia len v prípadoch, ak sú medicínsky opodstatnené, teda ak sú indikované zo zdravotných dôvodov, napríklad pri popáleninách. Výkony požadované poistencom z estetických dôvodov vám nepreplatíme,“ uvádza na svojom webe poisťovňa Dôvera. Estetická chirurgia, ktorá nie je odôvodnená zo zdravotných dôvodov, teda nie je hradená poisťovňou.

Cena operácie

Koľko plastika nosa stojí? Cena sa môže meniť v závislosti od zložitosti zákroku, zvolenej kliniky a skúseností, ktoré má konkrétny plastický chirurg. Zvyčajne sa ceny pohybujú v tisícoch eur. Pre presné informácie je vždy najlepšie konzultovať cenu priamo s plastickým chirurgom.

Možnosť preplatenia operácie nosa poisťovňou závisí od konkrétneho prípadu. Je dôležité byť si vedomý toho, či je vaša rhinoplastika medicínsky odôvodnená alebo či ide o čisto estetickú chirurgiu. Vždy je dobré konzultovať operáciu s odborníkom alebo s vašou poisťovňou predtým, ako sa rozhodnete pre akýkoľvek zákrok.

Ako veľmi (ne)záleží na vzhľade?

Sú pacienti, ktorým veľmi „nezáleží“ na vzhľade nosa, skôr im ide o funkčnosť nosa. Tu sa odporúča vyhľadať ORL lekára a celú operáciu vie v tomto prípade preplatiť poisťovňa. Ak však okrem úpravy dýchacích problémov vyžadujete aj estetickú úpravu, je vhodné nájsť doktora s dostatočnými skúsenosťami. Pri takejto komplexnej operácii totiž platí, že aj milimeter navyše je badateľný. Výber skúseného operatéra s moderným prístupom je skutočne na mieste. Pretože tak, ako sa to robilo pred 20timi rokmi, sa to dnes už robiť nemusí.