Úvod Zaujímavosti Vlastné auto vám dodá pocit slobody. Naozaj to stojí za to?

Vlastné auto vám dodá pocit slobody. Naozaj to stojí za to?

27
0
ZDIEĽAŤ
Vlastné auto vám dodá pocit slobody. Naozaj to stojí za to?
Vlastné auto vám dodá pocit slobody. Naozaj to stojí za to?

Tá predstava: držíte v ruke kľúče od vlastného auta, pristúpite k nemu, otvoríte ho, pričom zaznie ten charakteristický zvuk, nasadnete, naštartujete a vyrazíte, kam vás srdce ťahá.

Vlastniť automobil je úžasné, zrazu máte pocit, že vládnete cestám a žiadne miesto nie je pre vás nedostupné. Auto je však záväzok, ktorý okrem tých úžasných benefitov často prináša aj vrece starostí. Stojí teda vlastné vozidlo za to? Posúďte sami!

Auto ako člen rodiny

Kým ste “single”, vlastné auto ešte akosi oželiete. Je oveľa jednoduchšie prepravovať sa verejnou dopravou sám ako s kočíkom, ktorého sa pridŕžajú ďalšie dve malé deti.

Navyše, kočík má obmedzený úložný priestor, zato do kufra auta sa toho vojde veľa. Základná výbava, praktické predmety, ktoré vám pomôžu v prípade núdze, náhradné oblečenie pre vás, aj náhradné topánky pre vaše deti, športové vybavenie, tašky s nákupmi a pod.

Mohli by sme povedať, že auto v rodine je nevyhnutnosťou. Môžete sa jednoducho dostať tam, kam potrebujete, bez toho, aby ste sa spoliehali na verejnú dopravu. To je obzvlášť užitočné, ak žijete v oblasti, kde nie je spoľahlivá verejná doprava, alebo ak potrebujete cestovať na veľké vzdialenosti. Nemusíte sa starať o cestovné poriadky, ani čakať na autobus či vlak.

Auto vás podrží, ak potrebujete odviezť deti na krúžok či vystúpenie, nehovoriac o tom, ak nečakane musíte vyhľadať lekársku pomoc.

Ak plánujete rodinnú dovolenku, ísť vlastným vozidlom je na nezaplatenie. Poskytuje pohodlný spôsob cestovania, najmä počas dlhých ciest. Klimatizácia, pohodlné sedenie, tienenie a hudobné systémy, ktoré spríjemňujú cestu. Autá navyše poskytujú útočisko pred prírodnými živlami, čo môže byť užitočné najmä počas nepriaznivého počasia.

Auto ako vaša istota v práci

Takmer všetky z doteraz spomenutých výhod sa vzťahujú aj na používanie auta na prepravu do a z práce. Najmä, ak pracujete v oblasti s flexibilným pracovným časom. Nie je nič horšie, ako keď vás odvolajú späť do práce a vy bezradne hľadáte vhodný spoj. V tom prípade vám ostáva jedine priateľ na telefóne alebo taxislužba.

Vlastné vozidlo čaká vždy pripravené. Ak mu venujete dostatočnú starostlivosť a pravidelnú údržbu, môžete sa naň spoľahnúť za každých okolností.

Vyslali vás na služobnú cestu a poradili vám, aby ste využili verejnú dopravu? Je to v poriadku z hľadiska “zeleného” cestovania, ak však potrebujete byť na mieste čo najskôr, aby ste sa pripravili na prezentáciu alebo prednášku, vlastné auto vám príde vhod.

Vaše auto nie je len vec na štyroch kolesách, je to aj výpoveď o vás. Vlastné auto vám umožňuje prejaviť vašu individualitu a vkus. Stáva sa vaším spoločníkom, hovorí vaším jazykom, najmä, ak mu doprajete tuning, chiptuning, detailingovú či prodetailingovú starostlivosť.

Perfektne udržiavané nablýskané auto vás dokáže výborne reprezentovať. Môže vám pomôcť aj pri hľadaní nového zamestnania.

Môže tiež ovplyvniť výsledky kúpy domu alebo schválenia úveru. Môže byť ukážkou toho, že ste dostatočne zodpovední na to, aby ste zvládli platby alebo splátky úveru.

Auto ako váš parťák na výške

Vlastniť auto počas štúdia na vysokej škole je často prepieraná otázka. Môže to byť veľká finančná záťaž, ktorá otrasie vaším vysokoškolským životom “bez záväzkov”.

Vlastné auto vám však poskytne úžasné pohodlie, najmä, ak bývate mimo internát, resp. mimo vysokoškolského mesta. Napríklad, ak je vaša prvá hodina príliš skoro ráno a pred ďalšou máte niekoľkohodinovú prestávku, môžete sadnúť do auta a ísť si domov zdriemnuť.

Auto vám dáva slobodu v nákupoch potravín a ďalších základných vecí. Ak sa chystáte domov za rodinou, nie ste odkázaní na vlakové či autobusové spojenia. A v neposlednom rade, ak sa potrebujete prepraviť niekam na festival alebo na párty s priateľmi, autíčko vám doslova dáva krídla.

Vlastniť auto znamená aj viac pracovných príležitostí. Ak by ste chceli brigádovať, pracovať na polovičný úväzok alebo niekde vykonávať stáž, bez auta by to mohlo byť nepraktické. S autom je často jednoduchšie zosúladiť školu, prácu a spoločenský život.

Výdavky na kúpu aj na pravidelnú údržbu

Okrem výhod sú s vlastníctvom auta spojené aj určité nevýhody. Aj tie by ste pred kúpou auta mali zvážiť.

Nie desiatky, ale stovky eur

Jednou z najciteľnejších nevýhod vlastníctva auta je prvotná vyššia investícia. Pritom nezáleží na tom, či si kupujete nové auto alebo tzv. “jazdenku”, na kúpu si musíte vyhradiť značnú časť zo svojho rozpočtu. Nadobudnutie auta je často spojené s leasingom či splátkovým úverom, čo pre vás znamená ďalšie záväzky.

Ďalšie nevyhnutné výdavky

Kúpou auta to však nekončí. Istú finančnú čiastku si musíte vyhradiť aj na PZP, prípadne havarijné poistenie, palivo a ďalšie výdavky.

Pravidelná údržba

Pripravte sa na pravidelnú údržbu. Musíte držať krok s výmenami oleja, rotáciou pneumatík a ladením motora. Ak svojmu autu nevenujete dostatočnú pozornosť, môže sa pokaziť a opravy vás môžu stáť veľa peňazí.

Nehodám sa nevyhnete

S vedením vozidla súvisia nehody na cestách. Bohužiaľ, sú nehody, ktorým nedokážete zabrániť. Ak je to len ťuknutie, chvalabohu. Závažnejšie nehody často končia totálkou na aute, nehovoriac o ujme na zdraví a živote. K ďalším škodám na aute dochádza v dôsledku vandalizmu a krádeže. Tomuto môžete predísť, keď si zaobstaráte garáž, následky môže zmierniť dobrá poistka.

Zápchy a parkovanie

Ďalej je tu frustrácia z dopravných zápch a problémov s parkovaním. V rušných mestách môže byť náročné nájsť parkovacie miesta, najmä v obľúbených oblastiach, nehovoriac o poplatkoch za parkovanie. Dopravné zápchy môžu byť stresujúce a časovo náročné, najmä, ak musíte počas dopravnej špičky dochádzať do práce alebo do školy.

Znečistenie životného prostredia

Musíme spomenúť aj dopad na životné prostredie. Autá prispievajú k znečisteniu a môžu byť škodlivé pre životné prostredie. Výroba a likvidácia automobilov má tiež významný vplyv na životné prostredie vrátane emisií skleníkových plynov a vyčerpávania prírodných zdrojov.

Priateľ na telefóne

Ak vlastníte auto, prirodzene sa stávate „tým priateľom na telefóne“. To znamená, že ľudia vás budú kedykoľvek žiadať o odvoz. Je to fajn, ak to robíte pre blízkych a priateľov a iba z času na čas, horšie je to, keď sa nebudú chcieť podieľať na výdavkov na palivo či parkovanie.

Nové vs. ojazdené

Keď sa rozhodnete kúpiť auto, máte na výber niekoľko možností. My sa zameriame na dve z nich. Pozrite sa porovnanie výhod a nevýhod kúpy nového a ojazdeného auta.

Výhody kúpy nového auta

 • Nakupovanie je jednoduchšie: Pri všetkých nových vozidlách sa počíta s tým, že sú v perfektnom stave. Poznáte cenu, poznáte predajcu, no stále je tu priestor na zjednávanie.
 • Viac možností financovania: Automobilky majú množstvo stimulov na prilákanie kupujúcich. Nové pôžičky na autá majú často lepšie úrokové sadzby, takže po vyjednávaní a uplatnení stimulov môžete zaplatiť o tisíce eur menej, ako bola pôvodne prezentovaná cena.
 • Pokročilá technológia: Vaše nové vozidlo môže dosiahnuť lepší kilometrový výkon a nižšie emisie. Môžete tiež získať novú pokročilejšiu technológiu a výbavu.
 • Nové auto je servisované: Záruka u nového auta vám dáva pocit istoty a bezpečia. Je jednoduchšie sa potom vybrať na dovolenku, aj na skutočne dlhú cestu, napríklad na nezabudnuteľný pobyt v exotickej krajine, alebo si hodíte do kufra šnorchlovací set a môžete sa bez obáv ísť potápať na Maldivy.

Nevýhody kúpy nového auta

 • Vysoká investícia: Nové auto má cenu posadenú o niekoľko tisíc eur vyššie ako jazdenka.
 • Odpisy: K najväčšiemu znehodnoteniu auta dochádza v prvých dvoch až troch rokoch. Keď sa to tak vezme, prídete o niekoľko tisíc eur, ktoré už nikdy nedostanete späť.
 • Drahšie poistenie: Novšie autá prichádzajú s vyššími nákladmi na poistenie, pretože náhradné hodnoty sú vyššie.

Výhody kúpy ojazdeného auta

 • Polovičná cena: Mnohokrát môžete nájsť ojazdené auto určitého modelu za polovičnú cenu ako nové. Dokonca môžete natrafiť na jazdenku s trvajúcu zárukou od výrobcu.
 • Rýchlejšia výplata: Aj ojazdené auta sa predávajú na leasing či splátkový úver. Nižšia cena auta znamená kratšiu zadlženosť, a teda rýchlejšie splatenie úveru.
 • Nižšie poistné a nižšie náklady na náhradné diely: Staršie ročníky vám dokážu ušetriť peknú sumu na poistkách. O niečo jednoduchšia je aj oprava auta a výmena náhradných dielov.

Nevýhody kúpy ojazdeného auta

 • Spoľahlivosť: Najväčšou nevýhodou kúpy ojazdeného auta je, že nemusí byť také spoľahlivé, alebo že na ňom musíte vykonať viac opráv. Neviete, ako sa majiteľ k autu správal, ani prečo ho vymenil.
 • Kompromis: Možno budete musieť urobiť kompromis vo veci farby, funkcií a možností auta, aby ste si kúpili vozidlo s lepšou históriou alebo počtom najazdených kilometrov.

Ako vlastník máte určité povinnosti

Auto si môžete zadovážiť priamo od predajcu, v bazári alebo sami od predchádzajúceho majiteľa. V každom prípade musíte byť pripravení na povinnosti, ktoré vás s vlastníctvom auta čakajú.

Prihlásenie auta a prepis

Pri akejkoľvek kúpe auta máte povinnosť prihlásiť auto na dopravnom inšpektoráte prislúchajúcom k vášmu trvalému bydlisku, prípadne k adrese, na ktorej sídli právnická osoba, ktorá vozidlo kupuje. Ak sa prihlasujete osobne alebo elektronicky, musíte tak spraviť do 30 dní od nadobudnutia vozidla. Ak túto lehotu zmeškáte, budete musieť k prihláseniu pripojiť aj potvrdenie o kontrole originality (nie staršie ako 15 dní).

Uzatvorenie PZP

Predtým, ako prihlásite vozidlo, musí byť vaše auto poistené. Povinné zmluvné poistenie v súčasnosti jednoducho uzatvoríte aj cez internet a ponúk je naozaj mnoho.

Technická a emisná kontrola

Ak chcete auto používať, jedna z absolútne základných nutností je absolvovať povinnú STK. Takáto prehliadka je nevyhnutá na to, aby ste s autom mohli bez obáv vyjsť na cestu. Nezanedbajte ju, ak sa chystáte na letné výlety s deťmi.

Pri novom automobile nepotrebujete ísť na STK ani na emisnú kontrolu a to po dobu štyroch rokov od kúpy nového auta. Potom je potrebné absolvovať STK každé dva roky.

Dá sa žiť bez auta?

Výhody vlastnenia auta sú nepopierateľné, a to od dostupnosti aj ďalekých miest, jednoduchého nakupovania potravín až po nefalšovanú čistú radosť zo života na otvorenej ceste.

Na druhej strane stoja tí, ktorí dávajú prednosť životu bez auta. Aby sme boli féroví, na záver prinášame aj stručný zoznam výhod a nevýhod života bez auta.

Výhody života bez auta:

 • Úspora peňazí: čiastka, ktorú by ste investovali na kúpu auta, vám ostáva na účte. Ušetriť môžete aj na poistkách, opravách a ďalších platbách, ktoré sa objavia počas používania auta.
 • Jednoduchší život: nijaká červená kontrolka, ani čudné zvuky spod kapoty vás nedostanú do vývrtky. Nečakajú vás ani problém s parkovaním.
 • Ste fit: vodiči trávia v aute množstvo času. S tým prichádzajú rôzne problémy spojené so sedavým spôsobom života. Ak nemáte auto, môže vás to povzbudiť k častejšej chôdzi alebo k cyklistike.
 • Lepšie pre planétu: ak chodíte pešo, jazdíte na bicykli alebo používate verejnú dopravu, môžete zaspávať s vedomím, že ste urobili niečo pre životné prostredie.

Nevýhody života bez auta:

 • V určitých oblastiach je to ťažšie: ak musíte niekam dennodenne dochádzať desiatky kilometrov, bez auta je to ozajstná výzva.
 • Chce to lepšie plánovanie: nielen preprava do práce alebo do školy si vyžaduje dobré plánovanie, potrápiť sa môžete, ak organizujete výlet s deťmi alebo rodinnú dovolenku. Samozrejme, aj bez auta je to možné, tu by ste si však mali dať záležať na tom, aby ste svoje deti naučili zásady bezpečnosti na cestách.
 • Musíte sa vysporiadať s niektorými nepríjemnosťami: auto vás chráni pred zlým počasím. Je to tiež skvelý pomocník, ak sa musíte presúvať v silnom mraze alebo vysokej horúčave.
 • Strata súkromia: verejná doprava je fajn, ak sa nemusíte tlačiť s desiatkami ľudí. V prostriedkoch verejnej dopravy sa stretnete s rôznymi typmi ľudí a s rôznymi situáciami. Niekedy nepomáhajú ani slúchadlá v ušiach a obľúbená hudba.

Na záver

Auto je oslobodzujúce, rýchle a dostane vás aj na miesta, na ktoré by ste sa verejnou dopravou ani neunúvali. Na druhej strane je údržba auta veľmi nákladná a občas môže byť náročné zaparkovať.

Jedny si svoj život bez auta nevedia predstaviť, iní dávajú prednosť alternatívnym spôsobom prepravy. Predstavili sme vám výhody a nevýhody vlastnenia auta, rovnako aj výhody a nevýhody života bez auta. Teraz je na vás, aby ste zvážili obe varianty.

Eva Dedinská, Špecialista na optimalizáciu webov