Úvod Zaujímavosti Plastové verzus hliníkové vchodové dvere. Ktoré si vybrať?

Plastové verzus hliníkové vchodové dvere. Ktoré si vybrať?

1420
0
ZDIEĽAŤ

Stojíte pred voľbou nových vchodových dverí? Na trhu sú dostupné rôzne možnosti materiálov a typov dverí, z ktorých môžete vyberať. Medzi najpoužívanejšie a najobľúbenejšie však, okrem drevených, patria hliníkové a plastové dvere. Čo by ste o nich mali vedieť predtým, než sa pre jeden z týchto materiálov rozhodnete?

Na čo sa zamerať pri výbere vchodových dverí?

Pred výberom vchodových dverí by ste mali hľadieť najmä na tieto faktory a vlastnosti materiálu:

  • Odolnosť. A to nielen voči poveternostným podmienkam, ale aj proti prípadnému vlámaniu.
  • Životnosť dverí. Ako dlho vám vybrané dvere vydržia? Bude potrebné ich vymeniť po niekoľkých rokoch užívania?
  • Koľko ste schopní a ochotní do vchodových dverí investovať?
  • Izolačné vlastnosti. Budú dvere dostatočne dobre izolovať váš interiér z hľadiska tepelných únikov? Zároveň je dobré informovať sa u výrobcu aj ohľadom zvukovo – izolačných vlastností materiálu.
  • Existuje možnosť vybrať si dizajn a dekor dverí podľa vlastných preferencií?
  • Nároky na údržbu. Je potrebné dvere pravidelne udržiavať alebo ich bude stačiť výlučne čistiť?

Ak si odpoviete na tieto otázky, vyberiete si materiál, z ktorého budú vchodové dvere vyrobené, omnoho jednoduchšie. Poďme však ku konkrétnym vlastnostiam hliníkových a plastových dverí.

Hliníkové dvere

Ak na kvalitu, trvácnosť a v neposlednom rade aj dizajn dverí kladiete naozaj vysoké nároky, sú pre vás určite vhodné vchodové hliníkové dvere. Sú mimoriadne odolné voči poveternostným vplyvom, ale aj voči nárazom a cieleným úderom. Ich konštrukcia je pevná, napriek tomu, že hliník je veľmi ľahký materiál. Hliníkové dvere vám vydržia po dlhé roky a nezničí ich ani nepriazeň počasia. Pokiaľ ide o údržbu, sú veľmi nenáročné. Jediným negatívom môže byť ich vyššia cena, ktorá sa však pozitívne odráža práve na ich kvalite.

Plastové dvere

V prospech plastových dverí hovorí najmä ich nízka cena. Ak si však vyberiete plastové dvere, určite nesiahajte po tej najlacnejšej ponuke. Môže sa to totiž odraziť práve na kvalite dverí. V prípade, že si zvolíte spoľahlivého a kvalitného výrobcu, plastové dvere uspokojivo spĺňajú svoju funkciu. Profil dverí by mal byť kvalitný, ideálne oceľovo vystužený. S údržbou týchto dverí takisto nebudete mať žiadne starosti. Postačí ich umývať, prípadne raz ročne namazať kovania.

U obidvoch typov dverí si už v súčasnosti môžete vybrať rôzne dizajny a farby. Váš výber teda závisí najmä od toho, koľko chcete investovať a aké vysoké nároky na vchodové dvere kladiete.